Maminka.cznahradní mateřství

Žena, která odnosila děti celebritám, vypráví o náhradním mateřství. Zažila porody, potrat i ohrožení života, ale nelituje

Dita Mrázková 22.  4.  2023
Sarah Jessica Parker, Kim Kardashian, Neil Patrick Harris a aktuálně i Paris Hilton. Tyto známé osobnosti se rozhodly založit rodinu prostřednictvím náhradního mateřství. O své zkušenosti se někteří z nich už podělili, málokdo ale zná pohled náhradní matky. Jedna taková se rozhodla pro otevřenou zpověď.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Počet celebrit, které si nechaly odnosit dítě náhradní matkou, roste a většina se tímto faktem nijak netají. Důvody můžou být neplodnost, jiné zdravotní komplikace, ale do hry možná vstupuje i strach, že by těhotenství mohlo narušit jejich rozjetou kariéru. Avšak málokdy se jím chlubí samotné náhradní matky. O jejich pocitech a zkušenostech se toho moc neví.

Jaké to je 9 měsíců nosit pod srdcem dítě, které pak předáte jeho matce? Kolikrát po porodu si na děťátko vzpomenete? Nechybí vám jeho přítomnost? Jaká byla cesta k tomu, stát se náhradní matkou? A co když vám matka "čekatelka" oznámí, že dítě, které pro ni nosíte, už nechce?

VIDEO: JAK PROBÍHÁ INTERRUPCE? JE TO ZÁSAH PRO TĚLO I DUŠI

O svou zkušenost se rozhodla podělit se dvaačtyřicetiletá kadeřnice Shanna St Clair, matka tří vlastních dětí. Když před lety narazila v novinách na článek o tom, jak může náhradní mateřství pomoct ostatním, neváhala. "Nebylo to proto, že bych potřebovala zaplatit účty – finančně jsme na tom byli dobře. Náhradní mateřství jsem považovala za dar, který mohu dát jiné ženě," vysvětlila své důvody.

Poté, co se zaregistrovala na kliniku, která náhradní mateřství zprostředkovávala, se jí ozval jeden slavný pár – pro zachování soukromí jim říkejme třeba Jennifer a Mark. Shanně byli budoucí rodiče sympatičtí, a tak se osobně setkali. Jennifer a Mark toužili poznat i rodinu náhradní matky.  

Celebrity, které se rozhodly pro náhradní mateřství. Paris Hilton letos přivítala svého prvorozeného syna, Kim Kardashian kvůli těhotenským komplikacím využila náhradní matky pro své dvě děti, herec Neil Patrick Harris má se svým manželem Davidem Burtkou díky náhradní matce dvojčata.
Klepněte pro větší obrázek

Nakonec Shanna porodila Jennifer a Markovi své první "náhradní" dítě. Za své služby dostala 50 000 dolarů, včetně nákladů na dopravu na kliniku IVF, hotely, jídlo a náhrady za ztrátu veškerého příjmu, o který přišla jako kadeřnice.

Jennifer a Mark jí byli tak vděční, že když jejich další slavná kamarádka potřebovala náhradní matku, doporučili jí právě Shannu. Této celebritě – s krycím jménem Catherine – se nedařilo otěhotnět několik let, a tak se v minulosti rozhodla využít náhradního mateřství, ale těhotenství se na první pokus nezdařilo. Shanna tak pro ni byla další naděje. "Slavná žena se chystala být svobodnou matkou, ale to mé rozhodnutí vůbec neovlivnilo – nesoudila jsem ji. Rozhodla jsem se do toho jít." Obě ženy tak souhlasily se třemi pokusy IVF neboli s procesem umístění Catherinina oplodněného vajíčka do Shanniny dělohy.

„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!

První dva pokusy byly neúspěšné, napotřetí se zadařilo. Když Shanna zavolala Catherine, aby jí radostnou novinku sdělila, dozvěděla se šokující informaci. "Poslyš, chtěla jsem ti to říct dřív, než to uvidíš ve zprávách. Využila jsem jinou náhradní matku a ta právě porodila," sdělila jí celebrita.

Shanna si nebyla jistá, jestli dítě, které nosí pod srdcem, bude Catherine ještě chtít... Ale  osud rozhodl, o měsíc později totiž potratila. "Bylo to jako velmi, velmi silná menstruace," vzpomíná. Když o tom informovala Catherine, její odpověď zněla: "Shanno, náš vztah skončil. Pošli mi své číslo účtu..." 

Třetí náhradní mateřství podstoupila Shanna pro neznámý pár, jenže bohužel šlo o rizikové těhotenství. Náhradní matka sice odnosila zdravá dvojčata, ale prodělala v těhotenství mrtvici a musela být hospitalizována na jednotce intenzivní péče. "Při třetím náhradním mateřství jsem málem přišla o život. Ukazuje to, že každé těhotenství je v podstatě rizikové – ale nakonec všechno dobře dopadlo."

Shanna tvrdí, že má za sebou dvě krásné zkušenosti s náhradním mateřstvím. I když ta poslední je méně pozitivní, ani tak nelituje. "Je mi smutno za ženy, které 9 měsíců v sobě chovají nové životy a předávají je někomu jinému, a vadí mi, že zkoušky, kterými prošly, pak nejsou okolím uznány. Ženy, které odnosí děti jiným, jsou prostě hrdinky," uzavírá.

Témata: Těhotenství, Porod, Rodina a vztahy, Mateřství, Životy slavných, Neplodnost a IVF, Životní příběh, Rodiče, Celebrity, mateřská láska, Náhradní matka, Paris Hilton, nahradní mateřství, Hollywood, Potrat, riziko, Kim Kardashian, rizikové těhotenství, Twitter, Sarah Jessica Parkerová, Catherine, Mark, Paris, Náhradní mateřství, Paris Hiltonová