Maminka.czZdraví žen

Zdravá vagina musí být trochu "kyselá". Co to znamená a čím si pomůžete proti infekcím?

sim 8.  11.  2023
Nejintimnější místo každé ženy obývají různé typy prospěšných mikroorganismů, které jsou ve vzájemné rovnováze. Jejich úkolem je zajistit přirozenou ochranu a samočisticí funkci vaginy. Pokud je ale tato rovnováha jakkoli narušena, objeví se vaginální infekce, která se projeví například nepříjemným pálením či svěděním. Co dělat, když se potýkáte s těmito choulostivými problémy, a jak jim můžete předcházet?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pochva zdravé ženy je pokryta vrstvou hlenu, ve kterém všechny přirozené mikroorganismy žijí. Jedná se převážně o laktobacily, tedy mléčné bakterie, které zajišťují mléčné kvašení a napomáhají vytvářet z cukrů blahodárnou kyselinu mléčnou, díky níž je prostředí ve vagině kyselé a nepříznivé pro bakterie a kvasinky, které jsou původci vaginální infekce. Pokud je poševní prostředí v rovnováze, jste chráněná před vznikem infekce, tento ideální stav však můžou vystřídat pálení, svědění či výtok, tedy symptomy probíhající infekce.

VIDEO: Vaginální mykóza: Stačí prostředky z lékárny? A který funguje nejlépe?

Zdravá vagina musí být „kyselá“

K udržení celkového zdraví pochvy přispívá soubor mikroorganismů včetně bakterií, kvasinek a virů známý jako vaginální mikrobiom. Jeho složení se mění vlivem hormonů a dalších vnějších faktorů. „Normální vaginální pH se pohybuje v rozmezí 3,8 až 4,5. Takto kyselé prostředí chrání pochvu před infekcemi a záněty, protože kyselost zabraňuje množení bakterií a kvasinek,“ říká gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná.

Zdraví mikrobiomu a poševní pH ale mohou narušit různé faktory. Nejvíce mu škodí nezdravá strava, zejména cukr, pšeničná mouka a alkohol. Dalšími narušiteli jsou sprchové gely, aromatizované hygienické potřeby a výplachy pochvy. „Antibiotika také narušují mikorobiom, protože spolu s bakteriemi likvidují i prospěšné laktobacily, které chrání pochvu před infekcemi,“ vysvětluje MUDr. Koutná. Vagině může přinést obtíže i setkání se spermatem, které má zásadité pH a snižuje kyselost v pochvě. Dále mohou problémy souviset s diabetem, gynekologickými operacemi, vysokou psychickou zátěží a chronickým stresem.

Jak předcházet vaginálním infekcím?

Nepodceňujte hygienu po sexu! „Nedílnou součástí prožitého sexu by měla být návštěva toalety a sprchy, kde se z poševní oblasti vypláchnou škodlivé bakterie. Pokud má žena nového partnera, tak může navíc užít vaginální probiotika, která mohou podpořit zdravou vaginální mikroflóru,“ říká MUDr. Daniel Leško z Porodnické a gynekologické kliniky FN a LF Hradec Králové. Pozor také na výběr spodního prádla. Krajková tanga vyměňte za bavlnu, která je pohodlná a odvádí pryč pot z těla. Vyvarujte se zapaření při sportu nošením nevhodného prádla.

Je obecně známé, že se kvasinky živí cukrem. Proto lze s mykózou a infekcí bojovat protikvasinkovou dietou, která spočívá v omezení cukru ve všech jeho podobách. Bez tohoto zdroje energie totiž kvasinky vyhladoví a začnou ubývat.

Základem je správná každodenní hygiena. Vaginu nevyplachujte, jelikož výplachem se zbavíte nejen špatných bakterií, ale i laktobacilů a celkově narušíte mikroflóru. Používejte intimní mýdla s odpovídajícím složením, která pomáhají chránit kyselost uvnitř vaginy.

S léčbou začněte hned při prvních obtížích

Když se objeví svědění nebo pálení, začněte s léčbou okamžitě, tím zabráníte rozvoji a zhoršení obtíží. Mnoho volně dostupných mastí a čípků seženete v lékárnách, některé obsahují i antimikrobiální stříbro, které zabírá na všechny druhy zánětů.

Jako dočasné nouzové řešení nebo první pomoc můžete použít tampon namočený do jogurtu. „Ten může chvilkově zklidnit a dodat pochvě užitečné laktobacily. Nenechávejte tampon v pochvě příliš dlouho, aby nedošlo k rozvoji syndromu toxického šoku,“ říká gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná.

V zimě jsou záněty močových cest častější. Tady je 6 rad od lékařky, jak mít močové cesty zdravé a vyhnout se infekci

Při prvních obtížích nebo tehdy, když chcete zjistit, zda máte „tam dole“ vše v pořádku, vyzkoušejte indikační pH papírky na měření poševního pH. „Pokud hodnota překročí 4,5, může to znamenat bakteriální infekci, kterou většinou doprovází šedý výtok s rybím zápachem. Při hodnotě nad 5 může jít o streptokok B, stafylokok nebo E. coli. Naopak kvasinkovou infekci poznáte podle svědění, pálení a výtoku a hodnoty pH do 4,5,“ vysvětluje Petra Tymešová, marketingová manažerka značky Gynella. Pokud obtíže nadále přetrvávají, navštivte svého ošetřujícího gynekologa. Opakující se vaginální infekce nepodceňujte, mohly by přerůst v chronické obtíže.

Laktobacily: ochránci intimního zdraví

Laktobacily jsou jedny z mnoha prospěšných mikroorganismů, které podporují samočisticí funkci vaginy a chrání ji před infekcemi. Podílejí se na tvorbě kyseliny mléčné, a společně tak napomáhají k tvorbě příznivého kyselého prostředí, které podporuje růst dalších laktobacilů a zabraňuje přítomnosti škodlivých bakterií a infekcí. Bohužel, vnějšími vlivy dochází ke snížení počtu laktobacilů.

Vagina se za pomoci laktobacilů a tvorby kyseliny mléčné o sebe stará sama, průběžně produkuje sekret, který ji zvlhčuje, samočistí a udržuje správnou kyselost na ochranu proti infekcím. Vnitřní prostředí v pochvě se v různých etapách života mění – během menstruačního cyklu, těhotenství, menopauzy, ale i při každodenních aktivitách. A právě jakékoli podobné změny  mohou mnohdy vést ke vzniku nepříjemného podráždění nebo ke kvasinkovým a bakteriálním infekcím.

Témata: Zdraví, Nemoci, Zdraví žen, Bolest, Probiotika, Kvasinka, Vagína, Infekce, Vaginální infekce, Mikroorganismus, Pochva, Svědění, Streptokok B, Pálení, Bakterie, Stafylokok, Zdraví na Heureka.cz