Maminka.czZdraví

Zdravé miminko

Eva Pavlatová 18.  4.  2012
Zdravé miminko
Než se dítě narodí, vyvíjí se v naprosto sterilním prostředí, avšak již během porodu se jeho trávicí systém začíná osídlovat bakteriemi a tak vzniká a postupně se vyvíjí střevní mikroflóra. Už u malých dětí je důležité, aby byla vyvážená a neobsahovala nežádoucí mikroorganismy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pro zdravý vývoj střevní mikroflóry, a tím i zdravý vývoj imunitního systému, doporučují odborníci užívat probiotika. Jakmile se zvýší podíl těchto prospěšných bakterií v trávicím traktu, zmírní se u vašeho děťátka projevy nedokonalého trávení a dojde k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Probiotika totiž bojují se škodlivými mikroorganismy a posilují tak přirozenou obranyschopnost organismu, který se u kojence vyvíjí. Je prokázáno, že podávání probiotik snižuje výskyt a projevy u dědičných dispozic k atopické dermatitidě. Používání probiotik má však širokou působnost.

Pediatr, MUDr. František Jimramovský, uznávaný specialista na gastroenterologii a výživu z Fakultní Dětské nemocnice Brno k tomu uvádí: „Již nyní je prokázáno, že použití probiotik v odpovídající dávce je důležitou součástí rehydratační terapie akutní gastroenteritídy u dětí. Byly publikovány studie podporující používání probiotik jako prevenci průjmů komplikujících antibiotickou léčbu, jako součást opatření v prevenci a léčbě potravinových alergií, kolitídy vyvolané Clostridium difficile, u dětí s deficitem laktázy . Dále v prevenci nekrotizující enterokolitídy u novorozenců, u syndromu dráždivého tračníku, nespecifických střevních zánětů, střevních dysmikrobií a u některých autoimunitních onemocnění.“

Dnes je na trhu k dostání mnoho značek probiotik v různých formách – vedle klasických tobolek i např. žvýkací dražé nebo s příchutí čokolády. Důležité je vybírat taková probiotika, která obsahují optimální množství probiotických bakterií pro trávicí ústrojí malého dítěte, tedy 1 miliardu, a také sledovat obsah cukrů a tuků a konzervačních látek chemického původu, které by v probioticích pro děti neměly být obsaženy vůbec.

Témata: Zdraví, Clostridium difficile, Jimramov, Mimi, Zdravé miminko, Zdraví na Heureka.cz