Maminka.czZdraví

Také jste jí nenechala píchnout ouška?

4. 2. 2013
Také jste jí nenechala píchnout ouška?
Není vůbec lehké odolávat tlaku okolí; domluvám a prosbám babiček, tetiček i kamarádek, že by zkrátka každá holčička, tedy i ta vaše, měla mít náušnice.

Pokud si myslíte, že jsou takřka všem maličkým Evropankám v kojeneckém věku takřka automaticky propichovány ušní boltce – vězte, že tomu tak rozhodně není! Náušnice na svých miminkách vášnivě milují především středoevropské maminky. V mnoha evropských zemích by na vás lékařský personál porodnice, nebo třeba dětský lékař koukal jako na podivínku, pokud byste požádala, aby vaší maličké slečně byla v kojeneckém věku píchnuta ouška. Inu – jiný kraj, jiný mrav.

Zatímco u nás má náušničky takřka každá batolící se holčička, kupříkladu v Dánsku malých děvčátek s náušnicemi mnoho neuvidíte. Ouška se zde kvůli náušnicím propichují zhruba až od 6 let, samozřejmě s ohledem na přání dítěte. Dalším zajímavým případem je Velká Británie, kde je do většiny škol, školek i jeslí vstup s náušnicemi zakázán. A tak některá děvčátka ani ouška propíchnutá nemají. Pojďme se nyní podívat na 3 hlavní důvody, které vedou některé české maminky k tomu, že svým dcerkám ouška propíchnout nedají.

1. důvod: Ona není můj majetek, ať se rozhodne sama

Asi nejvíc maminek, které svým maličkým holčičkám nenechají ouška propíchnout, chápou tento akt jako zásah do výsostných práv druhé bytosti. Příčí se jim rozhodovat o tom, že by měl někdo druhý, tímto způsobem rozhodovat o tělu jiného člověka, byť se jedná o jejich vlastní dítě. Zkrátka cítí, že na to nemají právo. Ať se holčička časem rozhodne sama, zda chce náušnice nosit, či ne. Způsobů bezpečného a takřka bezbolestného píchnutí boltců existuje v současnosti vícero.

2. důvod: Nehodlám trápit malé miminko!

Do další skupiny rodičů patří především něžné pečující bytosti, které naprosto odmítají trápit svou maličkou holčičku dalšími jehlami – vždyť bohatě stačí početné očkování, odběry krve apod. Zvláště u maminek, jejichž děťátka se narodila předčasně a mají nějaký zdravotní problém, kvůli kterému jsou v inkubátoru, navíc napojené na nejrůznější přístroje, bývá pochopitelné, že mohou mít k píchnutí oušek negativní vztah. Zkrátka se jim nechce působit další bolest, není-li to opravdu nutné.

3. důvod: Ušní boltec je „akupunkturní mikrosvět", neodborný zásah může i uškodit

Lékaři i laici zabývající se tzv. čínskou medicínou tvrdí, že ušní boltec je naprosto suverénním akupunkturním mikrosystémem. Jednotlivé akupunkturní body mají přímou souvislost jak s fyzickým, tak s duševním zdravím daného jedince. Proto je naprosto logické, že propíchnutí boltce je pro příznivce akupunktury (přesněji aurikuloterapie – akupunktury ušního boltce) poněkud kontroverzním tématem. Miminka mají ouška malinká, a tak se špatně určuje „bezpečná zóna“. Někteří lékaři zabývající se aurikuloterapií jsou ochotní boltce propíchnout, nicméně před zásahem ouško „proměří“ a určí bezpečné místo, aby vyloučili dráždění některého z akupunkturních bodů a s ním související možné zdravotní problémy.


Jaký je váš názor na propichování oušek v kojeneckém věku?

(Hlasovat můžete v anketě umístěné v pravém sloupci.)

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Ušní boltec, Velká Británie, Boltec, Přání dítěte, Lékařský personál, Akupunkturní bod, Propíchnutí, Take, Negativní vztah

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Bez plenek, bez hraček a bez pravidel! 15 slavných matek se zvláštními výchovnými metodami
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci

Horoskopy

Beran Je tady pátek a vy se stále profesně ždímáte. Naštěstí dokončíte veškeré úkoly, které jsou nutné.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zlata, Zlatuše, Aurelie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné