Maminka.czBolesti břicha

Zauzlení střev u dětí je velmi nebezpečný problém. Jak ho poznáte a co dělat?

Martina Machová 25.  2.  2020
Zauzlení střev u dětí je velmi nebezpečný problém. Jak ho poznáte a co dělat?
Zauzlení střev může zpočátku vypadat jako obyčejné silné bolení bříška nebo kolika. Pokud se ale stav neřeší s lékařem, může dojít až k protržení střeva, což je velmi závažná a život ohrožující komplikace! Proč vzniká, jaké jsou varovné signály a kdy rychle vyhledat pomoc?

Malé děti na bolesti břicha trpí často; každý smutek i strach se jim „usazuje v bříšku“. Zkrátka nejen láska prochází žaludkem! Ač bývá řada bolestí bříška u dětí nevinných a lze za nimi vidět spíše trápení na duši než na těle, nesmí se bolest břicha nikdy podceňovat. 

VIDEO: 7 důvodů dětského pláče. Pomůžeme vám je rozeznat

Lékaři radí, že v případě, trvá-li bolest déle než hodinu, anebo je opravdu silná, je naprosto nezbytné konzultovat stav mrňouska s pediatrem. Bolesti břicha mohou signalizovat od banalit po velmi vážné až život ohrožující stavy, jako je například zánět slepého střeva anebo méně známé, o to však nebezpečnější zauzlení střev (ileus).

Jak se střeva zauzlují?

Ileus patří mezi život ohrožující stavy, které se neobejdou bez chirurgického zákroku. Zauzlení potkává jak dospělé (častěji), tak děti. U dětských pacientů je nejčastějším věkem, kdy dochází k tomuto nebezpečnému stavu, věk od čtyř měsíců do dvou let. Důvody pak bývají obvykle jiné než u dospělých. U dětí může být příčinou kupříkladu vrozené zúžení střeva, jizvy po předchozí operaci anebo je viníkem nedostatečná nefunkčnost střeva paralyzovaného nějakou infekcí. Zauzlené střevo se obvykle otočí kolem podélné osy a zaškrtí se, což má samozřejmě za důsledek jeho neprůchodnost anebo částečnou neprůchodnost. Dále může dojít i k zasunutí kličky výše položené do níže položené části střeva. 

Bolí ho často bříško nebo blinká? Možná trpí alergií na mléko!

4 hlavní příznaky střevní neprůchodnosti

  • Ileus o sobě dá vědět velmi prudkými bolestmi, a to takřka z plného zdraví do život ohrožujícího stavu. Průběh této náhlé příhody břišní bývá neobvykle prudký. Bolesti mohou být jak kolikovité (dostavují se s odstupem podobně jako porodní kontrakce), tak trvalé.
  • Dalším příznakem ileu je zvracení, obvykle silné a opakující se. Zvratky mohou obsahovat žlutozelenou žluč, někdy dokonce krev a stolici!
  • Nepříjemným symptomem je i zastavení odchodu stolice a plynů, to však nemusí přijít okamžitě, ale postupně. Průjem může být v těchto souvislostech znakem částečné neprůchodnosti.
  • Posledním závažným příznakem je nápadný otok bříška.
Jak funguje trávicí systém u kojenců a kteří trpí více kolikami?

Zauzlení střev bohužel nelze řešit mimo zdravotnické zařízení, vždy je nutná urychlená hospitalizace a vždy i operace, aby nedošlo k prasknutí střeva a následné otravě. Proto se u dětí nikdy nesmí bolesti břicha podceňovat, ať už v nás dospělých vyvolávají jakékoliv pocity či pochybnosti!

Témata: Zdraví, Předškolák, Batole, Kojenec, Děti a nemoci, Dětské nemoci, Nemoci, Bolesti břicha, Literatura, Bříško, Odstup, Jev, Příznaky, Břicho, Odborná literatura, Průchodnost, Bolest břicha, Bolest, Střevo, Prasknutí, Častý jev, Ohrožující stav
Mohlo by vás zajímat
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova