Maminka.czBatole

Antikoncepce: Co je nového?

15. 8. 2011
Antikoncepce: Co je nového?
Hormonální antikoncepce je u nás stále nejoblíbenější metodou ochrany proti nechtěnému početí. „U nás ženy zatím stále nejčastěji užívají antikoncepční tablety, tzv. kombinovanou antikoncepci (obsahuje dva typy hormonu – estrogen a gestage). Je to dáno dlouhou tradicí i výhodnější cenou.

Antikoncepce jako přínos pro zdraví

Současné pilulky jsou pro ženy velice šetrné. Přispívá k tomu ještě výrazný pokles dávky estrogenu v tabletách , což má za následek minimalizaci nežádoucích účinků a větší bezpečnost pro uživatelky, především významné snížení rizika vzniku trombózy a plicní embolie. Přínosný je také vývoj nového nitroděložního tělíska, které na rozdíl od původních typů obsahuje hormon gestagen a používá se nejenom jako antikoncepce, ale i jako léčba poruch menstruace.

Poměrně novým, stále populárnějším trendem jsou antikoncepční náplasti, které se přikládají každý týden na kůži a jednou za měsíc se vynechávají. Další možností je třítýdenní vaginální kroužek s hormonálním účinkem, který si žena k děložnímu čípku zavádí sama. Kroužek nijak nebrání hodnotnému sexuálnímu styku.

Co je pro vás nejlepší

Při výběru z široké nabídky by vám měl poradit váš gynekolog, který na základě vaší anamnézy o očekávání vybere antikoncepci přesně pro vás. Vzhledem k nízkým dávkám hormonů v preparátech už není ani nutné dříve běžné odebírání jaterních testů při předepisování antikoncepce (samozřejmě pokud nemá dotyčná žena s játry potíže). Překážkou může být i vysoký krevní tlak.

Obecně lze ženám, které ještě nerodily, doporučit již zmiňovanou klasickou perorální kombinovanou antikoncepci. Té by se naopak měly vyhnout silné kuřačky (více než 15 cigaret denně), kterým je více než 35 let, a to z důvodu vyššího rizika vzniku trombózy (krevní sraženiny). Pro ně je vhodné nitroděložní tělísko nebo gestagenní antikoncepce. Po tabletách, které neobsahují hormon estrogen, by měly sáhnout i kojící ženy po porodu.

Pokud nechcete otěhotnění příliš dlouho odkládat, nejvhodnější je kombinovaná antikoncepce. Po jejím vysazení je v drtivé většině plodnost ihned obnovena. „Nutnost očišťování těla od hormonů před otěhotněním je nepodložený mýtus a nemá žádný racionální základ.“ uzavírá Mudr. Jan Lacheta.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Antikoncepce, Kombinovaná antikoncepce, Jan Lacheta, Výrazný pokles, Jaterní test

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí

Horoskopy

Rak Milí Ráčci, určitě byste se chtěli méně vztekat a více se smát. Určitě se vám to podaří, ale musíte pro…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dana, Arpád

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné