Maminka.czTěhotenství

Zazpívej mi do bříška

Zvuky jsou všude okolo. Slyšíte je vy a od třetího měsíce věku i váš potomek. Stimulují jej dokonce ještě, když je uvnitř vaší dělohy. A co si budeme povídat, Mozart jistě víc než rámus sousedovy cirkulárky.
, Časopis Maminka
13. 7. 2011
Zazpívej mi do bříška

Možná se budete divit, ale plod se učí komunikovat už v děloze. Slyší zvuky zvenčí a snaží se je napodobit. A nejlépe vnímá právě zpěv a hudbu. Proč tomu tak je?

Zpívané tóny totiž znějí na jiné frekvenci než řeč mluvená, takže se mu jeví malebnější než běžná slova, která ve vás rezonují a neprochází k děťátku lehce.

Každý, tedy i nenarozené dítko, má v uchu až třicet tisíc tzv. vláskových buněk, díky kterým rozeznáváme výšku tónu, a tedy melodii, ale dokážeme využívat jenom jejich spodní třetinu.

Kdopak to mluví?

S úsměvem se říká, že české miminko německé mamince neporozumí. I když to zní zvláštně, protože víte, že tříměsíční dítě nemluví, má tato teorie pravdivý základ.

Plod již v děloze vnímá rozsah frekvence, intonaci rodného jazyka matky a podobně, takže například německé děťátko nereaguje na zpěvnou francouzštinu – prostě proto, že na ni není zvyklé. Američtí vědci šli ve svých pokusech ještě dál.

Děti v děloze jsou podle nich spokojené, pokud poslouchají krátké příběhy, verše, říkanky. Z toho vyplývá, že budete-li malému intelektuálovi recitovat Máchův Máj, příliš ho nezaujmete. Jestliže si ale budete během těhotenství trénovat básničky pro první rok života dítěte, vaše miminko se bude bavit. A spokojenost vám dá najevo třeba tím, že se zklidní a nebude vás do bříška tolik kopat. Nebo naopak začne, aby dalo najevo své zaujetí.

Dr. H. Truby z univerzity v Miami naznačuje, že plod se již od 6. měsíce pohybuje v rytmu matčiny řeči a jeho spektrogramem zachycené první zvuky se podobají průběhu matčina hlasu.

Překřičte své tělo

Miminka jsou nejspokojenější, slyší-li maminku zpívat. Plod reaguje na váš zpěv již od šestnáctého týdne, přestože zpíváte potichu a váš hlas je prakticky přehlušen dalšími zvuky dělohy (průtokem krve a podobně). Děti milují pravidelnost a již v bříšku jsou rády vystaveny opakujícím se zvukům (jsou pak klidnější). I v dospělosti lidé rádi poslouchají tekoucí vodu, šplouchání moře atd. Plod zvuky, které slyší v prenatálním stavu, pak často přenáší do dospělosti jako oblíbené, aniž by uměl popsat, proč tomu tak je.

Díky poslechu zvuků se také rychleji vyvíjí dětský mozek. Je totiž nucený pracovat – připomínat si, jedná-li se o zvuky libé, či nelibé a podobně. Ucho se u vyvíjejícího se miminka objevuje ve třetím týdnu, a začíná fungovat v šestnáctém. Aktivně naslouchá ve čtyřiadvacátém týdnu, ale podle ultrazvukových zjištění je plod schopen reagovat na vnější zvuky skutečně již od šestnáctého týdne, tedy v období, kdy ještě ucho není zcela zformováno.

Kochleární struktury se uvnitř objevují kolem dvacátého týdne a jsou kompletní až mezi čtyřiadvacátým a osmadvacátým týdnem. Z těchto příčin většina programů zvukové stimulace plodu začíná až ve třetím trimestru. Sluch je jedním z nejrozvinutějších smyslů u novorozence. Aby tomu tak bylo, měla byste se mu věnovat. Zpívejte, vyprávějte – všechno děláte pro zdraví svého miminka.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
7 tipů, jak naučit dítě jezdit na kole. Skvělou průpravou je odrážedlo
Tipy na hrady a zámky, kde se děti zaručeně nudit nebudou
Oblíbený banán: Pomáhá při průjmech, pálení žáhy i zánětech střev
Tipy na víkend: Hudba, kreativní tvoření, nebo sport? Festivalová sezóna začíná

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu