Maminka.czTěhotenství

Žehnání matky. Je tenhle rituál pro vás?

Michaela Láchová 24.  7.  2021
Ať už se o rituály zajímáte či nikoli, ty přechodové jsou součástí životů nás všech už od pradávna. Naprosto běžně pořádáme svatby, pohřby nebo oslavy narozenin. Díky tomu můžeme oslavit větší životní změny a sžít se tak snadněji s novou životní etapou. Proč tedy neuspořádat nějaký rituál právě před porodem?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

ZASTAVENÍ A ZPOMALENÍ

Rituály, a to nejenom ty přechodové, jsou v našich životech často důležitější, než si vůbec dokážeme připustit. Dávají nám do života řád a jistoty, které potřebujeme, mají nesmírně důležitou psychohygienickou funkci. A nejen to.

„Rituály nám dávají prostor pro zastavení, zpomalení v životě. Umožňují nám vědomě a naplno prožít si životní milník, uzavřít určitou životní etapu, naladit se a otevřít se něčemu novému v životě,“ podotýká dula Jana Urbánková (janaurbankova.cz) s tím, že skrze rituál se můžeme spojit sama se sebou a najít svou vnitřní sílu.

VIDEO: Podívejte se, co o předporodním rituálu tvrdí ceremonistka Lilia Khousnoutdinová

Náš život provází spousta důležitých událostí, které ho mění, dávají mu nový rozměr. A právě ty si také zaslouží naši plnou pozornost a úctu. Stačí se jen zastavit. A oslavit je! Třeba jako právě transformaci v novou, pro mnoho žen nejdůležitější životní roli maminky. A co si pod pojmem předporodní rituál žehnání matky vlastně představit?

POSVÁTNÁ TRANSFORMACE 

„Předporodní rituál je oslava ženství a mateřství. Vede nás k zastavení se a uvědomění si, že se blíží něco nového. Je to přelomové období ženy, kdy se zrodí v ženu-matku a přivede na svět své děťátko. Je to oslava krásy ženského těla, uctění mateřství, je to projev úcty k ženě jako nositelce života. Pomáhá ženě uvědomit si, jak je důležitá a krásná. Podporuje ji, aby v sobě našla sílu a víru ve své tělo a porodní proces. Během rituálu dostane těhotná žena lásku a pozornost blízkých žen,“ shrnuje Jana Urbánková.

Cílem celého rituálu, který probíhá v ženském kruhu, je, abyste se cítila v bezpečí a opečovávaná. Může (a nemusí) probíhat ve vašem domácím prostředí, důležité je, abyste se cítila uvolněně. Během něj také můžete odložit své strachy a obavy, které většinu maminek před porodem provázejí. Předporodní rituál většinou probíhá v takzvaném ženském kruhu, je ale samozřejmě na vás, jak jej pojmete. Je navíc úplně jedno, jestli jste prvorodička, nebo už prcka doma máte, rozmazlovat se ostatně můžeme přece nechat kdykoli. 

PŘIPRAVENÁ NA MIMINKO? 

Žehnání matky je takovou mentální přípravou na novou roli a rozloučení se s tou starou. „Je krásné prožít si péči a lásku žen v kruhu, procítit sesterství a ochranu. Připravit se na porod nejen fyzicky, ale hlavně duševně - protože psychika je u porodu opravdu klíčová. Pocity, které zažijeme při rituálu, si můžeme uchovat ve svém srdci a pomocí předmětů, které nám budou rituál připomínat, se opět dokážeme přenést do blaženého stavu podpory a lásky, a najít tak schopnost porodit své dítě v tomto stavu harmonie,“ vysvětluje Jana Urbánková.

Možná vám to celé připomíná dnes tolik oblíbenou oslavu baby shower. Nebo doby, které známe ze starých knih, kdy si ženy sedly společně do světnice a zasvětily nastávající maminku do její budoucí role. „Obnášelo to prosté povídání, ale také velkou část pradávné magie skrze šití mariánského polštářku pro ochranu matky i dítěte, výrobu motané panenky ochránkyně či vyšívání koutní plachty. Společným jmenovatelem bylo však vždy požehnání a ochrana,“ dodává dula. Cíl ale zůstává stejný: podpořit nastávající maminku v její transformaci, aby se cítila hýčkaná a v bezpečí. A to si určitě zasloužíme všechny. 
 

Zapíjení miminka: Proč ho muži potřebují? I oni prožívají start otcovství
Těhotenské požitky: Kávu si zakažte, po čokoládě bude dítě pozitivně naladěné
Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Mateřství, oslava, magie, ProCit, svatba, Pohřeb, Lilium Khousnoutdinová, Otevřít, Rituál, Narozeniny, Jana Č, Matka
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Z nafouklého bříška rakovina: Pětiletého Martínka poslali z nemocnice domů, rodiče se ale nenechali odbýt
Láchová Michaela
Vaše příběhy
GALERIE: Vykouzlete doma vánoční atmosféru. Tady je bohatá inspirace na úchvatnou výzdobu a dokonalé dekorace
Procházková Simona
Vánoce 2022
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod