Maminka.czPředškolák

Dětská hyperaktivita se dá léčit i bez „prášků“

24. 3. 2012
Dětská hyperaktivita se dá léčit i bez „prášků“
Hyperaktivita je poměrně rozšířená dětská porucha. Hyperaktivní dítě snadno poznáte podle neposednosti, neschopnosti udržet pozornost a neustálého neklidu. Na první pohled může působit jako nevychované, příčinu však naleznete jinde než u špatného vedení rodičů. O hyperaktivitě a možnostech její léčby jsme si povídali s paní PaedDr. Danielou Vaškebovou – specialistkou na nelékové terapie v této oblasti.

Odkdy je možné na dítěti pozorovat, že něco s jeho pozorností není v pořádku?

Děti s poruchami pozornosti prezentují svoji problematiku již odmalička. Problémy lze rozdělit zhruba do 3 oblastí a lze je pozorovat již v útlém věku.

První oblastí, se kterou má dítě problém, je oblast POZORNOSTI. Malé dítě si hraje s hračkami kratší dobu než vrstevníci. Přebíhá od jedné hračky ke druhé a jakýkoliv rušivý podnět „zvenčí” jej spolehlivě od hry odláká. Druhou problematickou oblastí je nadměrná a nevhodná aktivita, odborně HYPERAKTIVITA či HYPERKINEZE, charakterizována neustálým motorickým, někdy i hlasovým neklidem.

Toto dítě neposedí na místě, pořád někam leze, utíká. Ve škole se v nevhodných chvílích bez pokynu pedagoga ocitá mimo herní místo, lavici. Děti s poruchou pozornosti si často v nevhodných situacích povídají s jinými, vykřikují, skáčou do řeči, vydávají atypické zvuky ap.
Posledním charakteristickým znakem je IMPULZIVITA. Tyto děti nedovedou vyslechnout

do konce pokyny k určitým činnostem. Výsledkem často bývají omyly vzniklé z nepozornosti a zbrklosti. Děti nevyhodnocují i možné destruktivní následky ohrožující zdraví.

Shrnuto, u dítěte musíme pozorovat SOUČASNĚ problematiku poruchy soustředění a vůle, hyperaktivitu a impulzivitu jak v domácím, tak ve školním prostředí. Pak jedině můžeme hovořit o diagnózách poruch pozornosti.

Co má tedy rodič dělat?

Pomoci může již dětský lékař. Ten Vás většinou odešle do pedagogicko-psychologické poradny do péče speciálních pedagogů a psychologů. Velmi šťastné je propojení i na neurologickou poradnu, protože ADHD je vlastně výsledkem nesprávného fungování mozku. Ideální je, mít všechny odborníky pohromadě – třeba jako v případě naší kliniky ABBIA CLINIC v Brně. Tito mohou vzájemně stav Vašeho dítěte konzultovat a najít pro něj co nejrychlejší, nejúčinnější a nejméně škodlivou cestu k nápravě.

A jak se vlastně problémy u dětí léčí?

Podle nejnovějších výzkumů jsou nejúčinnější cesty dvě. Stimulace léky s okamžitým nástupem, což je u velmi úporných případů vždy velká úleva, ale i s řadu nežádoucích účinků, které se po vysazení velmi často vrátí. Vhodnější a celosvětově stále více se prosazující je neléková metoda EEG BIOFEEDBACK, nebo NEURO BIOFEEDBACK.
Náprava trvá sice déle a nástup účinku je pomalejší, zato absolutně bez vedlejších účinků. Vykonává se pro dítě hravou formou a její výsledky jsou TRVALÉ.

Můžete mi jednoduše popsat metodu EEG Biofeedback, vždy když o ní čtu, připadá mi to moc složité?

Terapeut měří elektřinu z mozku dítěti a pak s ní pracuje. Dítě ovládá „hru“na počítači pomocí myšlení. Přestane se soustředit - počítačová hra se zastaví. Zastavení hry je onou zpětnou vazbou – biofeedbackem. Tím, že se dítě naučí setrvávat ve stavu soustředění, „uzdravuje“ svůj mozek. Aby bylo dítě ve hře úspěšné, potřebuje erudovaného terapeuta, který na činnost mozku v každém momentu reaguje.

Tím urychluje jeho postup a kontroluje činnost celého systému. Musím však důrazně upozornit, aby rodiče dbali na to, aby s jejich dítětem pracoval erudovaný odborník – tedy pedagog, psycholog, či lékař. Neodborník může přehlédnout různé specifické souvislosti, či abnormální signály a značně vám prodloužit délku léčby.

Témata: Děti, Zdraví, Batole, Předškolák, Školák, Nejnovější výzkum, Hyperaktivita, Velká úleva, Počítačová hra

Mohlo by vás zajímat
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Největší rodičovské chyby při psaní domácích úkolů. Čeho se vyvarovat?
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?

Horoskopy

Ryby Rádi byste si koupili něco do domácnosti, a proto se díváte na bankovní konto. Tam je všechno v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Etela, Isabel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu