Maminka.czPředškolák

Dětská hyperaktivita se dá léčit i bez „prášků“

24. 3. 2012
Dětská hyperaktivita se dá léčit i bez „prášků“
Hyperaktivita je poměrně rozšířená dětská porucha. Hyperaktivní dítě snadno poznáte podle neposednosti, neschopnosti udržet pozornost a neustálého neklidu. Na první pohled může působit jako nevychované, příčinu však naleznete jinde než u špatného vedení rodičů. O hyperaktivitě a možnostech její léčby jsme si povídali s paní PaedDr. Danielou Vaškebovou – specialistkou na nelékové terapie v této oblasti.

Odkdy je možné na dítěti pozorovat, že něco s jeho pozorností není v pořádku?

Děti s poruchami pozornosti prezentují svoji problematiku již odmalička. Problémy lze rozdělit zhruba do 3 oblastí a lze je pozorovat již v útlém věku.

První oblastí, se kterou má dítě problém, je oblast POZORNOSTI. Malé dítě si hraje s hračkami kratší dobu než vrstevníci. Přebíhá od jedné hračky ke druhé a jakýkoliv rušivý podnět „zvenčí” jej spolehlivě od hry odláká. Druhou problematickou oblastí je nadměrná a nevhodná aktivita, odborně HYPERAKTIVITA či HYPERKINEZE, charakterizována neustálým motorickým, někdy i hlasovým neklidem.

Toto dítě neposedí na místě, pořád někam leze, utíká. Ve škole se v nevhodných chvílích bez pokynu pedagoga ocitá mimo herní místo, lavici. Děti s poruchou pozornosti si často v nevhodných situacích povídají s jinými, vykřikují, skáčou do řeči, vydávají atypické zvuky ap.
Posledním charakteristickým znakem je IMPULZIVITA. Tyto děti nedovedou vyslechnout

do konce pokyny k určitým činnostem. Výsledkem často bývají omyly vzniklé z nepozornosti a zbrklosti. Děti nevyhodnocují i možné destruktivní následky ohrožující zdraví.

Shrnuto, u dítěte musíme pozorovat SOUČASNĚ problematiku poruchy soustředění a vůle, hyperaktivitu a impulzivitu jak v domácím, tak ve školním prostředí. Pak jedině můžeme hovořit o diagnózách poruch pozornosti.

Co má tedy rodič dělat?

Pomoci může již dětský lékař. Ten Vás většinou odešle do pedagogicko-psychologické poradny do péče speciálních pedagogů a psychologů. Velmi šťastné je propojení i na neurologickou poradnu, protože ADHD je vlastně výsledkem nesprávného fungování mozku. Ideální je, mít všechny odborníky pohromadě – třeba jako v případě naší kliniky ABBIA CLINIC v Brně. Tito mohou vzájemně stav Vašeho dítěte konzultovat a najít pro něj co nejrychlejší, nejúčinnější a nejméně škodlivou cestu k nápravě.

A jak se vlastně problémy u dětí léčí?

Podle nejnovějších výzkumů jsou nejúčinnější cesty dvě. Stimulace léky s okamžitým nástupem, což je u velmi úporných případů vždy velká úleva, ale i s řadu nežádoucích účinků, které se po vysazení velmi často vrátí. Vhodnější a celosvětově stále více se prosazující je neléková metoda EEG BIOFEEDBACK, nebo NEURO BIOFEEDBACK.
Náprava trvá sice déle a nástup účinku je pomalejší, zato absolutně bez vedlejších účinků. Vykonává se pro dítě hravou formou a její výsledky jsou TRVALÉ.

Můžete mi jednoduše popsat metodu EEG Biofeedback, vždy když o ní čtu, připadá mi to moc složité?

Terapeut měří elektřinu z mozku dítěti a pak s ní pracuje. Dítě ovládá „hru“na počítači pomocí myšlení. Přestane se soustředit - počítačová hra se zastaví. Zastavení hry je onou zpětnou vazbou – biofeedbackem. Tím, že se dítě naučí setrvávat ve stavu soustředění, „uzdravuje“ svůj mozek. Aby bylo dítě ve hře úspěšné, potřebuje erudovaného terapeuta, který na činnost mozku v každém momentu reaguje.

Tím urychluje jeho postup a kontroluje činnost celého systému. Musím však důrazně upozornit, aby rodiče dbali na to, aby s jejich dítětem pracoval erudovaný odborník – tedy pedagog, psycholog, či lékař. Neodborník může přehlédnout různé specifické souvislosti, či abnormální signály a značně vám prodloužit délku léčby.

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Zdraví, Školák, Hyperaktivita, Počítačová hra, Nejnovější výzkum

Mohlo by vás zajímat
Děti nechtějí k prarodičům. Jsou moc přísní, stěžují si!
Máte tolik cuket, že nevíte, co s nimi? Zkuste naše skvělé recepty
Kdo pohlídá moje dítě? Na co dávat pozor, když hledáte chůvu!
Snědl neznámé bobule, léky, čistidla?  Víme, co dělat při otravě

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu