Maminka.czZdraví

Aromaterapie: jemný, ale překvapivě účinný pomocník v těhotenství

Těhotenství sice není nemoc, ale občas se tak tváří. A tak si během něj zasloužíte své tělo náležitě rozmazlovat. Jedním z příjemných, jemných i voňavých způsobů je až překvapivě účinná aromaterapie. Pomůže při ranních nevolnostech, bolestech zad i křečových žilách.
22. 4. 2012
Aromaterapie: jemný, ale překvapivě účinný pomocník v těhotenství

Aromaterapie je jednou z mnoha léčebných metod alternativní medicíny. V aromaterapii se vše točí kolem voňavých rostlinných silic (éterických olejů), ty totiž disponují prokazatelnými biologickými účinky na organismus (asi nejznámější je u nás „Tea Tree“). Silice se až na výjimky nepoužívají neředěné přímo na pokožku. Neboť ač se tváří jemně a něžně, jejich účinky jsou i v malém množství razantní.

Voňavá masážní směs se připraví přidáním několika kapek vybrané silice do rostlinného panenského oleje (mandlový, slunečnicový, meruňkový apod.). Silice nejsou rozpustné ve vodě, a tak je musíte před přidáním do koupele rozpustit v troše hydrofilního oleje (popř. v medu či smetaně). K inhalacím či prostému provonění nebo desinfekci vzduchu slouží aromalampy.

Pozor, užití některých silic je v těhotenství nevhodných! Renomovaná britská aromaterapeutka V.A.Worwood doporučuje jako bezpečné následující silice : mandarinka, grapefruit, geránium, heřmánek římský, růže, neroli, ylang-ylang, levandule, kadidlo, santal.

Jak na ranní nevolnosti?

Ranní nevolnosti jsou v těhotenství naprosto fyziologické, což neznamená, že jsou příjemné a že se nedají alespoň částečně mírnit. Zkuste si před spaním zapálit v pokoji aromalampu s několika kapkami éterického oleje máty kadeřavé. Silici si lze kápnout i roh polštáře. Ne nadarmo je máta osvědčeným prostředkem i při kinetózách.

Aby záda nebolela

Mnohé dámy si během těhotenství stěžují bolesti zad, některé se jich nezbaví ani po narození dítěte. Úlevu mohou přinést i partnerem neodborně prováděné jemné masáže s použitím následujících silic: neroli, levandule, geránium, heřmánek římský. Vyberte si tu, která vám voní, a nakapejte 2 - 3 kapky do 5 ml rostlinného oleje a směs je hotová! Silice lze i kombinovat, např. 1 kapka geránia, 2 levandule.

Co na strie a křečové žíly?

Se striemi si poradí masážní směs několika panenských olejů. Potřebujete 30 ml mandlového oleje, 15 ml oleje z pšeničných klíčků a 10 kapek brutnákového oleje. Pokud nechcete experimentovat, kupte si hotový masážní olej od některého z výrobců aromaterapeutické kosmetiky.

Pokud jste našli ve voňavém mazání zalíbení, pojďte míchat dále! V 30 ml mandlového, či jiného rostlinného oleje rozpusťte 15 kapek geránia a 5 kapek cypřiše, nebudete se však mazat na břiše, ale jemně, krouživými pohyby si namažete nohy od kotníků ke stehnům. Předejdete tak, nebo alespoň zmírníte obtíže s křečovými žilami.

POZOR!

  1. Použitá silice vám musí vonět.
  2. Silice neaplikujte neředěné. (Výjimky sice existují, ale není jich mnoho).
  3. Než se směsí oleje a silice namažete, vyzkoušejte snášenlivost na vnitřní straně zápěstí.
  4. Do koupele silici vždy pečlivě rozpusťte.
  5. Kupujte pouze kvalitní silice. Na lahvičce musí být latinský název rostliny, země původu a informace, že se jedná o 100% přírodní esenciální olej vhodný i k masážím. Nekupujte levné syntetické oleje do aromalampy.
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Serena se inspirovala Demi Moor. Které další slavné ženy se v těhotenství odhalily?
Jaký dárek za vysvědčení? Děti potěší maličkost nebo návštěva cukrárny
Dvouletá holčička trpí alzheimerem. Zapomene vše, co se naučila
Krvácíte po sexu? Pozor, může to mít vážné důvody!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu