Maminka.czZdraví

Letní nebezpečí: úžeh a úpal

, Časopis Maminka
22. 7. 2009
Letní nebezpečí: úžeh a úpal
Není to totéž, ale obojí dokáže zkomplikovat dovolenou. Když chceme načerpat co nejvíce energie ze sluníčka, občas zapomeneme na to, že je třeba se také chránit.

Klasický přístup

Teplé počasí vybízí k pobytu venku, ale pokud budete venku pobývat až moc (zvláště je-li hodně horko a pálí slunce), můžete si přivodit zdravotní potíže, a to i v případě, že jste jinak naprosto zdraví. Ovšem umíte vůbec rozeznat úpal od úžehu? Podle dětského lékaře MUDr. Petra Kargera se tahle otázka stává doslova kvízem.

„Úžeh je stav zapříčiněný nadměrným, delší dobu působícím teplem a způsobuje jej pobyt na přímém slunci s odkrytou hlavou. Naproti tomu úpal je stav vyvolaný dlouhodobým působením tepla především v uzavřených prostorách, bez přímé účasti slunečního záření,“ říká. Ovšem jak také lékař podotýká, klidně na tyto medicínské definice zapomeňte, protože vás bude spíše zajímat to, jaké důsledky mohou onemocnění mít – a ty jsou u obou prakticky stejné.

Úpal

Největší nebezpečí hrozí při vysokých teplotách dětem a starším lidem, u nichž se úpal vyvine nejsnáze. Je tomu tak i proto, že jejich termoregulační mechanismy nejsou účinné jako u zdravých dospělých. Když tedy nejste na vedro zvyklí a najednou přijedete k moři, kde je okolní teplota kolem čtyřicítky, málo pijete a hodně se namáháte, můžete dostat úpal. Mezi první příznaky patří bolest hlavy, později pocit na zvracení, zmatenost a závratě. „Nepřerušíte-li působení tepla, dochází k závažnějším změnám. Tělesná teplota stoupá nad 40 °C, kůže je horká, suchá, postižený postupně upadá do bezvědomí, někdy spojeného s křečemi,“ dodává lékař. K přehřátí může přispět i dehydratace s nemožností tvorby potu jako hlavním termoregulačním opatřením.

K tomu může dojít i v prostředí s vysokou vlhkostí (pozor na pobyt dětí u moře v oblastech s vysokou vlhkostí vzduchu!).

Úžeh

Ten vzniká přehřátím způsobeným přímým účinkem slunečních paprsků především na hlavu, která není kryta žádnou pokrývkou. Úžeh obvykle vzniká ve spojitosti s úpalem, ale zde je přímo drážděn a poškozen mozek se svými obaly. Od úpalu se někdy může lišit také tím, že příznaky přicházejí s určitým zpožděním (v noci po denním slunění).

ČTĚTE TAKÉ: 5 triků, jak vybrat boty podle vašich představ a vyhnout se zklamání

„Příznaky jsou podobné jako u úpalu, jen se častěji setkáváme s bezvědomím a křečemi.
Poněvadž se jedná o závažnou poruchu termoregulace, je jasné, že snadněji jsou postiženy děti, především kojenci, jejichž termoregulace sama o sobě není ještě dokonalá a dostatečná.

První pomoc

Postiženého musíte co nejrychleji dopravit do chladnějšího prostředí, pokud možno větraného, a svléknout. „Podle možností ho zabalte do studeného vlhkého prostěradla, na hlavu přikládejte studené obklady nebo omývejte chladnou vodou. Máte-li možnost, můžete osprchovat (vsedě). Pokračujete tak dlouho, dokud teplota neklesne pod 38 stupňů,“ říká dr. Karger.

Ochlazovat byste měli pozvolna. Je-li postižený při vědomí, podávejte chladné tekutiny, nejlépe iontové nápoje nebo minerálky, v nouzi trochu osolíme chladnou vodu.
„U malých dětí postupujeme obdobně, můžeme podat antipyretikum a analgetikum.“

Maminčin odborník MUDr. Petr Karger vyhledávaný praktický lékař s dlouholetou praxí a zkušenostmi, pracuje na Poliklinice Budějovická v Praze 4

Pokud víte, že má být následující den velké horko, neplánujte žádné výlety. Nevycházejte ven mezi 10. a 15. hodinou. S malými dětmi nechoďte na přímé slunce; jste-li u vody, dítě by mělo mít na hlavě vlhkou pokrývku a namočené tričko s rukávky. A zásadně – malé děti neopalujeme! Dbejte na pravidelný příjem chladných neutrálních tekutin. K úpalu ale může dojít i v hlubokém kočárku, který na slunci působí jako trouba. Nejezděte do exotických destinací v tropech a subtropech s vysokou vlhkostí vzduchu.


Alternativní přístup

Úžeh i úpal hrozí dětem nejen při cestování, ale v podstatě na každém kroku. Jako prevenci neblahých důsledků, které mohou končit i velmi závažně (otokem mozku, křečemi až poruchou vědomí), je nutné dodržet zásady pobytu na slunci a v přehřátých uzavřených prostorách, mít pokrývku hlavy, dostatečně pít a používat opalovací krémy s vysokými ochrannými faktory. Sluneční úžeh je vyvolán dlouhodobým vystavením jedince slunečnímu záření a může vést až k popálení kůže. Tepelný úpal je vyvolán delším pobytem v přetopeném prostoru, který je delší dobu vystaven přímému slunci (přehřátý), je bez kožních popálenin.

„Tyto příhody se objevují za etiologicky různých okolností, samozřejmě nejčastější příčinou jsou letní vedra a přímé vystavení slunci. Obtíže se ale mohou objevit i po procházce za horkého dne, v uzavřeném autě nebo nevětrané místnosti,“ říká dr. Budková. Příznaky jsou pro oba stavy společné – překrvení hlavy, zimnice, teplota, nechutenství, zvracení, v pokročilejším stavu i mrákoty, blouznění, dehydratace až ztráta vědomí. Klinicky u kojence v dobrém zdravotním stavu se úpal projeví velice rychle – dítě zbledne, naříká, teplota vystoupí, může mít průjem nebo zvrací. I tyto stavy lze řešit vhodnými homeopaticky.

Léčba úpalu a úžehu

ACONITUM NAPELLUS – při prudkém nástupu překrvení, teploty následkem přehřátí sluncem anebo teplem, kůže je červená, suchá bez pocení. Člověk má intenzivní žízeň s chutí na velké množství studené vody, rychlý pulz, silné rozrušení, úzkostné stavy, strach ze smrti, v poloze vleže červený obličej, ve vzpřímené poloze je obličej bledý.

Dávkování:každých 15 minut v 9CH nebo 15CH ředění, při zlepšení postupně prodlužovat intervaly a vysazovat.

BELLADONNA – při prudké, rychle nastupující horečce, která může kolísat (39–41 °C), červený překrvený obličej zalitý potem, pulzující bolesti hlavy, přecitlivělost na světlo, hluk, otřesy, rychlý pulz, rozšířené zorničky.

Dávkováníje stejné jako u předchozího léku.

GLONOINUM – překrvení hlavy s návaly horka a pocitem „na prasknutí“, horký červený obličej, oči podlité, červené, vypouklé, pocit bušení a pulzování (spánkové tepny a krkavice), otupělý strnulý pohled, zlepšení v chládku a na čerstvém vzduchu, zlepšení studenými obklady.

Dávkování stejné jako u předchozích homeopatik.

BRYONIA– svíravé, stlačující bolesti hlavy, zejména v úrovni čela, zhoršení nastává při sebemenším pohybu, zlepšení absolutní nehybností nebo širokým stlačením, silně se potí, má žízeň s chutí na velké množství studené vody.

Dávkování stejné jako u předešlých léků.

GELSEMIUM – sluneční nebo tepelný úpal, intenzivní stlačující bolesti hlavy, zejména v zadní části, doprovázené poruchami vidění, bolesti očních bulev, adynamický horečnatý stav, třes, prostrace, otupělost, karmínově červený obličej, absence žízně.

APIS MELLIFICA – lék na úžeh, bolesti hlavy s prudkým nástupem, strnulostí a ospalostí, zlepšující se stisknutím hlavy oběma rukama, hojné pocení, absence žízně, obtíže se zlepšují chladem.

Dávkování15CH a 30CH každých 15 minut, vysadit postupně, až se stav bude zlepšovat.

Pobyt na slunci

Homeopatika lze použít i preventivně před sluněním, aspoň dva týdny předem.
Lze užívat APIS MELLIFICA, BELLADONU nebo HYPERICUM PERFORATUM 15CH; pokud se problémy na kůži objevují v našich klimatických podmínkách, dáváme deset dní před pobytem na slunci 5 granulí jednou denně a během slunění 2x 5 granulí denně.


Maminčin odborník MUDr. Věra Budková praktická lékařka pro děti a dorost s dlouholetou praxí ve standardní medicíně, rozšířenou o alternativní možnosti léčby

Sluneční záření může způsobit i fotodermatózu, která je způsobená slunečním zářením, vyskytuje se převážně na nezakrytých částech těla. Její vznik je často spojen s působením fotosenzibilačních činitelů – například opalovacích krémů či antiseptických mýdel. Poškození kůže je různé od zčervenání, otoku až po pupeny, puchýřky (třeba po vystavení kůže v soláriu). Lze použít mimo jiné NATRIUM MURATICUM 15CH (při slunění, například u moře, a pojí se s oparem rtu). Dávkování 2x 5 granulí denně.

Letní nebezpečí číhá nejen na děti, ale i na dospělé. Čtěte Pozor na letní úrazy – prevence, rizika a první pomoc

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Okolní teplota, Nebe, Zdravý dospělý, Velké horko, Předchozí lék, Pravidelný příjem, Prudký nástup, Aconitum napellus, Horečnatý stav, Chladné prostředí, Úpal, Letní úraz, Petr Karger, Úžeh, Intenzívní žízeň, Nebezpečí, Úpa, Let

Mohlo by vás zajímat
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea

Horoskopy

Váhy Pokud se jedná o pracovní stránku, jste na pokraji sil a nevíte si rady v podstatě s ničím. Často…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Havel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu