Maminka.czPříběhy

Ze silné menstruace rakovina ve 4. stadiu: Maminku Emmu poslali z nemocnice domů, v těle přitom měla mnohočetné nádory

Dita Mrázková 20.  9.  2024
Pětkrát navštívila různé pohotovosti, pětkrát ji lékaři "ubezpečili", že za krvácením a krutými bolestmi stojí jen silná menstruace. Po půl roce se však dozvěděla zdrcující diagnózu...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Emma McQuitty (48) z irského Belfastu velmi dobře zná, co je to totální beznaděj. Maminka dcery Codie navštívila pohotovost poprvé letos v únoru s úporným krvácením a bolestmi břicha. Po neuvěřitelných 15 hodinách pobytu v nemocnici ji lékař propustil ze slovy, že jde o tzv. menoragii, tedy silnou a dlouhotrvající menstruaci. Emma dostala léky na bolest a odešla domů.

VIDEO: LÉKAŘ O DIAGNÓZE RAKOVINA DĚLOŽNÍHO ČÍPKU. PROČ NA NI UMÍRÁ STÁLE TOLIK ŽEN?

V následujících měsících však se stejnými obtížemi navštívila další čtyři nemocnice, kde se vždy doslechla stejnou diagnózu. Jenže krvácení mimo menstruační cyklus i nepřestávající bolesti břicha přiměly jednoho člena Emminy rodiny, aby apeloval na návštěvu další, v pořadí šesté nemocnice.

Tam jí byla sdělena zdrcující diagnóza. Silné bolesti břicha i krvácení měly na svědomí nádory na děložním čípku, děloze a močovém měchýři. Lékaři Emmě oznámili, že rakovina se navíc začala šířit do dalších částí těla.

Klepněte pro větší obrázek

Před začátkem léčby jí bohužel selhaly ledviny a dostala sepsi. Její stav se zhoršil natolik, že přestala chodit a od té doby potřebuje nepřetržitou pomoc. "Abych byla upřímná, myslela jsem, že před dvěma týdny byl můj poslední den. Byla jsem v nemocnici, kde mi museli zavést nefrostomický katetr, protože mi selhaly ledviny. Při pomyšlení, že nechám svou dceru tady na zemi samotnou, mi bylo strašně...", řekla Emma pro místní televizi ITV News.

Emmina dcera spolu s přítelem založila sbírku, která by měla pomoci získat potřebné finance na mobilní skútr a další pomůcky, které bude její maminka potřebovat.

"Chodila jsem na pohotovost šest měsíců a pokaždé mě poslali domů s prášky na bolest. Bylo mi řečeno, že mám jen silnou menstruaci, i když ve skutečnosti jsem potřebovala provést testy a léčbu. Jsem tak vděčná za péči, které se mi nyní dostává v Ulsterské nemocnici. Vím, že mám před sebou velmi těžkou cestu s léčbou. Četla jsem statistiky rakoviny děložního čípku a vím, že existuje 15% šance, že nepřežiji příštích pět let. A to není hezká věc. Mám pocit, že kdyby doktoři naslouchali mým obavám dříve, nemusela bych být v tak hrozné situaci, v jaké nyní jsem," je přesvědčená Emma, která momentálně podstupuje léčbu rakoviny ve čtvrtém stádiu a mnohočetných nádorů...

HPV: Nejčastější pohlavně přenosná infekce a její spojení s rakovinou děložního čípku. Prevence, rizika a ochrana

20. září  je světovým dnem onkogynekologických diagnóz. jak pomáhá prevence i zdravotní pojišťovny?

Světový den gynekologické onkologie se každoročně slaví 20. září s cílem vzdělávat veřejnost a zvýšit povědomí o gynekologických rakovinách včetně rakoviny děložního čípku.  

Celosvětově každoročně onemocní kolem 600 000 žen a více než 300 000 žen zemře (r. 2020). V České republice mohou preventivní opatření každoročně předejít 800 novým případům rakoviny děložního čípku a 300 žen zachránit.

„Screening rakoviny děložního čípku je hrazen zdravotními pojišťovnami a provádí se každý rok od 15 let v rámci preventivní gynekologické prohlídky. Díky tomu lze včas zachytit předrakovinové změny i samotnou rakovinu," říká MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP.

Zdravotní pojišťovny podporují testování na HPV
Od 1. ledna 2021 hradí zdravotní pojišťovny také testy na přítomnost viru HPV.
HPV DNA test je prováděn u žen ve věku:
- 35 let
- 45 let
- 55 let (nově od roku 2024)

Dle odborníků je rakovina děložního čípku snad jediným druhem rakoviny, kterou lze téměř úplně eliminovat preventivními opatřeními. Klíčovým prvkem prevence je cytologický test - Pap test.

„Pap test spočívá v odběru vzorku buněk z děložního čípku. Pokud se zjistí abnormální buňky, může být provedena další diagnostika a léčba ještě před rozvojem nemoci. Díky pravidelným Pap testům se podařilo snížit výskyt a úmrtnost na rakovinu děložního čípku o více než 50 %,“ dodává MUDr. Jitka Vojtová.

Pojištěnci OZP mohou využít také aplikaci VITAKARTA, která ženám starším 15 let připomíná návštěvu gynekologa a prevenci.

Zdroj: Národní zdravotnický informační portál, ČT24, TheLancet.com
Maminka napsala před smrtí dopis na rozloučenou. Svou dcerku si stačila užít jen rok a půl
Témata: Dcera, Příběhy, Mateřství, úzkost, Rodičovství, Nemoc, onemocnění, Emoce, Životní příběh, osud, Rakovina, Chemoterapie, screening

Video