Maminka.czZdraví

Hemoroidy u batolete: zapříčinit je může vysedávání na nočníku

Martina Machová 13.  2.  2013
Hemoroidy u batolete: zapříčinit je může vysedávání na nočníku
Zní to neuvěřitelně, ale ty nepříjemné uzlíky na delikátních tělesných partiích, které si mnohé z nás odnesly domů z porodnice jako „odměnu“ za porod, mohou trápit i docela malé děti…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hemoroidy (zlidověle též hemeroidy) jsou v podstatě sofistikovaně schované křečové žíly. Před zvídavými zraky se přepečlivě ukrývají v oblasti žilního pletence okolo řitního otvoru, a to jak na zevní straně, tak i uvnitř (vnější a vnitřní hemoroidy).

Jak vypadají?

U dospělých i dětí vypadají takřka identicky; jako jakési malé purpurové až fialové uzlíky, bouličky či kožní převisy. Zevní hemoroidy lze samozřejmě jak vidět, tak nahmatat. Uzlíky mohou bolet, pálit, svědit, tlačit a dokonce i krvácet, ale pozor, také nemusí. Jsou-li v klidovém stavu, mívají často barvu okolní tkáně. Zevní hemoroidy tedy poznáte lehce, vnitřní na sebe upozorní jasně červenou krví či hlenem a mnohdy i bolestí – nicméně spolehlivě je diagnostikuje a vyléčí výhradně lékař.

Nejčastější příčiny hemoroidů u dětí

Zatímco některé maminky si hemoroidy doslova „vytlačí“ při porodu a vypěstují během těhotenství (zvyšuje se nitrobřišní tlak), u malých dětí k jejich vzniku přispívá například nevhodná strava a nedostatečný pitný režim. Obojí má za následek zácpu a přílišné tlačení při stolici. Maminky potom v dobré víře nechávají malé nešťastníky vysedávat na nočníku a mnohdy se jim snaží jejich „pobyt“ všemožně zpříjemnit – obklopí je hračkami, knížkami, jen ať se jim pěkně sedí. Ano, sedí se jim pěkně a také dlouho! Což je obrovská chyba.

V některých případech je možné, že se na hlavní příčinu problémů malého pacienta nepřijde. U dospělých hraje určitou roli také dědičnost, charakter zaměstnání, nedostatek pohybu a nadváha. Svou roli sehraje, stejně jako u dětí, strava chudá na vlákninu (ovoce a zeleninu) a třeba i zakysané mléčné výrobky (probiotika), dalším rizikovým faktorem jsou časté průjmy či zácpa a v neposlední řadě též zmíněný nedostatečný pitný režim.

Je nutné jít s dítkem k lékaři?

Ano, každou bouličku, ať je kdekoliv, by měl vidět lékař. U většiny dětí pomohou režimová opatření (strava s přiměřeným množstvím vlákniny, optimální pitný režim, nevysedávání na nočníku atd.) spolu s pravidelným ošetřením speciální mastí, kterou předepíše lékař. Ten zpravidla doporučí i doplňky stravy (probiotika a prebiotika), jež napomohou dobrému fungování střeva. Naprosto nutné je i dodržování doplňkových režimových opatření: pečlivé dodržování hygieny po stolici, dobré osušení postiženého místa po toaletě i koupeli.

Na co nesmí rodiče malého pacienta zapomenout?

  1. Vždy se musí se důsledně vyhnout manipulativního nucení na stolici a samozřejmě by měli zabránit dlouhému vysedávání a na nočníku.
  2. Rizikovým faktorem, a to v mnoha směrech, je nedostatečné množství tekutin ve stravě.
  3. Dítko by denně mělo dle doporučení odborníků zkonzumovat 5 porcí čerstvého ovoce nebo zeleniny (vláknina, vitamíny, minerály).
  4. Strava by měla být bohatá na vitamín C a také rutin (obsažený např. v pohance a čaji z pohankové natě).
  5. Nezbytnou prevencí je každodenní pohyb, a to dopoledne i odpoledne.
  6. Děti nesmí zvedat těžké předměty (nejobvykleji sourozence nebo pejska), a to nejen kvůli hemoroidům!
Témata: Zdraví, Děti, Batole, Nočníky, Nevhodná strava, Okolní tkáň, Řitní otvor, Hemeroidy, Nočník, Obrovská chyba, Hemoroidy, Převis, Speciální mast, Noc, Nedostatečné množství, Muž, Zdraví na Heureka.cz

Video