Maminka.czZdraví

Pozor! Vysoce infekční impetigo si snadno spletete!

14. 10. 2012
Pozor! Vysoce infekční impetigo si snadno spletete!
Z počátku může připomínat opar či rozškrábané štípance od komára. Na rozdíl od štípance je ale velmi nakažlivé. Navíc postihuje děti ve věku, kdy ještě nemají vžité hygienické návyky. Impetigo zkrátka miluje jemnou kůži kojenců, batolat i dítek mladšího školního věku. Nepohrne však ani pokožkou dospělého…

Impetigo – hnisavý a značně infekční zánět kůže, může mít vaše dítko kdekoliv na těle. Impetigo si lze splést například s oparem, včetně pásového, je možné jej zaměnit za rozškrábaný štípanec od dotěrného hmyzu nebo dokonce za neštovice. Mylná diagnóza se bohužel občas nevyhne ani lékaři, a tak se pojďme na toto onemocnění podrobněji podívat.

Koho nejčastěji postihuje a co bývá příčinou

Impetigo miluje pokožku malých dětí, kojence bohužel nevyjímaje. Ložiska impetiga mohou být v podstatě kdekoli na kůži; nejčastěji však v obličeji, na krku, rukách či nohách. Zpočátku se jeví jako červené skvrnky, ty se mění v puchýřky nebo velké puchýře (dle formy onemocnění). Puchýřky snadno praskají a chlubí se svým značně infekčním obsahem, žlutavou tekutinou, která zasychá do žlutého strupu. Impetigo se, zvláště v dětských kolektivech, šíří velmi snadno. Pomáhají mu v tom hračky, ručníky a samozřejmě také přímý kontakt s pokožkou nemocného.

DOPORUČUJEME: Invazivní meningokokové onemocnění: Z plného zdraví smrt

Na rozdíl od zmíněných oparů jsou původci impetiga bakterie – nejčastěji Staphylococcus aureus ale i některé další. Impetigo obvykle nedoprovází teplota ani další symptomy.

ČTĚTE TAKÉ: Podzim nejsou jen dýně: Krásné dekorace pro váš domov

Jak se impetigo léčí?

Nekomplikované případy léčí dermatolog nebo pediatr místní léčbou – většinou antibiotickou mastí. Někdy doporučí oplachování slabým roztokem manganistanu draselného. V komplikovanějších případech, nebo nereaguje-li malý pacient na lokální léčbu, přistupuje lékař k celkové léčbě antibiotiky. Nejlehčí formy impetiga mohou v některých případech odeznít i samy, nicméně i tak platí, že impetigo by měl vždy vidět lékař. Nemoc není sice nijak závažná, ale pokud léčbu zanedbáte, můžete nejen nakazit další jedince, ale zavinit i to, že se onemocnění bude na těle vašeho dítka nekontrolovatelně šířit a způsobí další komplikace.

Mohu s ním do kolektivu – například na plavání nebo do mateřského centra?

Ani do vody, ani do kolektivu! Impetigo je velmi nakažlivé, nicméně doma s ním sedět nemusíte. Můžete se jít s dítkem klidně projít do parku, zkrátka někam, kde nehrozí možnost přenosu na druhé děti. Doma je potřeba v rámci ochrany dalších členů domácnosti dodržovat pečlivou hygienu, kupříkladu si nepůjčovat od dítěte ručníky, žínku apod. Své místo zde má i kvalitní antibakteriální mýdlo.

Je to skutečně ono?

V případě pochybností, zda se skutečně jedná o impetigo, můžete požádat lékaře o odebrání stěrů a jejich kultivaci. Lékař tak zjistí nejen to, zda se skutečně jedná o impetigo i to, jaká bakterie je jeho původcem. Léčba pak může být ušitá takřka na míru.

Témata: Zdraví, Infekční zánět, Štípanec, Infekční obsah

Mohlo by vás zajímat
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Mé dítě má mongolskou skvrnu! Je to nebezpečné?
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí nová studie!
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby

Horoskopy

Rak Kolegové jsou dneska jako utržení z řetězu a čekají netrpělivě na konec pracovní doby. Jenže vy jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Etela, Isabel

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu