Maminka.czKoronavirus

Stát zavřel školy, ale školky ne. Proč a co s tím?

Radka Wallerová 10.  3.  2020
S platností od středy 11. března se kvůli šíření koronaviru ruší výuka na základních, středních i vysokých školách. Opatření se netýká mateřských škol – vláda to zdůvodnila tím, že jde o menší kolektivy s menším rizikem šíření nákazy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Školy krom mateřských jsou od středy zavřené, ale vláda zároveň chce, aby lidé chodili do práce, což může být pro některé rodiče obtížné. Bylo by přitom chybou dát děti k prarodičům, protože seniory případná nákaza koronavirem ohrožuje nejvíc. Jaká jsou další opatření kvůli koronaviru? Přinášíme odpovědi na otázky, které si teď nejspíše pokládáte stejně jako tisíce dalších matek a otců v podobné situaci.

1. Znamená to, že se Česko ocitlo v karanténě? 

To ne, zatím jde "jen" o zavření škol od základních po vysoké, které má zabránit šíření nákazy mezi dětmi, zejména v souvislosti s návratem z jarních prázdnin, kdy mnoho rodin lyžovalo v Itálii v oblastech, kde se dnes nákaza šíří. Děti tak mohou například chodit ven. Dá se ale čekat, že stejně jako školy zareagují i další organizace, například Skaut už oznámil, že od 11. března pozastavuje veškeré aktivity. 

2. Má vůbec smysl zavírat školy, když nemocných není zase tolik?

Ano, zkušenosti ze zemí, jako jsou Jižní Korea nebo Itálie, ukazují, že má smysl snažit se postup epidemie zpomalit dříve, než se nemoc začne šířit nekontrolovatelnou rychlostí. Proto má smysl zavření škol i zavření kin, divadel a podobně. Je samozřejmě otázkou, zda to bude stačit, když se například nezavřou obchodní centra či MHD.

Umíte dětem správně čistit zuby? Nezapomínejte na mezizubní kartáček

3. Proč se tedy nákupní centra a MHD nezavřou taky?

Podle vysvětlení hygieniků tam není riziko nákazy tak vysoké, jelikož tam nezůstávají stejné větší skupiny lidí dlouho pohromadě. Právě v takovém případě je riziko přenosu koronaviru nejvyšší. V nákupních centrech či dopravě se lidé vidí jen krátce a míjejí se. I tak má samozřejmě smysl dbát na hygienická opatření a cesty či nákupy omezit.

A pokud jde o nákupy, co vlastně domů pořídit? O tom se dočtete ZDE

4. Jak to, že se nezavřou také mateřské školky?

Vláda to vysvětlila tím, že jde o relativně malé kolektivy, tím pádem by nemělo tolik hrozit šíření nákazy. Dalším možným důvodem může být, že školáci už, až na ty nejmladší, mohou být doma sami, na rozdíl od předškoláků, kteří by museli například k prarodičům. A to se rozhodně nedá doporučit.

Ty jsi se spravila! Tyhle věty by si prarodiče měli odpustit. Zraňují

5. Proč by děti neměli hlídat prarodiče?

Protože senioři obecně patří k těm, které nákaza koronavirem ohrožuje nejvíce, nemoc u nich mívá těžší průběh a může pro ně být fatální. U dětí naopak může probíhat bezpříznakově nebo jen jako lehké nachlazení, což může být matoucí – ale dítě snadno nakazí ostatní lidi, zvláště při celodenním kontaktu.

O koronaviru rodiče diskutují ZDE

6. Zaplatí mi zaměstnavatel, když zůstanu s dětmi doma?

Ano, ale záleží na tom, jakou vykonáváte práci a zda ji například můžete dělat na home office, a brát tak plnou mzdu. Jinou možností je čerpání dovolené.

Na podobné situace nicméně myslí i zákon právě pro případ mimořádných situací, jako je tato. U dětí mladších 10 let – lze využít statut OČR – hrazeno dávkou ošetřovného (vyplácí ČSSZ) ve výši 60 % denního vyměřovacího základu od prvního dne po dobu 9 dní (OČR vystavuje dětský lékař), v případě osamělého zaměstnance 16 dnů. Důvod pro ošetřovné stačí prokázat, není tedy nutné například hlásit předem.

Pozor, nechtějte potvrzení formuláře - takzvané ošetřovačky od lékaře. Je-li důvodem fakt, že školu nebo školku uzavře zřizovatel kvůli epidemii, vystaví vám ji škola. 

7. Jakým způsobem se nemoc přenáší?

Hlavním způsobem přenosu zůstává přenos kapénkami nebo tím, že sáhneme například na špinavé madlo, kam někdo kýchl, a virus si přeneseme na obličej, do úst či oka. Proto zůstává základem mytí rukou, nesahání si do obličeje, vyhýbání se místům, kde je více lidí, a vyhýbání se lidem, kteří mají nějakou respirační chorobu a kýchají nebo kašlou, bezpečná vzdálenost činí dva metry.

Inkubační doma činí dva až čtrnáct dní, obvykle kolem pěti dní. Nákaza se projevuje horečkou, kašlem, zimnicí, bolestí kloubů a svalovou únavou. Rýma nepatří k projevům této koronavirové infekce.

Bolest bříška u dětí. Od průjmů až po zácpu
Aneta Krejčíková: Porod doma je těžké si prosadit! Lidi tvrdí, že jsem se zbláznila

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Prarodiče, Mateřská škola, Školy, Skauti, Office, OČR, Škola, Home office, Kolektiv, Nákaza, Šíření nákazy, Kapénka, Potvrzení, Riziko šíření, Hygienička, Česká republika, Zavření, Šíření, Rodič dětí, Jižní Korea, Hygienik, Itálie, Zdraví na Heureka.cz