Maminka.czJen pro maminku

Zbavte se celulitidy jídlem

, Časopis Dieta
1. 6. 2013
Zbavte se celulitidy jídlem
Může jí trpět stodvacetikilová žena i topmodelka s velikostí XS. Celulitida si zkrátka nevybírá a opravdu nepostihuje jen majitelky silnějších stehen či větších zadečků. Proč vlastně vzniká a lze se jí zbavit pomocí jídla?

Názory na to, co celulitida vlastně přesně je, se dost různí. Asi nejčastější je vysvětlení, že se jedná o hromadění odpadních látek v tkáních. Přesněji jde o váčky tvořené z tkáňové tekutiny a toxinů, které se nacházejí mezi tukovými buňkami a vazivem.

Ty tlačí na naši pokožku a vytvářejí tak efekt tzv. pomerančové kůže, jak se také někdy celulitidě říká. Tuky totiž mají schopnost na sebe vázat toxiny - stejně jako v pokrmech vůni a chuť. Pro naše tělo je to vlastně výhoda, protože tuky fungují jako jakési parkoviště pro tyto škodlivé látky a touto schopností se organismus chrání, protože jinak by napadaly životně důležité orgány.
Celulitida tedy není ani tak problémem zdravotním jako hlavně estetickým.

Další příčina zvyšování koncentrace a ukládání toxických látek v těle souvisí se zažíváním - je to zácpa. Dbejte proto na dostatečný příjem vlákniny!
Vláknina nejen zácpu odstraňuje, ale funguje i jako vnitřní očistný kartáč pro tělo. Jednou z možných příčin vzniku celulitidy jsou i hormony. Pokud berete antikoncepční pilulky, můžete být ke vzniku pomerančové kůže ještě náchylnější, navíc bylo prokázáno, že uživatelky mají značně snížené hladiny důležitých vitaminů a antioxidantů.

Spouštěče celulitidy

Faktorů, jež ovlivňují vznik celulitidy, je ale řada: nevhodné stravování, nedostatečný pitný režim, sedavý způsob života, genetická výbava (dědičnost), hormonální nerovnováha vyvolaná nadprodukcí estrogenů, již zmiňované toxiny jako např. alkohol, kofein, ale i zbytky hormonů či jiných chemických prostředků z běžně dostupných potravin (netýká se bioprodukce), nadměrná konzumace jednoduchých cukrů, tuků, nedostatek živin i skrytá potravinová intolerance a v neposlední řadě poruchy zažívání.

Posilujte svaly

Důležitý je komplexní přístup. Bojovat lze totiž pouze celkovou změnou životního stylu. Tedy nejen změnou jídelníčku a pitného režimu, ale také zařazením pravidelného pohybu.

Svalová hmota navíc činí celulitidu méně viditelnou, protože zamezuje tlaku kolagenových vláken na pokožku. Pohyb je důležitý i z hlediska toku lymfy. Na rozdíl od krevního systému totiž lymfa nemá žádnou pumpu, která by jí pomáhala s oběhem. Je závislá pouze na stahování svalových vláken.
Při pravidelném pohybu se urychluje čištění organismu a správně fungující lymfa pomáhá zbavit se škodlivin a vyloučit je z těla ven.

Jídla, která jsou tabu

Co se týče stravování, je potřeba začít tělu dopřávat takové potraviny, které vám dodají výživné látky. Ideálně takové, jež nastartují očistu těla i přirozený proces obnovy kůže.

Jídelníček by měl být tvořen především potravinami, které nezpůsobují ukládání tuku. Některé z nich mohou při léčbě celulitidy pomoci, jiné však mohou být naopak příčinou problému -způsobují např. zadržování vody v těle, zpomalují krevní oběh i správný tok lymfy. Je proto více než vhodné vypustit nebo alespoň v maximální míře omezit konzumaci bílého cukru a sladkostí, bílého pečiva, alkoholu a kávy, přesolených potravin a nasycených tuků. Navíc čím víc tuku se ve vašem těle uloží, tím pravděpodobnější je, že se u vás celulitida rozvine.
Zelený čaj

Má močopudné účinky, pomáhá při snižování váhy, neboť zrychluje metabolismus, zabraňuje vstřebávání tuků a pomáhá při regulaci glukózy. Navíc působí jako silný antioxidant.

Konopná semínka

Jsou výborným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, které jsou kromě jiného důležité i pro zdravou kůži.

Tofu

Tato nízkotučná bílkovina nezpůsobí výkyvy hladiny krevního cukru a nepřepadne vás po ní brzy vlčí hlad. Navíc bílkoviny jsou stavebním kamenem pro tvorbu svalové hmoty. Tofu si můžete dopřát i jako lahodnou svačinku - vyzkoušejte rozmixovat mražené jahody s banánem, tofu a trochou vody!

Luštěniny

Nízkotučná vláknina, která je v nich obsažená, funguje jako vnitřní očistný kartáč pro tělo. Především pro střeva, která by měla opravdu správně fungovat OE zácpa totiž způsobuje nedostatečné odvádění zplodin z těla. Ve střevech také vstřebáváme některé živiny.

Neperlivá voda

Vypijte minimálně 2 litry neperlivé vody denně. Když do těla nedodáváme tekutiny, zadržuje se v něm voda i vše, co vodu obsahuje, a vznikají otoky, pocity těžkých nohou. Tekutiny jsou z hlediska správného fungování organismu dosti klíčové.

Goji (Kustovnice čínská)

bohatá na vitamin C, jejž naše pokožka potřebuje ke své obnově. Denně snězte dvě hrstky těchto sušených plodů, které jsou nabité důležitými antioxidanty i nezbytnou vlákninou.

Celer

má močopudné účinky. Díky těmto schopnostem pomáhá zmenšovat množství toxinů v těle a zabraŇuje zadržování vody v organismu. Z řapíkatého celeru vykouzlíte lahodnou šťávu v kombinaci s jablkem, celerové listy (bohaté na vitamin C) přidávejte do salátů, z celerové bulvy můžete vyzkoušet i zdravé zeleninové hranolky pečené v troubě.

Maminka ROKU 2021
Témata: Jen pro maminku, Časopis Dieta, Sedavý způsob, Silný antioxidant, Odvádění, Vlčí hlad, Důležitý vitamín, Komplexní přístup, Neperlivá voda, Výborný zdroj, Celulitida, Nevhodné stravování, Hormonální nerovnováha, Svalová hmota, Nadměrná konzumace, Genetická výbava

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!

Horoskopy

Býk Pokud jste s partnerem nevyřešili vztahové potíže, dejte se do toho o víkendu. Nepříjemnosti zmizí i…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Rudolf, Rudolfa, Rolf

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné