[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Zelená stolička u miminka je poměrně častá věc a nemusí to znamenat, že by s ním bylo něco v nepořádku. I dospělí mají někdy zelenou stolici, třeba když snědí až moc špenátu. Jak je to ale s barvou stolice u kojence?
První dny po porodu má miminko stolici tmavou až černou a říká se jí smolka. Je to vlastně důkaz toho, že střeva vašeho dítěte fungují skvěle. Když začnete kojit, barva i konzistence stolice se začnou měnit. Stolička kojeného dítěte je obvykle světle žlutá a spíše řidší. Konzistencí by se dala přirovnat k míchaným vajíčkům. Pokud nekojíte, stolice je spíše tmavě žlutá až do hněda a je také více kašovitá. Zápach je taky více hnilobný, to proto, že umělá mléka jsou obohacena minerály, vitaminy a stopovými prvky.
Pokud je tedy stolička vašeho miminka zelená, neobsahuje větší množství hlenu, nezapáchá, pak se nemusíte znepokojovat. „Zelená barva stolice je převážně způsobená střevními plyny, které oxidují žlutý bilirubin na zelený biliverdin. To může být doprovázeno bolestmi bříška při nadměrné plynatosti,“ vysvětluje Michal Pukavec, praktický lékař pro děti a dorost z Nového Jičína.
Pokud jsou stolice vodnaté, tmavě zelené s příměsí většího množství hlenu, pak je rozhodně nutné navštívit pediatra. „Může jít například o infekční průjem s nutností mikrobiologického vyšetření a adekvátní léčby, o alergii na bílkovinu kravského mléka, kdy se musí dítěti podávat speciálně upravené mléko. V případě, že jde o intoleranci laktózy, podává se dítěti dietní mléko, takzvané bezlaktózové,“ vyjmenovává pediatr Michal Pukavec. Někdy ale také postačí, když u plně kojeného dítěte vyřadí maminka ze své stravy všechny mléčné výrobky. „Pokud váš kojenec nemá jiné problémy, dobře pije a odcházejí větry, nemusíte se ničeho obávat,“ uklidňuje lékař.