Maminka.czMiminko

Zavinovačka je skoro nutnost! Jak správně miminko zavinout?

Tereza Víchová 10.  1.  2019
Věděly to už naše babičky. Zavinovačka je pro miminko „must have“. Jenže babičky měly jednu možnost a vy jich máte asi sto. Která je ta nej?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jako malé vánočky vypadají všechna miminka už v porodnici. Kdykoli vám to vaše odnese sestřička na vážení či jinou novorozeneckou proceduru, vrátí se vám zakuklené, převázané tkalounem (obvykle popsaným jménem a porodními mírami) a hlavně – nikdy nepláče, pokud nemá hlad jako vlk. Zavinutí zajistí minimálně pro první týdny absolutní spokojenost a vám klidné chvíle sžívání se s novým členem rodiny. 

Chcete spokojené miminko? Zabalte ho do klasické načechrané peřinky

Jako v bříšku 

„Zavinovačku pro miminko jednoznačně doporučuji,“ říká úvodem poradkyně psychomotorického vývoje a fyzioterapeutka Lucie Hladká. „Dítě se díky ní přeneseně vrací tam, odkud přišlo. I v děloze bylo poslední týdny jakoby pevně svázané. Bylo tu měkko a teplo.“ Výhody má zavinutí pro vás oba – miminko totiž ve spaní, kterým stráví naprostou většinu dne, nebudí trhavé pohyby. Obvykle je v zavinovačce spokojené i v bdělém stavu. „A spokojené miminko znamená spokojenou maminku,“ potvrzuje Lucie Hladká. „Všechny si potřebujeme také odpočinout, vždyť o dítě se budeme intenzivně starat několik následujících let.“ 

Co skutečně cítí miminko v děloze? Doteky, pohyby, ale i stres či radost

Nošení bude hračka 

První týdny se nijak nezdráhejte nechávat miminko zavinuté téměř pořád, pokud jej zrovna nepřebalujete nebo nekoupete. Se zavinovačkou není při troše cviku nijak obtížné ani kojení. „To je navíc praktické, miminka zpočátku při kojení usínají,“ vysvětluje Lucie Hladká. „Když jsou už předem zavinutá, nevzbudíme je následnou manipulací.“ Se zavinovačkou nebo peřinkou se navíc nemusíte bát, že by někdo z horlivých příbuzných a jiných návštěv dítě nějak nešikovně uchopil. Zajistí totiž stabilitu, což je pro křehké miminko to hlavní. Jen dejte pozor, aby kdokoli „chovající“ vždy jistil hlavičku. 

„Pro zavinovačky také platí jedno pravidlo,“ upozorňuje Lucie Hladká. „Raději bychom v nich neměli nosit miminko v poloze obličejem od sebe – tedy na tygříka nebo klokánka. I když je potřeba dát jej třeba odříhnout, měli bychom vždy sledovat, jestli nemá zavinovačku přes obličej.“ 

Náš tip: Nebojte se peří!

Používá se jako výplň do peřinek i některých zavinovaček. Je to léty prověřený materiál, který ale potřebuje důkladnou péči, větrání a čištění. Alergie na peří je vzácná, spíše ji míváme na prach nebo na roztoče. 

Pomáhá ve vývoji 

Zavinovačku nebo peřinku využijete i v kočárku – děti tu jsou stabilní, nepřepadávají do stran, jako když v korbičce leží na rovném povrchu. Navíc tu pak méně cítí nezdravé otřesy při jízdě. „A třeba péřová peřinka odvrátí slehnutí hlavičky, které se u miminek často objevuje,“ dodává Lucie Hladká. „Pohodlná poloha a prohřátí zad i šíje jim pomáhají k uvolnění napětí. Díky tomu se miminka dokážou položit těžištěm na celá záda, což je velmi důležitý základ nejenom pro jejich spokojenost a dobré prospívání, ale i kvalitní psychomotorický vývoj do budoucna.“ 

Jak poznat, že je kojenec málo oblečený a je mu zima?

Včas uvolněte sevření 

Novorozená miminka budou nejspokojenější, když je „zakuklíte“ i s rukama, třeba přes rychlozavinovačku klidně použijte i tkaloun nebo stuhu. Tohle se vyplatí asi do čtyř týdnů věku dítěte. Poté zavinujte dál, ale už bez tkalounu a tolik neutahujte. Postupně nastane čas na rozvolňování a pokládání dítěte na rovnou podložku, když je bdělé. Tu byste ostatně měli používat od narození pro ležení miminka na bříšku. 

„Asi ve třech měsících se miminko ze zavinutí vykope a nebude tu chtít zůstat,“ říká Lucie Hladká. „Pak se dá zavinovačka nebo peřinka dál používat jako hnízdečko pod dítě.“ Na usnutí ale balení miminka zůstává i nadále oblíbeným rituálem. Usíná-li vaše dítě napevno zabalené, zkuste postupně sevření uvolňovat, nejprve třeba ve spánku. 

Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!

Která je ta nej? 

„Mým favoritem pro miminka je polovysypaná péřová peřinka, návrat ke klasice,“ doporučuje Lucie Hladká. „Peří prohřívá ty správné svaly, dítě sem nemusíme tolik oblékat a neslehává se mu hlavička. Navíc peří poskytne bonus ve formě podpory psychomotorického vývoje. I klasická zavinovačka s kanýry, jak ji pamatujeme od babiček, má své kouzlo.“ Další možností, která je zase oblíbená především pro svůj vzhled, jsou moderní rychlozavinovačky. Mívají suchý zip a miminko do nich zabalíte raz dva. Výhodnější je ale použít přes ně v prvních týdnech tkaloun. 

Jak správně zavinout miminko?

Do zavinovačky nebo peřinky dávejte dítě vždy na záda a první týdny mu schovávejte i ručičky, pomůže to od častého buzení. 

Dítě by mělo mít vždy prostor pro nohy – než mu je přikryjete spodním cípem, zkontrolujte, že tu zůstane asi deset centimetrů mezera. 

V momentě, kdy se miminko naučí přetáčet na bok a bříško, zavinovačku přestaňte používat, aby se dítě neotočilo v ní a nezabořilo obličej do postýlky. 

 

Témata: Novorozenec, Kojenec, Péče o dítě a jeho výchova, Miminko, Miminko, Babička, Psychomotorický vývoj, Časté buzení, Následující rok, Děti, Jak, Vážení, Dobré prospívání, Peřinka, Správný sval, Spokojená maminka, Bdělý stav, Rozvolňování, Oblíbený rituál, Usnutí, Pohodlná poloha, Důkladná péče, Must, Bříško, Lucie Hladká
Mohlo by vás zajímat