[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nejrůznějším druhům dýní, respektive tykví, se u nás vzhledem teplým létům daří lépe a lépe, tedy pokud mají kromě sluníčka i dostatek živin a vydatnou zálivku. V současné době je z jedlých tykví asi nejpopulárnější universální dýně Hokkaidó, která se podobně jako její další příbuzné hodí nejen k přípravě skvělé polévky, ale také do omáček, pomazánek i k pečení na slano a sladko.
Nelze se divit, že skvěle skladovatelné dýně kdysi bývaly jedním ze základů kuchyně severoamerických i jihoamerických indiánů, ti si ostatně všimli také jejich neobyčejných léčebných účinků. Dýně však neposkytovaly pouze potravu a léčivé přípravky, ale také řadu přes zimu nedostatkových vitamínů!
Dužina nabitá provitaminem A, semínka řadou minerálů
„Tykev obsahuje až 90 % vody, některé druhy a odrůdy mají vysokou vitamínovou hodnotu. Například u tykví s oranžovou dužinou se vyskytují odrůdy s vysokým množstvím – až 38 mg – provitaminu A ve 100 g hmoty!“ uvádí se v knize Z lesa i zahrady od Dagmar Lánské. (Jen o maličko méně než v mrkvi.) Nezanedbatelné není ani množství vitaminů řady B a menší množství vitaminu C. Z minerálů je zastoupen vápník, hořčík, fosfor, draslík a další. Sytě oranžové dýně, kupříkladu oblíbená odrůda Hokkaidó, překypují provitamínem A, který se v organismu přeměňuje na vitamín A nezbytný pro zdravé oči, kůži, potenci a také imunitu! „Áčko“ je totiž silný antioxidant chránící naše buňky před škodlivými vlivy znečištěného životního prostředí. Výživově velmi hodnotná jsou i semínka dýně, ta jsou perfektním zdrojem vitaminu E, dále pak zinku, hořčíku a třeba i L-tryptofanu, který zlepšuje spánek a je jemnou prevencí proti depresím.
Škrkavky, roupy i tasemnice, vezměte nohy na ramena!
„Tykvová semena se ještě dnes používají jako prostředek proti parazitům. K tomuto účelu je třeba sníst asi 300 g semen. Parazity to nezabije, ale ochromí je to a za půl hodiny je lze po požití jedné polévkové lžíce ricinového oleje vypudit z těla ven,“ uvádí populární německý etnobotanik, antropolog a bylinář Wolf-Dieter Storl. Semena se k podobným účelům používala nejen v Evropě a u amerických domorodců, ale třeba také u afrických Zuluů. Ti k tomuto účelu vařili i speciální nápoj z kořenů tykve.
Nejlepší polévka při zánětech močových cest…
Zatímco paraziti nás trápí spíše výjimečně, záněty močových cest jsou zejména mezi ženami všech věkových kategorií onemocněním velice častým a nepopulárním. Avšak i zde mají dýně své místo v prevenci a podpůrné léčbě, a to jak upravená dužina, tak i chutná dýňová semínka. Ta dokonce dle nejnovějších výzkumů (při pravidelné konzumaci) disponují výraznými podpůrnými účinky při onemocněních prostaty. A tak pokud se doma chystáte na krémovou polévku, svíčkovou omáčku z dýně, pečenou dýni s kari či dýňový koláč, nezapomeňte tyto lahodné pokrmy nakonec posypat i pomletými semínky!
Dýňové zajímavosti: Pasta na odstraňování pih i magické rituály u zemřelého
Staří Mayové používali šťávu z dýně na popáleniny.
Naši předkové vyráběli z dýňových semen pastu na odstraňování pih.
Pravidelně konzumované dýňové pokrmy spolehlivě odstraní zácpu.
Dýně ve všech kulturách ponoukaly k magickým rituálům; kupříkladu mexičtí indiáni z nyní dlabali a vyřezávali lampióny pro duše mrtvých. A dokonce i na Slovensku byl zaznamenán zvláštní zvyk, kdy se vodu vařenou se starými stonky dýní omývaly nohy stolu a židlí v místnosti, kde ležel na márách nebožtík.
Roku 1620 zachránili indiáni z kmene Wampanoag zimou vyhladovělé puritány z Evropy především darovanými dýněmi.
Tzv. obří tykev má pravděpodobně největší plody z rostlinné říše, výjimkou nejsou exempláře okolo 50 kg, rekordní jsou pak „kousky“ s průměrem 1 m a vážící 100 kg.