Maminka.czZdraví

Zatočte s vypadáváním vlasů

26. 3. 2015
Každodenní vypadávání vlasů je přirozené, ale jen do určité míry. Pokud máte pocit, že na podlaze v koupelně i jinde po bytě sbíráte stále více svých vlasů, je třeba zapřemýšlet, co by mohlo být příčinou takového úbytku a snažit se co nejdříve o nápravu.

Na úvod několik zajímavých čísel. Počet vlasů každého jedince je individuální a je dán geneticky, pohybuje se kolem 100 000. Vlasy povyrostou za měsíc průměrně o jeden centimetr, rostou kolem dvou až šesti let, pak vypadnou a celý proces jejich růstu začíná nanovo.

Padání vlasů je proto běžný fyziologický proces, denně člověku vypadne v rozmezí 60 – 100 vlasů, záleží na hustotě a kvalitě porostu. Pokud je jich ale mnohem více a trvá to delší dobu, jedná se o nadměrné vypadávání vlasů. To může mít hned několik příčin.

Pozor na culíky

Jedna z nich je možná hodně překvapivá, ale o to jednodušeji se jí dá předejít. Za nadměrným lámáním a následným vypadáváním vlasů totiž můžou stát naprosto běžné culíky a utažené copy. Právě každodenní těsné svazování do tenkých gumiček se vlasům vůbec nelíbí, protože je to velmi oslabuje a ty pak vypadávají.

Používáte vhodnou vlasovou kosmetiku?

Problémem může být také špatná volba vlasové kosmetiky, například při používání více přípravků v rychlém sledu za sebou. Vlasy jsou zeslabené a nestíhají regeneraci. Nesvědčí jim ani časté zesvětlování, případně nešetrné barvení, doslova pohromou pro ně může být špatně provedená trvalá ondulace. 

Typické bývá sezonní padání vlasů, a to právě nyní na jaře (obvykle se projevuje se zpožděním jako důsledek celkově oslabeného organismu po nemoci v zimních měsících) a pak také na podzim, kdy se na vlasech zpětně negativně projeví letní nadměrné působení UV záření. Nemělo by však jít o nijak závažný ani dlouhodobý proces.

Často může mít padání na svědomí déletrvající výrazný stres a jiné zdravotní, především hormonální důvody. Proto je tak časté u čerstvých maminek. Zejména první půlrok po porodu, kdy se dostávají hladiny hormonů postupně k normálu a časem se i nepříjemné řídnutí kštice samo upraví. Může se také objevit v menopauze v důsledku snížení hladiny estrogenů. Na kvalitě vlasů se někdy projeví i onemocnění štítné žlázy.

S padáním vlasů po porodu se setká až polovina žen. Víme, jak to omezit

Vitaminy pro zdravé vlasy

Důležitou roli hraje pestrá strava bohatá zejména na vitaminy a stopové prvky. I ta totiž může pomoci zlepšit kvalitu vašich vlasů. Zaměřte se tedy na dostatečný přísun železa, selenu, fosforu a zinku. Pokud si vezmete na pomoc některý z vlasových přípravků, který má omezit vypadávání vlasů, mějte se paměti, že je třeba ho používat dlouhodobě, ideálně několik měsíců, teprve pak se může dostavit viditelné zlepšení.

Pozor při kojení

Pokud kojíte, poraďte se s odborníkem o pro vás nejvhodnějším typu přípravku. Pokud však úbytek vlasů dlouhodobě přetrvává, nezbývá než se vydat za dermatologem a pátrat tak hlouběji po příčinách přímo s odborníky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Foto: Archiv

Témata: Zdraví, Krása a styl, První půlrok, Viditelné zlepšení, Dostatečný přísun, Dlouhodobý proces, Fyziologický proces, Nadměrné vypadávání, Pestrá strava

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Manžel mi pomohl, když jsem se dusila. Syn se ho od té doby bojí
Nejlepší rady, jak se vypořádat s prdíky, od Marie Doležalové
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké
V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Fanatické matky: moralizují a dávají nevyžádané rady. Jak na ně reagovat?

Horoskopy

Ryby Usadili jste se mezi nejlepšími pozicemi ve firmě, protože jste spolehliví a plni fantazie. Už nechcete…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Adriana, Adrián, Adriena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu