Maminka.czJen pro maminku

Zdravě a lehce

, Časopis Maminka
11. 6. 2010
Zdravě a lehce
Chystáte se na velký úklid? Co takhle spolu s bytem pročistit také svoje tělo? Nezasloužilo by si to přece jen víc než okna? Poradíme vám, jak na to, aby to moc nebolelo a vy jste se cítila skvěle.

Zimní měsíce patří tradičně mezi období, kdy se svému organismu moc nevěnujeme. Málo se hýbeme, hodně jíme a navíc si obvykle dopřáváme pokrmy, které našemu tělu moc neprospívají.

První slunečné, teplé dny však přímo vyzývají ke změně. K zamyšlení se sama nad sebou a k podniknutí kroků, které vedou ke zlepšení zdraví, vzhledu i duševní pohody. Vykročte s námi.

Chytrý nástroj

Naše tělo je dokonalé. Kromě jiných funkcí a schopností má dokonce i svůj vlastní samočisticí systém. A ten se každý den celých 24 hodin stará o to, aby nedošlo k jeho zanesení či poškození škodlivými látkami. Všechno, co sníme či vypijeme, prochází tělem přes játra, která filtrují všechny nebezpečné toxiny a odvádějí je ven z těla. Pokud jsou ale játra neustále přetěžována a nestíhají přebytek škodlivých látek zpracovávat, ty se mohou dostávat přes krevní oběh i do dalších částí těla, kde mohou brzdit jednotlivé funkce organismu.

„Samoočistné pochody slábnou nejen s množstvím toxinů nahromaděných za léta života, ale také přirozeně s věkem. A jsou ovlivňovány i naším celkovým životním stylem,“ upozorňuje nutriční specialistka Monika Divišová z pražského centra péče Wellnessia.

Nedostatečné očistné funkce organismu mají vliv nejen na náš fyzický stav (únava, zhoršená kvalita pleti či vlasů aj.), ale také na psychiku. Přitom stačí málo – pomoci vlastnímu tělu k bezvadnému fungování zdravým životním stylem nebo alespoň pomocí pravidelné očistné kúry.

Dobrá rada nad zlato

Tzv. detoxikace neboli řízený proces pročišťování a zbavování těla toxinů a dalších škodlivých látek, které každodenně přijímáme potravou i vzduchem, je podle odborníků prospěšná hned z několika důvodů: zbavuje tělo toxinů, dodává energii a zároveň pomáhá odbourat kila navíc.

Odbornice na výživu dodává: „Díky pravidelné očistě dáte tělu šanci ‚pečovat‘ o všechny orgány, což je skvělá prevence jejich selhání v podobě vážného onemocnění.

Po samotné očistě se většinou zlepšuje pleť, srovnává se menstruační cyklus, bolesti hlavy či kloubů se zmírňují. V některých případech se sice při detoxikaci mohou objevit nepříjemné průvodní jevy, například vyrážka nebo bolesti hlavy, ty jsou ale znamením, že v těle se něco skutečně děje. A po pár dnech samy zmizí.“ Samozřejmě je potřeba vzít očistu těla za správný konec. „Pro úplné začátečníky určitě není vhodný půst ve formě úplného hladovění.

Kvůli nevhodnému složení stravy je jejich tělo velmi ‚zaplněné‘ odpadem a většinou mají i značně rozkolísanou hladinu krevního cukru (kvůli hojné konzumaci cukru a bílé mouky), proto by se u půstu necítili vůbec dobře a hlavně po jeho ukončení by návratem k nevhodnému stravování nadělali tělu ještě více problémů,“ varuje nutriční specialistka Monika Divišová.

Pro sebe to nejlepší

Jakou formu detoxikace zvolíte, je pouze na vás a vašich fyzických či zdravotních možnostech. Můžete podstoupit jednorázové pročištění organismu, například týdenním jarním odlehčením stravy, nebo můžete vyzkoušet pravidelné očistné dny jednou měsíčně.

V případě pevné vůle a dobrého zdraví jsou pro tělo prospěšné také dlouhodobé a krátkodobé půsty. „Půst je vhodný pro ty, kteří se již delší dobu věnují zdravému stravování a je to tak další přirozený krok k očistě. Určitě je dobré postupovat podle doporučení odborníka, třeba lékaře celostní medicíny, nebo jeho odborné publikace.

Rozhodně ale nedržte půst při redukčních programech, protože není vhodnou metodou zdravého hubnutí. Zde je třeba dlouhodobé změny životního stylu, což je jediný způsob dlouhodobého udržení optimální váhy,“ říká nutriční specialistka, podle které je samozřejmě pro tělo nejprospěšnější definitivní odbourání všech škodlivých potravin a racionální stravování po celý rok.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Zhoršená kvalita, Redukční program, Dobré zdraví, Správný konec, Nevhodné stravování, Skvělá prevence, Fyzický stav, Nutriční specialistka

Mohlo by vás zajímat
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?

Horoskopy

Rak Vaše sociální cítění se slabšími a ubližovanými bude nepřehlédnutelné. Ocení ho i vlivný člověk, v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jiřina, Jorika, Jorga

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu