Maminka.czBolesti břicha

Zauzlení střev není častý jev. Je však velmi nebezpečný!

25. 2. 2020
Zauzlení střev není častý jev. Je však velmi nebezpečný!
Zauzlení střev může zpočátku vypadat jako zcela obyčejné silné bolení bříška. Pokud se ale stav neřeší, může dojít k protržení střeva, což je velice závažná komplikace!

Malé děti na bolesti břicha trpí velmi často; každý smutek, stýskání i strach se jim „usazuje v bříšku“. Zkrátka nejen láska prochází žaludkem! Ač bývá řada bolestí bříška u dětí nevinných a lze za nimi vidět spíše trápení na duši než na těle, nesmí se bolest břicha nikdy podceňovat či bagatelizovat! I odborníci radí, že v případě, trvá-li bolest déle než hodinu, anebo je opravdu silná, je naprosto nezbytné konzultovat stav mrňouska s lékařem. Bolest břicha může mít 100 + 1 příčinu, od banalit po velmi vážné až život ohrožující stavy, jako je například zánět slepého střeva anebo méně známé, o to však nebezpečnější zauzlení střev (ileus).

Jak funguje trávicí systém u kojenců a kteří trpí více kolikami?

Příčiny: Jak to, že se střevo zašmodrchá?

Ileus patří mezi život ohrožující stavy, které se neobejdou bez chirurgického zákroku. Zauzlení potkává jak dospělé (častěji), tak děti. U dětských pacientů je nejčastějším věkem, kdy dochází k tomuto nebezpečnému stavu, věk od čtyř měsíců do dvou let. Důvody pak bývají obvykle jiné než u dospělých. U dětí může být příčinou kupříkladu vrozené zúžení střeva, jizvy po předchozí operaci anebo je viníkem nedostatečná nefunkčnost střeva paralyzovaného nějakou infekcí. Zauzlené střevo se obvykle otočí kolem podélné osy a zaškrtí se, což má samozřejmě za důsledek jeho neprůchodnost anebo částečnou neprůchodnost. Dále může dojít i k zasunutí kličky výše položené do níže položené části střeva. (Odborná literatura rozeznává tři typy neprůchodnosti.)

Bolí ho často bříško nebo blinká? Možná trpí alergií na mléko!

4 hlavní příznaky střevní neprůchodnosti

  • Ileus o sobě dá vědět velmi prudkými bolestmi, a to takřka z plného zdraví do život ohrožujícího stavu. Průběh této náhlé příhody břišní bývá neobvykle prudký. Bolesti mohou být jak kolikovité (dostavují se s odstupem podobně jako porodní kontrakce), tak trvalé.
  • Dalším příznakem ileu je zvracení, obvykle silné a opakující se. Zvratky mohou obsahovat žlutozelenou žluč, někdy dokonce krev a stolici!
  • Nepříjemným symptomem je i zastavení odchodu stolice a plynů, to však nemusí přijít okamžitě, ale postupně. Průjem může být v těchto souvislostech znakem částečné neprůchodnosti.
  • Posledním závažným příznakem je nápadný otok bříška.

Zauzlení střev bohužel nelze řešit mimo zdravotnické zařízení, vždy je nutná urychlená hospitalizace a vždy i operace, aby nedošlo k prasknutí střeva a následné otravě. Proto se u dětí nikdy nesmí bolesti břicha podceňovat, ať už v nás dospělých vyvolávají jakékoliv pocity či pochybnosti!

Neroste, neprospívá, trápí ho průjmy a bolesti bříška? Možná trpí celiakií!
Předplatné Matka
Témata: Zdraví, Batole, Předškolák, Bolesti břicha, Střevo, Bříško, Jev, Příznaky, Bolest, Břicho, Ohrožující stav, Častý jev, Bolest břicha, Odborná literatura, Průchodnost

Mohlo by vás zajímat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Váhy Otevřete se novým možnostem zdokonalení sebe samých. Nyní zvládáte hned několik činností najednou a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dušan, Dušana, Dustin

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné