Maminka.czKuriozita

Žena má dvě dělohy, v každé čeká dítě. Pravděpodobnost jedna ku milionu, tvrdí odborníci

Vanda Stöckbauerová 3.  12.  2023
Vzácné a pozoruhodné! Tak by se dalo charakterizovat těhotenství Kelsey Hatcher (32) z Alabamy. Žena se narodila se dvěma dělohami a nyní čeká holčičky, v každé děloze jednu. Rodiče se už netrpělivě připravují na Vánoce, termín porodu totiž vychází na Štědrý den.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Obrovské překvapení čekalo na Kelsey a jejího muže Caleba během ultrazvukového vyšetření v osmém týdnu těhotenství. Štěstí bylo přímo dvojité a manžele zaskočilo tak, že se dalších pár týdnů jen smáli... 

Uterus duplex separatus (didelphys) je vzácná malformace dělohy, při níž se žena narodí se dvěma dělohami a dvěma děložními čípky. To je samo o sobě vzácné, ale podle odborníků z Centra pro ženy a kojence Alabamské univerzity v Birminghamu, kam Kelsey dochází na kontroly, se pravděpodobnost otěhotnění v každé děloze současně odhaduje na jedna ku milionu.

I když jsou nenarozené holčičky výsledkem samostatné ovulace a oplodnění v každé děloze, z lékařského hlediska je to tak vzácné, že pro to neexistuje oficiální termín. Děti v dělohách se tak i v tomto případě označují jako dvojčata.

VIDEO: Maminka v porodnici: Byli jsme svědky císařského řezu v porodnici Krnov

Bezproblémová předchozí těhotenství

Manželé mají už tři děti ve věku 7, 4 a 2 roky. Kelsey o svých dvou dělohách ví od 17 let. I když byla od začátku varována před možnými komplikacemi, všechna předchozí těhotenství probíhala bezproblémově (s jedním dítětem v jedné děloze).

„Lékaři ke mně byli velmi upřímní, když jsem se o své anomálii dozvěděla,“ svěřila se pro US TODAY. "Otevřeně mi řekli, že pravděpodobně budu muset řešit potrat nebo předčasný porod a že mě budou muset velmi pečlivě sledovat." Také jí oznámili, že pokud plánuje založit rodinu, možná bude muset podstoupit umělé oplodnění. Sympatická maminka však s otěhotněním prý neměla absolutně žádné problémy.

"Během prvního těhotenství jsem byla považována za vysoce rizikovou, ale neměla jsem vůbec žádné komplikace," říká. "Od té doby jsem měla skvělá těhotenství. Všechny tři mé děti byly donošené, dvě z nich přišly na svět až ve 41. týdnu těhotenství. Žádné komplikace, před kterými mě lékaři varovali, jsem nemusela řešit. Takže jsem za to velmi vděčná."

Seznamte se s Gillianne a Nicole. Jsou jednovaječná dvojčata a své syny porodily jen pár hodin po sobě

Porod pod drobnohledem

Navzdory rizikovému charakteru probíhá Kelseyino současné těhotenství zatím hladce a od předchozích se liší pouze zvýšenou únavou v prvním trimestru a větším těhotenským bříškem. Maminka je ale pod pečlivým lékařským dohledem, gynekologové sledují vývoj plodů a připravují se na různé scénáře porodu. V plánu je umožnit Kelsey, aby děti do termínu donosila, pokud to jejich zdravotní stav dovolí. Porod by mohl být buď vaginální, nebo v případě komplikací vedený císařským řezem. Až začne Kelsey rodit, budou muset lékaři monitorovat obě dělohy. Každá děloha se totiž může stahovat nezávisle, což vyžaduje pečlivé sledování, zda dochází k souběžným kontrakcím. Je možné, že její dělohy začnou kontrahovat v různou dobu, takže dcery by se teoreticky mohly narodit odděleně.

Kelsey to okomentovala na svém Instagramu: "Ošetřující lékař, se kterým jsem mluvila, mi řekl, že vzhledem k okolnostem nemůže vyloučit ani možnost, že by se jedno dítě mohlo narodit o několik dní nebo týdnů dříve než druhé! Umíte si to představit?!" 

I když jsou manželé z nových přírůstků nadšeni, jsou si jistí, že žádné další děti už neplánují. "Jsme vděční za všechny naše děti, ale tohle těhotenství je poslední. I tak to bude  zábavná a divoká jízda," nechala se slyšet brzy pětinásobná maminka. 

KOMENTÁŘ ODBORNÍKA

Uterus duplex separatus (didelphys) je vzácná malformace dělohy vyvíjející se nesplynutím Müllerových vývodů. Dělohy jsou dvě, zcela od sebe odděleny, obvykle normální velikosti, dvě děložní hrdla ústí do pochvy, která může být více či méně taky přepažena. Každá děloha má v laterálním rohu vyústěn jeden vejcovod.

Gynekoložka MUDr. Kamila Žižková vysvětluje: „Při vzniku vývojové vady nastává porucha splynutí Müllerových vývodů. To jsou dva kanálky, které při vzniku dělohy a pochvy splývají. Pokud nesplynou, vznikají vady. Vejcovody jsou vždy jen dva... Vady dělohy mohou být různé. Když jsou dělohy dvě a od sebe zcela odděleny, obvykle mají normální velikost, dvě děložní hrdla ústí do pochvy, která může být více či méně též přepažena. Každá děloha má v laterálním rohu vyústěn jeden vejcovod. Odchylky ve tvaru dělohy jsou relativně četné, vyskytují se přibližně ve dvou procentech. Nezpůsobují neplodnost, ale obvykle komplikují porod. Ženy mohou otěhotnět do obou děloh. A ne přesně ve stejný čas, ale i s několikadenním rozestupem. Hrozí však zvýšené riziko potratu a předčasného porodu či neplodnost."

Mezi komplikace spojené se dvěma dělohami patří: potraty, předčasné porody, poloha koncem pánevním, porod císařským řezem, nízká porodní hmotnost miminka, růstová restrikce plodu, vaginální septum (porodní přepážka).

Může žena se dvěma dělohami rodit přirozeně, nebo je nutný císařský řez? Jaké jsou zkušenosti?

"Rozhodnutí je na ženě. Pokud u ní není žádná kontraindikace, může rodit spontánně. Záleží na tom, o jakou vadu se jedná, ale jsem si jistá, že porodily i ženy, které měly dvě dělohy, aniž jsme o tom věděli. Vím o staré babičce, která měla dvě děti, a až teď jsme zjistili, že měla dvě dělohy, celý život o tom nevěděla. Pak znám ženu, která kvůli této vadě byla na císařském řezu a znovu šla rodit také sekcí. Dále jsem viděla ženu, která měla dvě dělohy a dva čípky, při porodu se špatně otevírala a nakonec porodila císařským řezem.  Je to individuální, pokud tam není porodní překážka a nejsou žádné jiné kontraindikace vaginálního porodu, těhotenství je jednotné, může žena rodit vaginálně," vysvětluje MUDr. Kamila Žižková. 

Děloha po porodu: Jak pomoct rychlému zavinutí? Zeptali jsme se porodní asistentky
Témata: Těhotenství, Porod, Příběhy, Dvojčata, Kuriozita, Životní příběh, Instagram, Vánoce, Císařský řez, Krnov, Müller, Vada, Manžel, Štědrý den, Caleb, Kamila Žižková, Alabama, Děloha, Birmingham, Centrum pro ženy, Kelsey