Maminka.czKojení

Zelená stolička u kojenců neznamená, že má dítě hlad. Příčiny jsou jiné. Můžou za to bilirubin, umělé mléko či infekce

Ivana Ašenbrenerová 18.  5.  2023
Přebalujete miminko a najednou vyděšeně zjistíte, že barva stoličky v plence je zelená? Přestože se traduje, že zelená barva stolice signalizuje, že má dítě hlad a je potřeba začít přikrmovat, pravda je jiná. Zelená stolička není hladová stolička. Co tedy doopravdy znamená a je nutné se bát?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zelená stolička u miminka je poměrně častá věc a nemusí to znamenat, že by s ním bylo něco v nepořádku. I dospělí mají někdy zelenou stolici, třeba když snědí až moc špenátu. Jak je to ale s barvou stolice u kojence?

VIDEO: Kojenecká kolika a rady zkušené duly: Simona Lazzari doporučuje před kojením jeden účinný trik

Od smolky k žlutým vajíčkům

První dny po porodu má miminko stolici tmavou až černou a říká se jí smolka. Je to vlastně důkaz toho, že střeva vašeho dítěte fungují skvěle. Když začnete kojit, barva i konzistence stolice se začnou měnit. Stolička kojeného dítěte je obvykle světle žlutá a spíše řidší. Konzistencí by se dala přirovnat k míchaným vajíčkům. Pokud nekojíte, stolice je spíše tmavě žlutá až do hněda a je také více kašovitá. Zápach je taky více hnilobný, to proto, že umělá mléka jsou obohacena minerály, vitaminy a stopovými prvky.

Viníkem je bilirubin

Pokud je tedy stolička vašeho miminka zelená, neobsahuje větší množství hlenu, nezapáchá, pak se nemusíte znepokojovat. „Zelená barva stolice je převážně způsobená střevními plyny, které oxidují žlutý bilirubin na zelený biliverdin. To může být doprovázeno bolestmi bříška při nadměrné plynatosti,“ vysvětluje Michal Pukavec, praktický lékař pro děti a dorost z Nového Jičína.

První příkrmy pro kojence. Kdy s nimi začít a jaké zvolit?

Co všechno může signalizovat zelená barva?

  • U kojenců se charakter stolice mění po přidání příkrmu umělým mlékem s obsahem železa či přidáním zeleninového příkrmu. Pokud tedy stolička začala zelenat v době, kdy jste začali s přikrmováním, není třeba hned panikařit.
  • Zelená stolice s hlenem může signalizovat alergii na bílkovinu kravského mléka (to se týká nekojených dětí) či intoleranci mléčného cukru laktózy. „Někdy je větší příměs hlenu známkou mírné střevní infekce a většinou se stav upraví po podávání probiotik, například kapek Biogaia,“ říká dětský lékař Michal Pukavec.
  • Příměs zelené barvy ve stolici může být způsobena zkvašením mléčného cukru.
  • Zelená barva může taky signalizovat kojenecký průjem. „Stolice je ale řídká, vodnatá, barva je pak spíše tmavě zelená,“ říká lékař.

Kdy musíte zbystřit?

Pokud jsou stolice vodnaté, tmavě zelené s příměsí většího množství hlenu, pak je rozhodně nutné navštívit pediatra. „Může jít například o infekční průjem s nutností mikrobiologického vyšetření a adekvátní léčby, o alergii na bílkovinu kravského mléka, kdy se musí dítěti podávat speciálně upravené mléko. V případě, že jde o intoleranci laktózy, podává se dítěti dietní mléko, takzvané bezlaktózové,“ vyjmenovává pediatr Michal Pukavec. Někdy ale také postačí, když u plně kojeného dítěte vyřadí maminka ze své stravy všechny mléčné výrobky. „Pokud váš kojenec nemá jiné problémy, dobře pije a odcházejí větry, nemusíte se ničeho obávat,“ uklidňuje lékař.

3 mýty a fakta o kojení. Může kojit každá máma?
Témata: Kojení, Kojenec, Miminko, Alergie, Příkrmy, přebalování, umělé, Průjem, Mléko, Nový Jičín, BioGaia, Simon Lazzari, Barva, Stolice, Infekce, Stolička, Hlad, Zelená barva