Maminka.czTěhotenství

Zazpívej mi do bříška

Zvuky jsou všude okolo. Slyšíte je vy a od třetího měsíce věku i váš potomek. Stimulují jej dokonce ještě, když je uvnitř vaší dělohy. A co si budeme povídat, Mozart jistě víc než rámus sousedovy cirkulárky.
, Časopis Maminka
13. 7. 2011
Zazpívej mi do bříška

Možná se budete divit, ale plod se učí komunikovat už v děloze. Slyší zvuky zvenčí a snaží se je napodobit. A nejlépe vnímá právě zpěv a hudbu. Proč tomu tak je?

Zpívané tóny totiž znějí na jiné frekvenci než řeč mluvená, takže se mu jeví malebnější než běžná slova, která ve vás rezonují a neprochází k děťátku lehce.

Každý, tedy i nenarozené dítko, má v uchu až třicet tisíc tzv. vláskových buněk, díky kterým rozeznáváme výšku tónu, a tedy melodii, ale dokážeme využívat jenom jejich spodní třetinu.

Kdopak to mluví?

S úsměvem se říká, že české miminko německé mamince neporozumí. I když to zní zvláštně, protože víte, že tříměsíční dítě nemluví, má tato teorie pravdivý základ.

Plod již v děloze vnímá rozsah frekvence, intonaci rodného jazyka matky a podobně, takže například německé děťátko nereaguje na zpěvnou francouzštinu – prostě proto, že na ni není zvyklé. Američtí vědci šli ve svých pokusech ještě dál.

Děti v děloze jsou podle nich spokojené, pokud poslouchají krátké příběhy, verše, říkanky. Z toho vyplývá, že budete-li malému intelektuálovi recitovat Máchův Máj, příliš ho nezaujmete. Jestliže si ale budete během těhotenství trénovat básničky pro první rok života dítěte, vaše miminko se bude bavit. A spokojenost vám dá najevo třeba tím, že se zklidní a nebude vás do bříška tolik kopat. Nebo naopak začne, aby dalo najevo své zaujetí.

Dr. H. Truby z univerzity v Miami naznačuje, že plod se již od 6. měsíce pohybuje v rytmu matčiny řeči a jeho spektrogramem zachycené první zvuky se podobají průběhu matčina hlasu.

Překřičte své tělo

Miminka jsou nejspokojenější, slyší-li maminku zpívat. Plod reaguje na váš zpěv již od šestnáctého týdne, přestože zpíváte potichu a váš hlas je prakticky přehlušen dalšími zvuky dělohy (průtokem krve a podobně). Děti milují pravidelnost a již v bříšku jsou rády vystaveny opakujícím se zvukům (jsou pak klidnější). I v dospělosti lidé rádi poslouchají tekoucí vodu, šplouchání moře atd. Plod zvuky, které slyší v prenatálním stavu, pak často přenáší do dospělosti jako oblíbené, aniž by uměl popsat, proč tomu tak je.

Díky poslechu zvuků se také rychleji vyvíjí dětský mozek. Je totiž nucený pracovat – připomínat si, jedná-li se o zvuky libé, či nelibé a podobně. Ucho se u vyvíjejícího se miminka objevuje ve třetím týdnu, a začíná fungovat v šestnáctém. Aktivně naslouchá ve čtyřiadvacátém týdnu, ale podle ultrazvukových zjištění je plod schopen reagovat na vnější zvuky skutečně již od šestnáctého týdne, tedy v období, kdy ještě ucho není zcela zformováno.

Kochleární struktury se uvnitř objevují kolem dvacátého týdne a jsou kompletní až mezi čtyřiadvacátým a osmadvacátým týdnem. Z těchto příčin většina programů zvukové stimulace plodu začíná až ve třetím trimestru. Sluch je jedním z nejrozvinutějších smyslů u novorozence. Aby tomu tak bylo, měla byste se mu věnovat. Zpívejte, vyprávějte – všechno děláte pro zdraví svého miminka.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka
Mohlo by vás zajímat
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Utrpení matek perfekcionistek... Perfektní chtějí být většinou prvorozené dcery
Diastáza se objevuje hlavně po druhém porodu. Jak se zbavit rozestupu břicha ?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu