Maminka.czZdraví

Zažila jsem anafylaktický šok u syna! Víte, jak probíhá a jak reagovat?

16. 9. 2018
Zažila jsem anafylaktický šok u syna! Víte, jak probíhá a jak reagovat?
Jako anafylaktický šok se označuje velmi rychle nastupující a život ohrožující alergická reakce. Víte, jak se v takovém případě zachovat?

„Všechno šlo ráz na ráz a ani nechci pomyslet na to, jak by vše dopadlo, kdyby poblíž nebyla jedna úžasná rodina, která již měla se silnými alergickými reakcemi bohaté zkušenosti, a tudíž byla na letní výlet náležitě vybavená. Náš Kubík je alergik, vadí mu jarní pyly, roztoči a bohužel i kočky a koně. Avšak až do dnešního léta jsme netušili, že je alergický i na včelí bodnutí. Žihadlo Kuba dostal naštěstí v restauraci a ne v těžko přístupném terénu, který jsme ten den zdolávali! Chvíli po tom, co jsme zjistili, proč se syn vlastně rozplakal, a začali jej utěšovat zmrzlinou, začal Jakub natékat v obličeji, hůře dýchal, byl vyděšený, později malátný a udělalo se mu také špatně od žaludku. To vše přicházelo ráz na ráz v řádu několika desítek minut!“ vypráví stále poněkud roztřeseně Anna, maminka pětiletého Jakuba.

První pomoc při píchnutí vosou nebo včelou? Chlazení a antihistaminika

A po chvíli ticha pokračuje: „Byli jsme s mužem zmatení a oba i trochu hysteričtí. Upřímně řečeno jsme vůbec nevěděli, co dělat. Naštěstí se do situace s naprosto odzbrojující sebejistotou vložila paní od vedlejšího stolu. Nakázala nám ihned volat sanitku a po konzultaci s dispečinkem záchranné služby aplikovala synovi adrenalinové pero, které měla v malé lékárničce pro svou dceru. Než dojela sanitka, dali jsme Kubovi ještě léky proti alergii, chladili jsme místo vpichu na noze a kontrolovali, zda neupadá do bezvědomí a samozřejmě jsme ho i uklidňovali. Po aplikaci adrenalinu se Jakoubkovi ulevilo. Díky úžasné reakci neznámých lidí a brzkému dojezdu lékařů je syn naprosto v pořádku a bez následků. Jen já s manželem máme o pár šedivých vlasů a vrásek víc!“ vzpomíná Anna.

Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora

Co byste měli vědět: Čím rychlejší je nástup příznaků, tím prudší bývá reakce!

Jako anafylaktický šok se označuje extrémní projev alergie s velmi rychlým nástupem v řádu minut. Bez odborné pomoci může tento stav skončit smrtí. A pozor, čím rychlejší je nástup příznaků, tím prudší bývá reakce! V našich podmínkách je tento typ extrémní alergické reakce nejčastěji spojován s bodnutí hmyzem. „Anafylaktický typ šoku je vídaný nejčastěji po bodnutí hmyzem (včela, vosa, sršeň) nebo po injekci léku. Méně často se rozvine po použití alergenu ústy (potravinová nebo léková alergie), v tomto případě nebývá reakce tak rychlá a bouřlivá,“ uvádí v publikaci První pomoc u dětí její autor a lékař Pavel Srnský.

Anafylaktický šok bývá provázen celkovou slabostí, nevolností, závratěmi a především prudkým poklesem krevního tlaku. Objevují se i rychle nastupující otoky obličeje a krku, kopřivka a pochopitelně také výtok z nosu, slzení, svědění, kýchání, ale i zvracení a průjem. Postižený vzhledem k otokům dýchacích cest často špatně mluví i dýchá. Mnoho postižených popisuje, že těmto projevům předcházelo pálení rtů a jazyka a podivná (kovová) pachuť v ústech. Příznaky se velmi rychle zhoršují a bez včasné lékařské pomoci mohou mít fatální následky!

Co dělat v případě podezření na anafylaktický šok?

  • Jestliže s sebou vzhledem k predispozici nosíte „balíček první pomoci proti alergickému šoku“, ihned použijte adrenalinové pero (adrenalin povzbuzuje výkon srdce, rozšiřuje průdušky, zužuje cévy a zvedne postiženému extrémně nízký krevní tlak), dále pak postupujte dle instrukcí, kterými vás pro tyto situace vybavil alergolog – podání protialergických léků apod.

  • Souběžně s aplikací adrenalinu okamžitě volejte Zdravotnickou záchrannou službu (ZZS). Dispečera upozorněte na to, že jde o extrémně rychlou alergickou reakci. V případě, že jde o váš první alergický exces a pero nemáte, je prvním krokem volání ZZS a případně podání protialergických léků.

  • Místo vpichu chlaďte. Při otékajících dýchacích cestách je vhodné nechat dítě cucat led či zmrzlinu.

  • Postiženého neustále kontrolujte, v případě, že dojde k zástavě dechu buďte připraveni zahájit resuscitaci!

Jak se zachovat ve chvíli, kdy dítě dostane velkou alergickou reakci

NÁŠ TIP: Všem rodičům doporučujeme mobilní aplikaci Záchranka, která velmi zjednoduší přivolání i příjezd Zdravotnické záchranné služby!

Trápí vaše dítě pylová alergie? Veďte si pylový kalendář a dodržujte režimová opatření
Potravinové alergie u dětí mohou mít i druhotný efekt: Stavy úzkosti
Témata: Zdraví, Předškolák, Praktické rady, Naše tipy, Alergie, Odborná pomoc, Jakoubek, Jarní pyl, Fatální následek, Adrenalinové pero, ZZS, Pavel Srnský, Alergická reakce, Šok, Anna, Zástava, Bohatá zkušenost, Včelí bodnutí, Reakce, Dýchací cesta, Mobilní aplikace, Krevní tlak, Kýchání, Aňa, Prudký pokles

Mohlo by vás zajímat
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?

Horoskopy

Lev Zaměřte se více na svůj životní styl a začněte u svého stravování. Do svého jídelníčku zařaďte více…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sarah, Doubravka, Marius

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné