Maminka.czBolesti břicha

Zauzlení střev není u dětí častý jev. Je však velmi nebezpečný!

Martina Machová 25.  2.  2020
Zauzlení střev není u dětí častý jev. Je však velmi nebezpečný!
Zauzlení střev může zpočátku vypadat jako obyčejné silné bolení bříška nebo kolika. Pokud se ale stav neřeší s lékařem, může dojít až k protržení střeva, což je velmi závažná a život ohrožující komplikace! Proč vzniká, jaké jsou varovné signály a kdy rychle vyhledat pomoc?

Malé děti na bolesti břicha trpí velmi často; každý smutek, stýskání i strach se jim „usazuje v bříšku“. Zkrátka nejen láska prochází žaludkem! Ač bývá řada bolestí bříška u dětí nevinných a lze za nimi vidět spíše trápení na duši než na těle, nesmí se bolest břicha nikdy podceňovat či bagatelizovat! I odborníci radí, že v případě, trvá-li bolest déle než hodinu, anebo je opravdu silná, je naprosto nezbytné konzultovat stav mrňouska s lékařem. Bolest břicha mohou signalizovat od banalit po velmi vážné až život ohrožující stavy, jako je například zánět slepého střeva anebo méně známé, o to však nebezpečnější zauzlení střev (ileus).

Jak funguje trávicí systém u kojenců a kteří trpí více kolikami?

Jak se střeva zauzlují??

Ileus patří mezi život ohrožující stavy, které se neobejdou bez chirurgického zákroku. Zauzlení potkává jak dospělé (častěji), tak děti. U dětských pacientů je nejčastějším věkem, kdy dochází k tomuto nebezpečnému stavu, věk od čtyř měsíců do dvou let. Důvody pak bývají obvykle jiné než u dospělých. U dětí může být příčinou kupříkladu vrozené zúžení střeva, jizvy po předchozí operaci anebo je viníkem nedostatečná nefunkčnost střeva paralyzovaného nějakou infekcí. Zauzlené střevo se obvykle otočí kolem podélné osy a zaškrtí se, což má samozřejmě za důsledek jeho neprůchodnost anebo částečnou neprůchodnost. Dále může dojít i k zasunutí kličky výše položené do níže položené části střeva. (Odborná literatura rozeznává tři typy neprůchodnosti.)

Bolí ho často bříško nebo blinká? Možná trpí alergií na mléko!

4 hlavní příznaky střevní neprůchodnosti

  • Ileus o sobě dá vědět velmi prudkými bolestmi, a to takřka z plného zdraví do život ohrožujícího stavu. Průběh této náhlé příhody břišní bývá neobvykle prudký. Bolesti mohou být jak kolikovité (dostavují se s odstupem podobně jako porodní kontrakce), tak trvalé.
  • Dalším příznakem ileu je zvracení, obvykle silné a opakující se. Zvratky mohou obsahovat žlutozelenou žluč, někdy dokonce krev a stolici!
  • Nepříjemným symptomem je i zastavení odchodu stolice a plynů, to však nemusí přijít okamžitě, ale postupně. Průjem může být v těchto souvislostech znakem částečné neprůchodnosti.
  • Posledním závažným příznakem je nápadný otok bříška.

Zauzlení střev bohužel nelze řešit mimo zdravotnické zařízení, vždy je nutná urychlená hospitalizace a vždy i operace, aby nedošlo k prasknutí střeva a následné otravě. Proto se u dětí nikdy nesmí bolesti břicha podceňovat, ať už v nás dospělých vyvolávají jakékoliv pocity či pochybnosti!

Horečka, zvracení, průjem i kolaps. Rotaviry se nevyhýbají ani nejmenším
Neroste, neprospívá, trápí ho průjmy a bolesti bříška? Možná trpí celiakií!
Jezte alespoň jedno jablko denně. Chráníte tak srdce i střeva a posilujete plíce
Témata: Zdraví, Batole, Předškolák, Děti a nemoci, Bolesti břicha, Literatura, Bolest, Častý jev, Průchodnost, Břicho, Jev, Prasknutí, Ohrožující stav, Odstup, Střevo, Bříško, Odborná literatura, Příznaky, Bolest břicha
Mohlo by vás zajímat
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Víchová Tereza
Podcasty
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
První porod? V podstatě jsem jen "chytila miminko", říká gynekoložka
Láchová Michaela
Rozhovor
Impetigo je vysoce infekční! Podle čeho nemoc poznáte, proč je nebezpečná a jak se léčí?
Procházková Simona
Dětské nemoci
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod