Maminka.czKojenec

Zázračné syčení umí zklidnit miminko

12. 2. 2016
Zázračné syčení umí zklidnit miminko
Proč vlastně malá miminka intuitivně uklidňujeme infantilně působícím „ššš“? Přemýšleli jste nad tím někdy?

Je to zvláštní, dělávaly to naše maminky, babičky i prababičky, a tak nějak intuitivně to děláme i my. A nejen my, v malé zemičce vprostřed Evropy, citoslovci „ššš“ uklidňují své nejmenší rodiče napříč kontinenty a kulturami. Je až s podivem, že si uklidňující „ššš“ či „pššš“ nedal někdo vychytralý patentovat.

Bílý šum nikdy nenahradí milující mateřskou náruč

Mnoho odborníků; psychologů, lékařů i profesionálních vychovatelů v posledních letech skloňují v mnoha pádech tzv. bílý šum. „Takzvaný bílý šum je zvuk, kdy mají všechny frekvence stejnou hlasitost. Bílý šum vydává mnoho spotřebičů; například fén, lux či digestoř. Dokonce jej zcela záměrně vytvářejí i terapeutické přístroje k podpůrné léčbě tinnitu (šelestu v uších). A konečně se v mnoha případech bílý šum velmi osvědčuje i jako praktický pomocník při uklidňování neklidných kojenců.“ tvrdí zkušená dětská sestra Eva Slabá.

Umělý bílý šum samozřejmě nikdy nenahradí milující mateřskou náruč, dotek pokožky na pokožku, uklidňující hlas a sladké mlíčko mající teplotu maminčina těla. Jenže snad každá maminka zažila vypjaté chvilky, kdy pláč jejího děťátka nešlo utišit takřka ničím. A právě tehdy nastává velká chvíle pro monotónní šumivé až syčivé zvuky; v některých rodinách se zapíná digestoř, jinde houpe a nepřetržitě „syčí“ – asi už jste si již všimli určité společné linky mezi táhlým „ššš či pššš“ a bílým šumem. Účinek zmíněných citoslovcí je patrný zvláště tehdy, jsou-li vyslovována dlouze, táhle, vytrvale a kupodivu i vcelku hlasitě.

Bílý šum a „ššš“

Uklidňující „ššš“ se nám při tišení nespokojeného miminka dere přímo z nitra, z útrob, jejichž monotónní zvuky děťátko slýchalo celé těhotenství! Tedy po dobu, kdy „pobývalo“ v neuvěřitelně příjemném a bezpečném prostoru, který mu po porodu mohou zcela přirozeně připomínat některé zvuky. Proč toho nevyužít? Zvláště pro novorozence a mladší kojence je „ššš“ doslova zvukem ticha.

Jisté výzkumy, které v této oblasti proběhly na sklonku minulého století, totiž jasně naznačily, že monotónní zvuky, které slyší plod v děloze, nejsou v žádném případě tiché. Zatímco hlasy a zvuky z okolí maminky k děťátku doléhají velmi tlumeně, samotné zvuky matčina těla jsou naopak velmi výrazné. „Abyste si udělali představu, co asi vaše miminko slyší, zkuste si dát hlavu pod vodu, když máte zapnutý kohoutek – to je rachot!“ uvádí například známý pediatr Karp, který dokonce ve svých knihách rodiče učí, jak správně a skutečně efektivně „syčet“, aby se jejich miminko uklidnilo.

Moře, vítr a dospělí

Bílý šum v té nejpřirozenější podobě kupodivu milují i mnozí dospělí. Působí na ně podobně jako na kojence – tedy uklidňujícím dojmem, navíc je často doprovázen úžasnými vizuálními obrazy. Bílý šum v přírodě vydává například vodopád, mohutná horská řeka, silnější vytrvalý déšť nebo čerstvý vítr. Jednoduše si v sobě stále neseme otisk nekonečného blaha a bezpečí, které jsme zažívali v matčině děloze. Nebojme se tedy hojně dopřávat našim nejmenším ty nejúžasnější citoslovce – „ššš“.

Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Chování a vztahy, Digestoř, Dětská sestra, Mimi, Praktický pomocník, Monotónní zvuk, Bílý šum, Minulé století

Mohlo by vás zajímat
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
11 signálů, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná

Horoskopy

Ryby Od prvních červnových dnů vynikáte po pracovní stránce, což vám někteří kolegové závidějí. Obzvlášť v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Milan, Drahuše, Leon

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu