Maminka.czZdraví

Zatočte s vypadáváním vlasů

26. 3. 2015
Každodenní vypadávání vlasů je přirozené, ale jen do určité míry. Pokud máte pocit, že na podlaze v koupelně i jinde po bytě sbíráte stále více svých vlasů, je třeba zapřemýšlet, co by mohlo být příčinou takového úbytku a snažit se co nejdříve o nápravu.

Na úvod několik zajímavých čísel. Počet vlasů každého jedince je individuální a je dán geneticky, pohybuje se kolem 100 000. Vlasy povyrostou za měsíc průměrně o jeden centimetr, rostou kolem dvou až šesti let, pak vypadnou a celý proces jejich růstu začíná nanovo.

Padání vlasů je proto běžný fyziologický proces, denně člověku vypadne v rozmezí 60 – 100 vlasů, záleží na hustotě a kvalitě porostu. Pokud je jich ale mnohem více a trvá to delší dobu, jedná se o nadměrné vypadávání vlasů. To může mít hned několik příčin.

Pozor na culíky

Jedna z nich je možná hodně překvapivá, ale o to jednodušeji se jí dá předejít. Za nadměrným lámáním a následným vypadáváním vlasů totiž můžou stát naprosto běžné culíky a utažené copy. Právě každodenní těsné svazování do tenkých gumiček se vlasům vůbec nelíbí, protože je to velmi oslabuje a ty pak vypadávají.

Používáte vhodnou vlasovou kosmetiku?

Problémem může být také špatná volba vlasové kosmetiky, například při používání více přípravků v rychlém sledu za sebou. Vlasy jsou zeslabené a nestíhají regeneraci. Nesvědčí jim ani časté zesvětlování, případně nešetrné barvení, doslova pohromou pro ně může být špatně provedená trvalá ondulace. 

Typické bývá sezonní padání vlasů, a to právě nyní na jaře (obvykle se projevuje se zpožděním jako důsledek celkově oslabeného organismu po nemoci v zimních měsících) a pak také na podzim, kdy se na vlasech zpětně negativně projeví letní nadměrné působení UV záření. Nemělo by však jít o nijak závažný ani dlouhodobý proces.

Často může mít padání na svědomí déletrvající výrazný stres a jiné zdravotní, především hormonální důvody. Proto je tak časté u čerstvých maminek. Zejména první půlrok po porodu, kdy se dostávají hladiny hormonů postupně k normálu a časem se i nepříjemné řídnutí kštice samo upraví. Může se také objevit v menopauze v důsledku snížení hladiny estrogenů. Na kvalitě vlasů se někdy projeví i onemocnění štítné žlázy.

S padáním vlasů po porodu se setká až polovina žen. Víme, jak to omezit

Vitaminy pro zdravé vlasy

Důležitou roli hraje pestrá strava bohatá zejména na vitaminy a stopové prvky. I ta totiž může pomoci zlepšit kvalitu vašich vlasů. Zaměřte se tedy na dostatečný přísun železa, selenu, fosforu a zinku. Pokud si vezmete na pomoc některý z vlasových přípravků, který má omezit vypadávání vlasů, mějte se paměti, že je třeba ho používat dlouhodobě, ideálně několik měsíců, teprve pak se může dostavit viditelné zlepšení.

Pozor při kojení

Pokud kojíte, poraďte se s odborníkem o pro vás nejvhodnějším typu přípravku. Pokud však úbytek vlasů dlouhodobě přetrvává, nezbývá než se vydat za dermatologem a pátrat tak hlouběji po příčinách přímo s odborníky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Foto: Archiv

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Krása a styl, Dostatečný přísun, Nadměrné vypadávání, Viditelné zlepšení, První půlrok, Dlouhodobý proces, Fyziologický proces, Pestrá strava

Mohlo by vás zajímat
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!

Horoskopy

Kozoroh Tajně doufáte, že si užijete s rodinkou pohodový víkend bez zbytečných hádek. Vlastně se vám to podaří,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu