Maminka.czKoronavirus

Do kdy budou školy zavřené kvůli koronaviru? Nejméně měsíc!

Radka Wallerová 11.  3.  2020
Týden nebo dva stačit nebudou. Školy zůstanou vůli koronaviru zavřené nejméně měsíc a pak se bude situace vyhodnocovat. Nejde sice o karanténu, takže děti nemusí být doma, ale rodiče řeší nejen hlídání těch mladších, ale také to, jak se budou děti učit, dělat přijímačky či maturitu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že školy musí zůstat zavřené nejméně měsíc. Původně zmiňované zavření škol na dva až tři týdny by nemuselo stačit, týden by coby prevence šíření viru mezi lidmi neměl smysl vůbec. 

Množství hodin zameškaných kvůli koronaviru se nebude počítat do celkového množství hodin, kdy dítě nebylo ve škole - nehrozí tak, že by kvůli tomu musely děti například dělat zkoušky jako ty, co dlouho chyběly z jiných důvodů. 

Kdo má nárok na ošetřovné, když děti kvůli koronaviru nemohou do školy?

Jak učit děti doma? 

Ale zavření škol kvůli koronaviru neznamená, že se děti nebudou učit - očekává se, že tak budou činit doma, samy nebo s pomocí rodičů. Mnoho učitelů jim bude zadávat úkoly mailem nebo přes webové rozhraní, existují také webové portály, které by měly domácí výuku usnadnit. 

Mnoho škol k tomu využívá systém Bakalář, zejména od druhého stupně výše, na prvním se budou úkoly většinou posílat mailem. I když se samozřejmě mohou způsoby zadání lišit nejen mezi školami, ale i mezi učiteli. "Naše učitelka internet nepoužívá, takže úkoly zakroužkovala dětem v učebnici, ale jen na dva týdny, jak to bude dál, nevím," říká matka jednoho pražského prvňáka.

Koronavirus, přijímačky a maturity

Informace by se měly objevovat na webech tříd nebo škol, pokud je nemáte, určitě je od učitele svých dětí nebo školy požadujte. 

Nejasné jsou zatím informace týkající se přijímacích zkoušek a maturit, které připadají na duben - zatím neoficiálně se mluví o tom, že by se jejich termín posunul na později. Stejně jako by se teoreticky částečně mohlo vyučovat v době prázdnin, pokud by školy musely být zavřeně výrazně déle, než se nyní plánuje. 

Mimochodem, podle zprávy UNESCO se už minulý týden celosvětově počet žáků, kteří na neurčito nemohou kvůli epidemii koronaviru chodit do školy, přiblížil 300 milionům, nejdéle je doma 180 milionů čínských školáků.

UNESCO označuje tuto situaci za bezprecedentní a doporučuje využít na maximum možnosti distančního vzdělávání. To doporučuje i české ministerstvo školství, rozhodnutí o tom, jak bude výuka probíhat, ale nechává na ředitelích škol. Pro řadu z nich to bude výzva.

Bude probíhat on line výuka? 

Zadávání stránek v učebnici, psaných úkolů nebo studia PDF prezentací je nejnižší možná laťka,“ říká analytik EDUin Štěpán Kment. Vzhledem k tomu, že školy mohou zůstat zavřené týdny až měsíce, jde ale o laťku nastavenou příliš nízko. Učení není jen individuální proces, důležitá je sociální interakce a vzdělávací obsah by měl být různorodý.  “Nedá se předpokládat, že by se děti jen ze zadaných úkolů mohly odpovědně učit déle než pár dní,” dodává Štěpán Kment.

Zavření škol tak dává prostor pro on line výuku, zejména u starších žáků a studentů. “Teď se ukáže, jak jsou školy na digitální vzdělávání připravené. Jsou takové, a pravděpodobně jich není málo, které se nepřipravují a připravovat se nebudou, i když to mají ve státní zakázce,” komentuje situaci učitel a lektor smysluplného zavádění ICT do škol Bohuslav Hora.

Jednou z platforem je například Google Classroom. Je také možné uspořádat videokonferenci například přes Google Hangout nebo Skype. Konferenci je samozřejmě možné natočit a uložit na YouTube. 

Elektronické učebnice a testy zdarma 

Nakladatelství Fraus, největší učebnicové nakladatelství v ČR, poskytne od středy 11. března do konce uzavření škol všechny elektronické učebnice pro základní a střední školy pro všechny žáky zdarma.

Stejně tak poskytne zdarma prostředí pro on-line komunikaci učitelů s žáky – vzdělávací portál Fred. Pro domácí procvičování rodičů s žáky je také plně k dispozici portál Škola s nadhledem, který je též zdarma.

Více informací bude postupně k dispozici na webu ZDE

Také společnost SCIO vychází rodičům a dětem vstříc. Kvůli zavření škol jim zpřístupnila Testy do hodin zdarma. Krátké tématické testy z českého jazyka a matematiky slouží k procvičování látky a děti je mohou vyplnit on-line z domova. 

Rodiče najdou testy ZDE  Při objednávání vyberte kterýkoliv způsob platby, po dokončení bude objednávka automaticky zaplacena, nebude třeba nic platit.

A tip navíc? Ať si vaše děti vytvoří svůj vlastní komiks, TADY mají tip z časopisu ABC, jak na to

Stát zavřel školy, ale školky ne. Proč a co s tím?
Zápis do školy: R a Ř dítě umět nemusí, spoustu jiných věcí ano. Které to jsou?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Školák, Domácí škola, Školství, Školy, Student, Nakladatelství, Uzavření škol, Eduin, Děti, Žák, Roman Prymula, Škola, YouTube, Šíření viru, Nakladatelství Fraus, Učitel, Skype, Bakalář, ICT, Ministr zdravotnictví, MEŠ, SCIO, Počet žáků, Uzavření