Maminka.czTěhotenství

Ze dvou buněk celý člověk: Co se děje během turbulentních devíti měsíců těhotenství?

Iva Petrovová 4.  12.  2023
Vaše dítě projde během těhotenství fascinující transformací od spojení dvou buněk, k zrození celého člověka. Jak se plod vyvíjí? Co se děje s vaším tělem? A na čem závisí, kdy porodíte?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Od začátku do konce je to jedna velká transformace. „Oplodnění, tedy spojení vajíčka se spermií, spustí desetiměsíční vysoce komplikovaný proces skládající se z mnoha a mnoha maličkostí, v jehož závěru přijde na svět nový člověk. Ze dvou buněk, celý člověk! Těžko lze na světě nalézt něco dokonalejšího a komplikovanějšího,“ začíná primář gynekologie MUDr. Radek Havlas z Nemocnice Mělník.

Velký třesk

Změny probíhají na mikroskopické úrovni a nikdo je nedokáže sledovat běžnými technikami. „Dvě buňky – spermie a vajíčko – splynou v jednu, většinou někde v oblasti vejcovodu. Poté vajíčko vydává chemický pokyn a jeho obal se stane nepropustným pro další spermie. Dochází ke spojení genetického materiálu matky a otce, vzniká takzvaná zygota a začíná vývoj plodu. Buňky se začnou dělit ve shluk buněk a ten přibližně třetí den po oplození doputuje do dělohy. Usadí se ve sliznici děložní a během čtvrtého a pátého dne se uvnitř v něm vytváří dutinka s tekutinou, která vede k tvorbě více vrstev buněk – jedné pro základ obalů a placenty, druhé pro základ plodu. Přibližně sedmý den začíná produkce těhotenského hormonu. Ten bude přetvářet ženské tělo po následujících deset měsíců,“ popisuje fascinující vznik nového života MUDr. Radek Havlas.

VIDEO: Maminka v porodnici Mělník: Co je to zavinování dělohy?

První známkou těhotenství, kterou obvykle nastávající maminka zaznamená, bývá vynechání menstruace kvůli produkci těhotenských hormonů. Následují změny vnímání chutí a vůní, hlad i nevolnosti. Změny probíhající uvnitř většinou maminka ani okolí neregistrují. Ale i těch je mnoho. „Zvyšuje se objem krevního řečiště, mění se srážlivost krve, klesá krevní tlak. Zpomalují se zažívací procesy, zvyšuje se prokrvení a změkčení tkání, obzvláště v oblasti porodních cest. A nelze opominout ani změny psychiky,“ vyjmenovává primář Radek Havlas. I když vy na sobě v prvním trimestru ještě tolik změn nepozorujete, v děloze probíhá bouřlivý vývoj plodu. „Na konci prvního trimestru už je na plodu vidět základ obličeje, končetin a je ukončen vývoj základů všech orgánů. Plod měří okolo 8 centimetrů,“ říká gynekoložka MUDr. Lucie Jarošová.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Změny ve druhém a třetím trimestru

Na čem závisí den porodu?

Co se dějem během porodu?

Syndrom těhotného tatínka

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Porod, Miminko, Od těhotenství k porodu, Radek Havlas, Trimestr, Mělník, Celý člověk, Vajíčko, Spermie, Nemocnice Mělník, Plod, Buňka, Děloha