Maminka.czZdraví

Zdravotnictví 2016: Jaké změny se připravují?

16. 11. 2015
Zdravotnictví 2016: Jaké změny se připravují?
Na konferenci Zdravotnictví 2016, kterou pořádala Unie zaměstnavatelských svazů (UZS) ČR a Mladá fronta, a. s., představilo ministerstvo zdravotnictví a další subjekty novinky, změny a záměry v resortu zdravotnictví pro příští rok.

České zdravotnictví nejvíce trápí nedostatek zdravotníků, zejména sester. Na tom se shodli jak prezident UZS Jiří Horecký, tak také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ten také odprezentoval výsledky průzkumu, který mezi zdravotnickým personálem provedl Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. „Zdravotníci jsou nespokojení s tím, že nemohou pacientům poskytnout takovou péči, jakou by měli a jakou by rádi poskytli, takto vypovědělo 70 procent dotázaných,“ uvedl.

Jedna třetina zdravotníků si nevybírá ani přestávku na oběd a tuto oddechovou část pouze oficiálně vykazuje. „Přetížení a celková únava je u zdravotníků velmi rizikový faktor. Sestry také vnímají neúctu ke svému povolání, téměř polovina zdravotníků referuje o zhoršení mezilidských vztahů na pracovišti,“ poukázal na vnitřní situaci zaměstnanců ve zdravotnictví předseda Středula a dodal, že jejich nespokojenost vyplývá i nedostatečného finančního ohodnocení.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se však ohledně platů zdravotníků blýská na lepší časy. „Tarifní platy jsme v posledním období zvýšili dvakrát o pět procent. Nositelé výkonů od nového roku dostanou přidáno také desetiprocentním navýšením hodnoty práce v seznamu výkonů,“ připomněl ministr Němeček. Vlada by se také měla v brzké době zabývat návrhem zákona o vzdělávání lékařů, v jehož rámci by mělo být zjednodušeno postgraduální vzdělávání.

Široké spektrum zdravotní péče

Legislativní novinkou pro příští období je návrh zákona o neziskových zdravotnických organizacích. To podle ministra pacientům zaručí, aby jim nemocnice poskytovaly celé spektrum zdravotní péče, nikoli jen ty zdravotní služby, které jsou finančně zajímavé. „Principy zákona jsou správné, pouze potřebuje technicky upravit,“ uvedl ministr Němeček ke kritice, kterou vyslovuje část odborné veřejnosti s obavou, že by současná podoba návrhu vytvořila dva nerovnocenné typy zdravotnických zařízení. 

UZS však proces získání atributu „nezisková zdravotnická organizace“ vnímá jako jako ne zcela transparentní. „Výběrové řízení není formou správního řízení, není možnost odvolání, narážíme na celou řadu rozporů s evropskou legislativou, rozpor s veřejnou podporou a s poskytováním služeb v obecném hospodářském zájmu. Jakož i potenciální zvýhodňování jedné skupiny," kritizoval návrh zákona Horecký s tím, že místo jeho modifikace by bylo lepší napsat jej celý znovu.  

Dostupná data z pojišťoven

Úhradová vyhláška, která financování zdravotnictví každoročně upravuje, počítá pro příští rok s navýšením peněz do zdravotnictví o 9,2 miliardy korun. Nemocniční péče bude opět hrazena paušálovou platbou. Začnou také sběry dat ze skupiny referenčních nemocnic, které pomohou vylepšit systém plateb prostřednictvím systému DRG.

Převratnou novinkou přinese v roce 2016 novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která dá vzniknout Registru úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) tak bude moci poprvé nahlédnout do dat zdravotních pojišťoven a začít s nimi pracovat. „Rozsah informací, které mají zdravotní pojišťovny k dispozici, nemá v ČR obdoby. Nad těmito daty se rozsvítí velký reflektor, díky němuž konečně dosáhneme reálně spravedlivých plateb za zdravotní péči,“ uvedl ministr Němeček.

Odborní poradci v lékárnách

Prezident České lékárnické komory (ČLnK) Lubomír Chudoba na konferenci představil záměr komory pro příští rok. Ty lze shrnout do hesla, že v do lékáren už se nebude chodit jen pro léky, ale také pro rady. 

Lékárníci budou ve spolupráci s lékaři proškolováni, aby mohli ve vybraných lékárnách poskytovat odborné poradenství, třeba ve věci jak se zbavit kouření nebo jak zhubnout. Po absolvování patřičného garantovaného kursu budou také moci posoudit pacientovu medikaci a případně ošetřujícímu lékaři doporučit nějakou obměnu. Nově by vám také měl být lékárník schopen poradit s ošetřením drobných ran. 

Prezident UZS Jiří Horecký připomenul, že problematika dlouhodobé péče nebo sociálně zdravotnického pomezí je na vládní úrovni stále nedořešena. Očekávané koncepční řešení se opět posouvá a prezident Horecký upozornil, že je již více než zřejmé, že za funkčního období této vlády k očekávaným změnám nedojde.


Partneři konference

Mladá fronta a. s., Medipunkt s.r.o.; Zentiva Group a.s.; Kooperativa pojišťovna, a.s. ; B. Braun Medical s.r.o.; ADVANTAGE AUSTRIA; Agel a.s. APLEKS; Česká lékárna holding; Sprinx Pharma; HARTMANN - RICO a.s.; VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA; Svaz zdravotních pojišťoven ČR

Svaz léčebných lázní ČR; AIFP – Asociace inovativního farmaceutického průmyslu; Avel – Asociace velkodistributorů léčiv; SSN ČR – Sdružení soukromých nemocnic ČR; Grémium majitelů lékáren; AZZS ČR – Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR; CzechMed; ČAFF – Česká asociace farmaceutických firem; Asociace nemocnic ČR; AČMN – Asociace českých a moravských nemocnic; Asociace poskytovatelů sociálních služeb; Profesní svaz zdravotnických pracovníků v sociálních službách 

Témata: Zdraví, Vybraný lékař, Braun, Jake, Zdravotní personál, Zdravotnický pracovník, Jiří Horecký, Kooperativa, Zdravotnický personál, Hold, Zdravotní péče, České zdravotnictví, Česká asociace, Hartmann, Výběrové řízení, Široké spektrum, Mezilidské vztahy, Poslední období, Navýšení

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství

Horoskopy

Vodnář Po pravdě řečeno, březen nebyl vaším nejsilnějším měsícem a jste si toho patřičně vědomi. Usmysleli…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Emanuel, Lara, Manuela

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu