Maminka.czŠkolák

Málo roste? Možná trpí poruchou štítné žlázy!

Počet dětí, které trpí poruchou funkce štítné žlázy u nás bohužel stále přibývá. Je nutné včas rozpoznat příznaky a začít s léčbou, protože špatná funkce tohoto důležitého orgánu může velmi poznamenat zdravý vývoj celého dětského organismu.
30. 5. 2012
Málo roste? Možná trpí poruchou štítné žlázy!

Když štítná žláza pracuje málo, dítě roste pomaleji a může být ovlivněn i psychomotorický vývoj. Když je naopak její činnost vyšší, dochází u dětí k poruchám koncentrace, pozornosti, objevuje se i svalová slabost. Je tedy vhodné nechat ho při mírném podezření nechat důkladně vyšetřit na endokrinologii.

Ale poznat,že o se skutečně něco děje není pro rodiče, který nemá lékařské vzdělání celkem těžké. Endokrinoložka MUDr. Marcela Dvořáková, Ph.D. nám vysvětlila, jaké jsou hlavní znaky poruchy štítné žlázy. „Typické příznaky jako únava, zimomřivost, neúměrné přibírání na váze, padání vlasů, suchá kůže, snížená svalová výkonnost, jsou hlavními projevy snížené funkce štítné žlázy u dospělých, ale ne u dětí, v tom je významná odlišnost. Podezření může vzbudit zpomalení růstu a opožďování vývoje, kdy dítě nevykazuje pravidelné roční přírůstky výšky podle svého růstového pásma. To je určitě důvod k odeslání dítěte k vyšetření na endokrinologii. Tyto ukazatele sledují pediatři, v rámci preventivních prohlídek také vyšetřují štítnou žlázu pohmatem, její zvětšení je opět důvod k následnému odbornému vyšetření.“

A co vůbec takové vyšetření obnáší a co dítě při pozitivním nálezu čeká? „Stanovení správné diagnózy po všech vyšetřeních není obtížné, ale důležité je včasné a správné nasazení léčby endokrinologem tak, aby hladiny hormonů štítné žlázy byly v normálu. Základním vyšetřením funkce štítné žlázy je z krve a stanovení hladin hormonů, především řídícího hormonu štítné žlázy z hypofýzy a vlastních hormonů štítné žlázy. Podle výše jejich hladin pak usuzujeme na sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy. U chronických onemocnění je léčba celoživotní, ale pacienta nijak významně neomezuje. Nezbytné jsou pravidelné kontroly a úprava dávky léků podle výsledků hormonálních hladin,“ konstatuje na závěr MUDr. Marcela Dvořáková, Ph.D.

Témata: Děti, Kojenec, Batole, Školák, Předškolák, Zdraví
Mohlo by vás zajímat
Věděli jste, že dítě při porodu spolupracuje?
Jak vybrat autosedačku a na co si dát pozor
Seznamte se s holčičkou, která od narození diktuje módní trendy na Instagramu
Nenechte očkovat dvě vakcíny najednou. Znáte pravidla bezpečného očkování?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu