Maminka.czBolesti břicha

Zauzlení střev není častý jev. Je však velmi nebezpečný!

25. 2. 2020
Zauzlení střev není častý jev. Je však velmi nebezpečný!
Zauzlení střev může zpočátku vypadat jako zcela obyčejné silné bolení bříška. Pokud se ale stav neřeší, může dojít k protržení střeva, což je velice závažná komplikace!

Malé děti na bolesti břicha trpí velmi často; každý smutek, stýskání i strach se jim „usazuje v bříšku“. Zkrátka nejen láska prochází žaludkem! Ač bývá řada bolestí bříška u dětí nevinných a lze za nimi vidět spíše trápení na duši než na těle, nesmí se bolest břicha nikdy podceňovat či bagatelizovat! I odborníci radí, že v případě, trvá-li bolest déle než hodinu, anebo je opravdu silná, je naprosto nezbytné konzultovat stav mrňouska s lékařem. Bolest břicha může mít 100 + 1 příčinu, od banalit po velmi vážné až život ohrožující stavy, jako je například zánět slepého střeva anebo méně známé, o to však nebezpečnější zauzlení střev (ileus).

Jak funguje trávicí systém u kojenců a kteří trpí více kolikami?

Příčiny: Jak to, že se střevo zašmodrchá?

Ileus patří mezi život ohrožující stavy, které se neobejdou bez chirurgického zákroku. Zauzlení potkává jak dospělé (častěji), tak děti. U dětských pacientů je nejčastějším věkem, kdy dochází k tomuto nebezpečnému stavu, věk od čtyř měsíců do dvou let. Důvody pak bývají obvykle jiné než u dospělých. U dětí může být příčinou kupříkladu vrozené zúžení střeva, jizvy po předchozí operaci anebo je viníkem nedostatečná nefunkčnost střeva paralyzovaného nějakou infekcí. Zauzlené střevo se obvykle otočí kolem podélné osy a zaškrtí se, což má samozřejmě za důsledek jeho neprůchodnost anebo částečnou neprůchodnost. Dále může dojít i k zasunutí kličky výše položené do níže položené části střeva. (Odborná literatura rozeznává tři typy neprůchodnosti.)

Bolí ho často bříško nebo blinká? Možná trpí alergií na mléko!

4 hlavní příznaky střevní neprůchodnosti

  • Ileus o sobě dá vědět velmi prudkými bolestmi, a to takřka z plného zdraví do život ohrožujícího stavu. Průběh této náhlé příhody břišní bývá neobvykle prudký. Bolesti mohou být jak kolikovité (dostavují se s odstupem podobně jako porodní kontrakce), tak trvalé.
  • Dalším příznakem ileu je zvracení, obvykle silné a opakující se. Zvratky mohou obsahovat žlutozelenou žluč, někdy dokonce krev a stolici!
  • Nepříjemným symptomem je i zastavení odchodu stolice a plynů, to však nemusí přijít okamžitě, ale postupně. Průjem může být v těchto souvislostech znakem částečné neprůchodnosti.
  • Posledním závažným příznakem je nápadný otok bříška.

Zauzlení střev bohužel nelze řešit mimo zdravotnické zařízení, vždy je nutná urychlená hospitalizace a vždy i operace, aby nedošlo k prasknutí střeva a následné otravě. Proto se u dětí nikdy nesmí bolesti břicha podceňovat, ať už v nás dospělých vyvolávají jakékoliv pocity či pochybnosti!

Neroste, neprospívá, trápí ho průjmy a bolesti bříška? Možná trpí celiakií!
Maminka ROKU 2021
Témata: Zdraví, Předškolák, Batole, Bolesti břicha, Literatura, Příznaky, Jev, Bříško, Prasknutí, Bolest, Břicho, Častý jev, Průchodnost, Bolest břicha, Odstup, Střevo, Ohrožující stav, Odborná literatura

Mohlo by vás zajímat
Tyhle děti své slavné rodiče rozhodně nezapřou! Prohlédněte si galerii mladých hvězd
Tatínci u porodu: Intimní fotky ukazují, jaké jsou jejich první reakce
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Maminka roku: Dlouho jsem si nedokázala přiznat, že se dcera nikdy neuzdraví!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po

Horoskopy

Rak Strašně vám chybí přítomnost blízkých a dobrých přátel. Klidně se s nimi sejděte a popovídejte si.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Valerie, Valérie, Valeria

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné