Maminka.czBatole

Antikoncepce: Co je nového?

15. 8. 2011
Antikoncepce: Co je nového?
Hormonální antikoncepce je u nás stále nejoblíbenější metodou ochrany proti nechtěnému početí. „U nás ženy zatím stále nejčastěji užívají antikoncepční tablety, tzv. kombinovanou antikoncepci (obsahuje dva typy hormonu – estrogen a gestage). Je to dáno dlouhou tradicí i výhodnější cenou.

Antikoncepce jako přínos pro zdraví

Současné pilulky jsou pro ženy velice šetrné. Přispívá k tomu ještě výrazný pokles dávky estrogenu v tabletách , což má za následek minimalizaci nežádoucích účinků a větší bezpečnost pro uživatelky, především významné snížení rizika vzniku trombózy a plicní embolie. Přínosný je také vývoj nového nitroděložního tělíska, které na rozdíl od původních typů obsahuje hormon gestagen a používá se nejenom jako antikoncepce, ale i jako léčba poruch menstruace.

Poměrně novým, stále populárnějším trendem jsou antikoncepční náplasti, které se přikládají každý týden na kůži a jednou za měsíc se vynechávají. Další možností je třítýdenní vaginální kroužek s hormonálním účinkem, který si žena k děložnímu čípku zavádí sama. Kroužek nijak nebrání hodnotnému sexuálnímu styku.

Co je pro vás nejlepší

Při výběru z široké nabídky by vám měl poradit váš gynekolog, který na základě vaší anamnézy o očekávání vybere antikoncepci přesně pro vás. Vzhledem k nízkým dávkám hormonů v preparátech už není ani nutné dříve běžné odebírání jaterních testů při předepisování antikoncepce (samozřejmě pokud nemá dotyčná žena s játry potíže). Překážkou může být i vysoký krevní tlak.

Obecně lze ženám, které ještě nerodily, doporučit již zmiňovanou klasickou perorální kombinovanou antikoncepci. Té by se naopak měly vyhnout silné kuřačky (více než 15 cigaret denně), kterým je více než 35 let, a to z důvodu vyššího rizika vzniku trombózy (krevní sraženiny). Pro ně je vhodné nitroděložní tělísko nebo gestagenní antikoncepce. Po tabletách, které neobsahují hormon estrogen, by měly sáhnout i kojící ženy po porodu.

Pokud nechcete otěhotnění příliš dlouho odkládat, nejvhodnější je kombinovaná antikoncepce. Po jejím vysazení je v drtivé většině plodnost ihned obnovena. „Nutnost očišťování těla od hormonů před otěhotněním je nepodložený mýtus a nemá žádný racionální základ.“ uzavírá Mudr. Jan Lacheta.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Zdraví, Děti, Kojenec, Batole, Novorozenec, Předškolák, Školák, Antikoncepce, Jan Lacheta, Kombinovaná antikoncepce, Jaterní test, Výrazný pokles

Mohlo by vás zajímat
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Kvůli štítné žláze jsem mohla přijít o miminko. Lékařka na problém přišla v těhotenství
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
3v1 jsou kompletní. Nikol Leitgeb je podruhé maminkou
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno

Horoskopy

Blíženci Pracovní nasazení by mohlo být o něco lepší, nicméně bojujete s nedostatkem vitality. Nebojte se,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leoš, Leo, Alfred

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné