Maminka.czDětské nemoci

Impetigo je vysoce infekční. Podle čeho nemoc poznáte, proč je nebezpečná a jak se léčí?

Simona Procházková 21.  8.  2022
Zpočátku může tato choroba připomínat opar či rozškrábané štípance od komára, proto si ji snadno spletete. Onemocnění je velmi nakažlivé a rychle se šíří. Postihuje nejčastěji kojence a batolata, výjimkou nejsou ale ani dospělí nemocní. Jaké jsou příznaky a co na hnisavé pupínky zabírá?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Některá dětská infekční onemocnění se typicky projevují kožní vyrážkou. Jedním z takových je impetigo, vysoce nakažlivé bakteriální kožní onemocnění. Jde o nejčastější dětskou kožní bakteriální infekci, jejím typickým projevem jsou medově zbarvené krusty, které se v postižené oblasti tvoří. Impetigo je nejčastěji vyvoláno zlatým stafylokokem.

Impetigo nejčastěji postihuje děti batolecího a předškolního věku, a to zejména během letních měsíců.

VIDEO: Kožní potíže u dětí

Projevuje se jako úporná puchýřovitá vyrážka na různých částech těla. Bakteriální vyrážky vyvolávají stafylokokové nebo streptokokové bakterie a poznáte je podle hrbolků na kůži naplněných tekutinou a hnisem, případně podle nalitých a bolestivých pupínků.

Impetigo (chrásty, povrchová pyodermie) je hnisavý zánět kůže, který může mít vaše dítko kdekoliv na těle. Můžete si ho splést například s oparem, včetně pásového, štípanci od komárů či jiného hmyzu, je možné ho zaměnit rovněž za neštovice.

Někdy není snadné se v jednotlivých druzích pupínků vyznat, pokud tedy máte sebemenší podezření, obraťte se raději na lékaře. 

Impetigo: kdo se nejčastěji nakazí a co je příčinou?

Impetigo miluje pokožku malých dětí, kojence bohužel nevyjímaje. Ložiska mohou být v podstatě kdekoli na kůži; nejčastěji však v obličeji, na krku, na rukou či nohou. Zpočátku se jeví jako červené skvrnky, ty se mění v puchýřky nebo velké puchýře (dle formy onemocnění).

Puchýřky snadno praskají a „chlubí se“ značně infekčním obsahem, žlutavou tekutinou, která zasychá do žlutého strupu. Impetigo se zvláště v dětských kolektivech šíří velmi snadno. Pomáhají mu v tom hračky, ručníky a samozřejmě také přímý kontakt s pokožkou nemocného. 

Objevuje se ovšem i u dospělých, napadá zejména maminky nakažených dětí nebo jiné dospělé s oslabenou imunitou, například po prodělání rýmy nebo nachlazení. Výskyt u dospělých pacientů je ale podstatně nižší. Nemoc obvykle nedoprovází teplota ani další symptomy.

Seborea není ekzém. Jak se projevuje a jak ji správně léčit?

Jak se impetigo léčí?

Nekomplikované případy léčí dermatolog nebo pediatr místní léčbou – většinou antibiotickou mastí. Někdy doporučí oplachování slabým roztokem manganistanu draselného, vyzkoušet můžete také obklady z heřmánku nebo tradiční Jarischův roztok, který se prodává v lékárnách. 

  • V komplikovanějších případech nebo tehdy, nereaguje-li malý pacient na lokální léčbu, přistupuje lékař k celkové léčbě antibiotiky.
  • Nejlehčí formy impetiga mohou v některých případech odeznít i samy, nicméně i tak platí, že dítě by měl vždy vidět lékař. V případě pochybností, zda se skutečně jedná o impetigo, můžete požádat o odebrání stěrů a jejich kultivaci.
  • Nemoc není sice nijak závažná, ale pokud léčbu zanedbáte, můžete nejen nakazit další jedince, ale zavinit i to, že se onemocnění bude na těle vašeho potomka nekontrolovatelně šířit a způsobí další komplikace.
  • Pokožka se zpravidla zahojí bez jizev, výjimečně dochází k trvalému poškození kůže a změně její pigmentace (zesvětlení, nebo naopak ztmavnutí).
  • Každopádně je více než vhodné chránit postižená místa proti slunci přípravky s vysokým UV faktorem.
Hemangiom a oheň. Jak se léčí dva časté kožní problémy u kojenců?

Může dítě do kolektivu? Například na plavání nebo do mateřského centra?

Nesmí! Ani do vody, ani do kolektivu! Impetigo je velmi nakažlivé, nicméně doma s ním sedět nemusíte. Můžete se jít s dítkem klidně projít do parku, zkrátka někam, kde nehrozí možnost přenosu na druhé děti.

Doma je potřeba v rámci ochrany dalších členů domácnosti dodržovat pečlivou hygienu, kupříkladu si nepůjčovat od dítěte ručníky, žínku apod. Své místo zde má i kvalitní antibakteriální mýdlo.

 

Témata: Zdraví, Kojenec, Školák, Batole, Imunita, Nemoci, Atopický ekzém, Děti a nemoci, Nemoc, Dětské nemoci, kůže, Léčba, Záhada, Nemo, Komáři, Impetigo, Pigmentace, Choroba, Jarisch, Infekční zánět, Štípanec, Onemocnění, Rychlost blesku, Opar, Lékař, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Strie ani plus size tělo po porodu nejsou důvodem ke studu! Oblíbená influencerka boří mýty o ženském těle
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu