Maminka.czZdraví

Zatočte s vypadáváním vlasů

Každodenní vypadávání vlasů je přirozené, ale jen do určité míry. Pokud máte pocit, že na podlaze v koupelně i jinde po bytě sbíráte stále více svých vlasů, je třeba zapřemýšlet, co by mohlo být příčinou takového úbytku a snažit se co nejdříve o nápravu.
26. 3. 2015

Na úvod několik zajímavých čísel. Počet vlasů každého jedince je individuální a je dán geneticky, pohybuje se kolem 100 000. Vlasy povyrostou za měsíc průměrně o jeden centimetr, rostou kolem dvou až šesti let, pak vypadnou a celý proces jejich růstu začíná nanovo.

Padání vlasů je proto běžný fyziologický proces, denně člověku vypadne v rozmezí 60 – 100 vlasů, záleží na hustotě a kvalitě porostu. Pokud je jich ale mnohem více a trvá to delší dobu, jedná se o nadměrné vypadávání vlasů. To může mít hned několik příčin.

Pozor na culíky

Jedna z nich je možná hodně překvapivá, ale o to jednodušeji se jí dá předejít. Za nadměrným lámáním a následným vypadáváním vlasů totiž můžou stát naprosto běžné culíky a utažené copy. Právě každodenní těsné svazování do tenkých gumiček se vlasům vůbec nelíbí, protože je to velmi oslabuje a ty pak vypadávají.

Používáte vhodnou vlasovou kosmetiku?

Problémem může být také špatná volba vlasové kosmetiky, například při používání více přípravků v rychlém sledu za sebou. Vlasy jsou zeslabené a nestíhají regeneraci. Nesvědčí jim ani časté zesvětlování, případně nešetrné barvení, doslova pohromou pro ně může být špatně provedená trvalá ondulace. 

Typické bývá sezonní padání vlasů, a to právě nyní na jaře (obvykle se projevuje se zpožděním jako důsledek celkově oslabeného organismu po nemoci v zimních měsících) a pak také na podzim, kdy se na vlasech zpětně negativně projeví letní nadměrné působení UV záření. Nemělo by však jít o nijak závažný ani dlouhodobý proces.

Často může mít padání na svědomí déletrvající výrazný stres a jiné zdravotní, především hormonální důvody. Proto je tak časté u čerstvých maminek. Zejména první půlrok po porodu, kdy se dostávají hladiny hormonů postupně k normálu a časem se i nepříjemné řídnutí kštice samo upraví. Může se také objevit v menopauze v důsledku snížení hladiny estrogenů. Na kvalitě vlasů se někdy projeví i onemocnění štítné žlázy.

Zdraví

Vitaminy pro zdravé vlasy

Důležitou roli hraje pestrá strava bohatá zejména na vitaminy a stopové prvky. I ta totiž může pomoci zlepšit kvalitu vašich vlasů. Zaměřte se tedy na dostatečný přísun železa, selenu, fosforu a zinku. Pokud si vezmete na pomoc některý z vlasových přípravků, který má omezit vypadávání vlasů, mějte se paměti, že je třeba ho používat dlouhodobě, ideálně několik měsíců, teprve pak se může dostavit viditelné zlepšení.

Pozor při kojení

Pokud kojíte, poraďte se s odborníkem o pro vás nejvhodnějším typu přípravku. Pokud však úbytek vlasů dlouhodobě přetrvává, nezbývá než se vydat za dermatologem a pátrat tak hlouběji po příčinách přímo s odborníky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Foto: Archiv

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Dceru vychovávám jinak než syna. Genderová korektnost mě děsí
Udělejte si fantastické fotky! Vezměte křídy, děti a popusťte uzdu fantazii
Musí porod bolet? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody epidurálu
Pojďte ven s Maminkou. Sejdeme se v neděli po obědě v parku na Pankráci

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu