Maminka.czZdraví

Zdravotnictví 2016: Jaké změny se připravují?

16. 11. 2015
Zdravotnictví 2016: Jaké změny se připravují?
Na konferenci Zdravotnictví 2016, kterou pořádala Unie zaměstnavatelských svazů (UZS) ČR a Mladá fronta, a. s., představilo ministerstvo zdravotnictví a další subjekty novinky, změny a záměry v resortu zdravotnictví pro příští rok.

České zdravotnictví nejvíce trápí nedostatek zdravotníků, zejména sester. Na tom se shodli jak prezident UZS Jiří Horecký, tak také předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Ten také odprezentoval výsledky průzkumu, který mezi zdravotnickým personálem provedl Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. „Zdravotníci jsou nespokojení s tím, že nemohou pacientům poskytnout takovou péči, jakou by měli a jakou by rádi poskytli, takto vypovědělo 70 procent dotázaných,“ uvedl.

Jedna třetina zdravotníků si nevybírá ani přestávku na oběd a tuto oddechovou část pouze oficiálně vykazuje. „Přetížení a celková únava je u zdravotníků velmi rizikový faktor. Sestry také vnímají neúctu ke svému povolání, téměř polovina zdravotníků referuje o zhoršení mezilidských vztahů na pracovišti,“ poukázal na vnitřní situaci zaměstnanců ve zdravotnictví předseda Středula a dodal, že jejich nespokojenost vyplývá i nedostatečného finančního ohodnocení.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka se však ohledně platů zdravotníků blýská na lepší časy. „Tarifní platy jsme v posledním období zvýšili dvakrát o pět procent. Nositelé výkonů od nového roku dostanou přidáno také desetiprocentním navýšením hodnoty práce v seznamu výkonů,“ připomněl ministr Němeček. Vlada by se také měla v brzké době zabývat návrhem zákona o vzdělávání lékařů, v jehož rámci by mělo být zjednodušeno postgraduální vzdělávání.

Široké spektrum zdravotní péče

Legislativní novinkou pro příští období je návrh zákona o neziskových zdravotnických organizacích. To podle ministra pacientům zaručí, aby jim nemocnice poskytovaly celé spektrum zdravotní péče, nikoli jen ty zdravotní služby, které jsou finančně zajímavé. „Principy zákona jsou správné, pouze potřebuje technicky upravit,“ uvedl ministr Němeček ke kritice, kterou vyslovuje část odborné veřejnosti s obavou, že by současná podoba návrhu vytvořila dva nerovnocenné typy zdravotnických zařízení. 

UZS však proces získání atributu „nezisková zdravotnická organizace“ vnímá jako jako ne zcela transparentní. „Výběrové řízení není formou správního řízení, není možnost odvolání, narážíme na celou řadu rozporů s evropskou legislativou, rozpor s veřejnou podporou a s poskytováním služeb v obecném hospodářském zájmu. Jakož i potenciální zvýhodňování jedné skupiny," kritizoval návrh zákona Horecký s tím, že místo jeho modifikace by bylo lepší napsat jej celý znovu.  

Dostupná data z pojišťoven

Úhradová vyhláška, která financování zdravotnictví každoročně upravuje, počítá pro příští rok s navýšením peněz do zdravotnictví o 9,2 miliardy korun. Nemocniční péče bude opět hrazena paušálovou platbou. Začnou také sběry dat ze skupiny referenčních nemocnic, které pomohou vylepšit systém plateb prostřednictvím systému DRG.

Převratnou novinkou přinese v roce 2016 novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která dá vzniknout Registru úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) tak bude moci poprvé nahlédnout do dat zdravotních pojišťoven a začít s nimi pracovat. „Rozsah informací, které mají zdravotní pojišťovny k dispozici, nemá v ČR obdoby. Nad těmito daty se rozsvítí velký reflektor, díky němuž konečně dosáhneme reálně spravedlivých plateb za zdravotní péči,“ uvedl ministr Němeček.

Odborní poradci v lékárnách

Prezident České lékárnické komory (ČLnK) Lubomír Chudoba na konferenci představil záměr komory pro příští rok. Ty lze shrnout do hesla, že v do lékáren už se nebude chodit jen pro léky, ale také pro rady. 

Lékárníci budou ve spolupráci s lékaři proškolováni, aby mohli ve vybraných lékárnách poskytovat odborné poradenství, třeba ve věci jak se zbavit kouření nebo jak zhubnout. Po absolvování patřičného garantovaného kursu budou také moci posoudit pacientovu medikaci a případně ošetřujícímu lékaři doporučit nějakou obměnu. Nově by vám také měl být lékárník schopen poradit s ošetřením drobných ran. 

Prezident UZS Jiří Horecký připomenul, že problematika dlouhodobé péče nebo sociálně zdravotnického pomezí je na vládní úrovni stále nedořešena. Očekávané koncepční řešení se opět posouvá a prezident Horecký upozornil, že je již více než zřejmé, že za funkčního období této vlády k očekávaným změnám nedojde.


Partneři konference

Mladá fronta a. s., Medipunkt s.r.o.; Zentiva Group a.s.; Kooperativa pojišťovna, a.s. ; B. Braun Medical s.r.o.; ADVANTAGE AUSTRIA; Agel a.s. APLEKS; Česká lékárna holding; Sprinx Pharma; HARTMANN - RICO a.s.; VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA; Svaz zdravotních pojišťoven ČR

Svaz léčebných lázní ČR; AIFP – Asociace inovativního farmaceutického průmyslu; Avel – Asociace velkodistributorů léčiv; SSN ČR – Sdružení soukromých nemocnic ČR; Grémium majitelů lékáren; AZZS ČR – Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR; CzechMed; ČAFF – Česká asociace farmaceutických firem; Asociace nemocnic ČR; AČMN – Asociace českých a moravských nemocnic; Asociace poskytovatelů sociálních služeb; Profesní svaz zdravotnických pracovníků v sociálních službách 

Témata: Zdraví, Jak, Mezilidské vztahy, Jake, Návrh zákona, Kooperativa, Zdravotní péče, Hold, Hartmann, Jiří Horecký, České zdravotnictví, Zdravotní personál, Vybraný lékař, Výběrové řízení, Široké spektrum, Novela zákona, Zdravotnický pracovník, Navýšení, Poslední období, Česká asociace, ÚZIS, Zdravotnictví, Zdravotnický personál, Braun

Mohlo by vás zajímat
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Představy vs. realita. Vánoční fotky dětí, které se tak úplně nepovedly
Představy vs. mateřská realita! Děkujeme za tu upřímnost
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí

Horoskopy

Štír Pokud si zajistíte správný start do nového týdne, podaří se vám smazat minulá nedorozumění. Ruku na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zora, Danica, Zoran

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné