Maminka.czNovorozenec

Zavinovačka – přežitek, nebo spása?

Martina Machová 24.  11.  2014
Zavinování je pravděpodobně staré jako lidstvo samo; zavinovačka děťátko chránila před zimou, hmyzem, s miminkem se lépe manipulovalo a hlavně bylo v zavinovačce klidnější. A jak je to se zavinovačkou v současnosti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Moderní typy zavinovaček naznačují, že zavinování a zavinovačkám v naší společnosti zdaleka ještě neodzvonilo. Zavinování miminek je s velkou pravděpodobností staré jako lidstvo samo! Kojenci se zavinovali napříč rasami i kontinenty; různé typy zavinování praktikovaly severoamerické indiánky i pouštní nomádky, houževnaté eskymačky i vznešené Egypťanky a samozřejmě i naše babičky a prababičky. Důvodů, proč maminky svá miminka zavinovaly do nejrůznějších textilií a kožešin, je celá řada.

Pomineme-li motivy ryze praktické (tepelný komfort, ochrana před nejrůznějšími vnějšími vlivy, snadná manipulace s děťátkem i jeho zjevná spokojenost), zůstávají ještě důvody „intuitivní“. „Mateřské instinkty ženám zkrátka napovídaly, že v malém, teplém a jasně ohraničeném prostoru bude miminku dobře – podobně jako v maminčině bříšku.“ tvrdí například dětská sestra Eliška Uhrová.  

Zavinování ANO, ale spíše volné!

V současnosti se doporučuje spíše volnější způsob zavinování, který umožňuje fyziologickou polohu s mírně pokrčenými končetinami. Příliš natažené a těsně ovinuté nožky mohou být dle některých odborníků problematické pro kyčelní klouby miminka. Velmi se osvědčují měkoučké „rychlozavinovačky“ na suché zipy (lze užívat i jako deku) a třeba i „polozavinovačky“ s dvěma kapsami na nožky.

Používání zavinovačky, zvláště u neklidných, plačtivých kojenců, kteří mají problémy s usínáním, spánkem a nenadálým nočním buzením doporučovala i známá psycholožka Jiřina Prekopová. Možná jste si u svých miminek všimli, že je občas během spánku probudí rychlý mimovolný pohyb (cuknutí) končetiny a citlivé miminko se rozpláče. Zvláště křehké nedonošené děti bývají v zavinovačce, která jim připomíná ohraničené bezpečí maminčina bříška spokojené. Obzvláště v případě, že musí být ihned po porodu několik dní separované od maminky.

 

Mé dítě to nesnese! Navíc mám pocit, že ho tím omezuji

 

Samozřejmě, že existují i děti, kterým se v zavinovačce líbit nebude a nic s tím nenaděláte a není naprosto třeba, je do zavinování nutit. Vhodné je též připomenout, že by miminko v zavinovačce nemělo trávit celých 24 hodin; zavinovačka se osvědčuje (a je vhodná) především na spaní. A pozor, příliš těsné zavinování „ala normalizační porodnice“ nemusí svědčit ani krevnímu oběhu, ani již zmíněným kyčelním kloubům, většina odborníků proto raději doporučuje volnější způsob zavinování.

Kdy zavinovat? Kdy přestat?

V zavinovačce bývá nejlépe nejmladším kojencům a obzvláště vhodná je pro nedonošená, dráždivá, neklidná a plačtivá miminka (avšak zavinovačka může pomoci i méně šikovným maminkám při manipulaci s děťátkem). Je však potřeba si uvědomit, že čím je děťátko starší, tím zajímavější a podnětnější hračkou jsou pro něj jeho ruce a později také nožky.

Zkrátka měsíc od měsíce, chce více a více objevovat svět, učit se nové věci – jednoduše se rozvíjet. Období objevování ručiček nastává okolo 3 měsíce, dalším mezníkem je doba, kdy se dítě začne samo otáčet ze zad na bříško (přibližně po 4. až 6. měsíci).

A pozor, miminko by kvůli bezpečnosti nemělo v zavinovačce spát jinak než na zádech. A právě doba spánku, je tím nejlepším časem, kdy pro zavinovačku sáhnout, děťátko musí mít během dne vždy dostatek času a prostoru na objevování svého těla, světa kolem sebe a samozřejmě i na něžné doteky  rodičů a sourozenců.

Témata: Děti, Novorozenec, Miminko, Praktické rady, Kojenec, Výbavička pro miminko, Dětské oblečení a dětská obuv, Noční buzení, Spása, Známá psycholožka, Nejlepší čas, NOMA, Přežitek, Snadná manipulace, Tepelný komfort, Vnější vliv, Zavinovačka, SPA, Dětská obuv na Heureka.cz