Maminka.czZdraví

Zatočte s vypadáváním vlasů

26. 3. 2015
Každodenní vypadávání vlasů je přirozené, ale jen do určité míry. Pokud máte pocit, že na podlaze v koupelně i jinde po bytě sbíráte stále více svých vlasů, je třeba zapřemýšlet, co by mohlo být příčinou takového úbytku a snažit se co nejdříve o nápravu.

Na úvod několik zajímavých čísel. Počet vlasů každého jedince je individuální a je dán geneticky, pohybuje se kolem 100 000. Vlasy povyrostou za měsíc průměrně o jeden centimetr, rostou kolem dvou až šesti let, pak vypadnou a celý proces jejich růstu začíná nanovo.

Padání vlasů je proto běžný fyziologický proces, denně člověku vypadne v rozmezí 60 – 100 vlasů, záleží na hustotě a kvalitě porostu. Pokud je jich ale mnohem více a trvá to delší dobu, jedná se o nadměrné vypadávání vlasů. To může mít hned několik příčin.

Pozor na culíky

Jedna z nich je možná hodně překvapivá, ale o to jednodušeji se jí dá předejít. Za nadměrným lámáním a následným vypadáváním vlasů totiž můžou stát naprosto běžné culíky a utažené copy. Právě každodenní těsné svazování do tenkých gumiček se vlasům vůbec nelíbí, protože je to velmi oslabuje a ty pak vypadávají.

Používáte vhodnou vlasovou kosmetiku?

Problémem může být také špatná volba vlasové kosmetiky, například při používání více přípravků v rychlém sledu za sebou. Vlasy jsou zeslabené a nestíhají regeneraci. Nesvědčí jim ani časté zesvětlování, případně nešetrné barvení, doslova pohromou pro ně může být špatně provedená trvalá ondulace. 

Typické bývá sezonní padání vlasů, a to právě nyní na jaře (obvykle se projevuje se zpožděním jako důsledek celkově oslabeného organismu po nemoci v zimních měsících) a pak také na podzim, kdy se na vlasech zpětně negativně projeví letní nadměrné působení UV záření. Nemělo by však jít o nijak závažný ani dlouhodobý proces.

Často může mít padání na svědomí déletrvající výrazný stres a jiné zdravotní, především hormonální důvody. Proto je tak časté u čerstvých maminek. Zejména první půlrok po porodu, kdy se dostávají hladiny hormonů postupně k normálu a časem se i nepříjemné řídnutí kštice samo upraví. Může se také objevit v menopauze v důsledku snížení hladiny estrogenů. Na kvalitě vlasů se někdy projeví i onemocnění štítné žlázy.

S padáním vlasů po porodu se setká až polovina žen. Víme, jak to omezit

Vitaminy pro zdravé vlasy

Důležitou roli hraje pestrá strava bohatá zejména na vitaminy a stopové prvky. I ta totiž může pomoci zlepšit kvalitu vašich vlasů. Zaměřte se tedy na dostatečný přísun železa, selenu, fosforu a zinku. Pokud si vezmete na pomoc některý z vlasových přípravků, který má omezit vypadávání vlasů, mějte se paměti, že je třeba ho používat dlouhodobě, ideálně několik měsíců, teprve pak se může dostavit viditelné zlepšení.

Pozor při kojení

Pokud kojíte, poraďte se s odborníkem o pro vás nejvhodnějším typu přípravku. Pokud však úbytek vlasů dlouhodobě přetrvává, nezbývá než se vydat za dermatologem a pátrat tak hlouběji po příčinách přímo s odborníky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Foto: Archiv

Témata: Zdraví, Krása a styl, Pestrá strava, Paris, Dlouhodobý proces, Fyziologický proces, Viditelné zlepšení, První půlrok, Dostatečný přísun, Nadměrné vypadávání

Mohlo by vás zajímat
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí

Horoskopy

Vodnář Je čas věnovat se činnostem, kde vyniknou vaše pohybové schopnosti. Nebojte se experimentovat! Najděte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ilona, Sebastian, Sebastián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné