Maminka.czChování a vztahy

Ženská solidarita, nebo rivalita – co je v nás?

Nerada bych se milých čtenářek dotkla, ale troufám si tvrdit, že naše ženská solidarita se s mužskou může rovnat jen těžko. Ženská solidarita však zraje s věkem a se zkušenostmi, máme tedy naději!
29. 7. 2013
Ženská solidarita, nebo rivalita – co je v nás?

Ženská solidarita, sounáležitost a bezpodmínečné přátelství je dar z nebe, máte-li ve své blízkosti takto „nabité“ osoby, jistě víte, o čem mluvím. Jenže ženská solidarita je věcí éterickou, lehce vrtkavou, která nabývá své jasnější obrysy, stálost i tvar věkem a životními zkušenostmi (bohužel většinou těmi negativními).

Mužská solidarita má starobylé kořeny

Mužská solidarita je zemitější, pravěká, mající své kořeny zapuštěné pravděpodobně někde v tlupách křepčících lovců a vesnice plenících barbarů. Mužská solidarita rostla a sílila naprosto přirozeně po tisíce let, muži dlouhá století vládli světu a nám ženám byl jejich svět tabu.

A jaký je z pohledu solidarity výsledek? „Podezříváte-li vašeho muže z nějakého prohřešku, můžete si být 100 % jistá, že je vinen, jestliže jakýkoliv jiný muž vystoupí na jeho obranu“. Alespoň tak to vidí autor velmi poučné knihy s všeříkajícím názvem „Co si muži nepřejí, aby ženy věděly“. (Autor knihy, údajně mužského pohlaví, z bezpečnostních důvodů neuvádí své jméno.)

Otázkou je, co z mužské solidarity udělá třetí tisíciletí, kdy se lovci a sedláci převlékli za manažery a ženy v mnoha směrech doslova „oblékají kalhoty“. Zatím to ale vypadá, že se jí daří vcelku dobře, jen si všimněte kolik reklam v televizi, kde hrají muži hlavní roli, touto prastarou solidaritou zavání! Zatímco spoře oděná dáma na sebe v každé druhé reklamě nanáší jakési přípravky, leští nádobí a krmí děti zdravými cereáliemi, rozjásaní muži obvykle, takové zbytečnosti nedělají, mívají totiž „své dny“.

Ženská solidarita zraje jako víno

Zatímco mužskou solidaritu lze pozorovat už v partičkách školou povinných klučíků, malé dívenky neustále řeší, že s někým „ka“ a „neka“ (kamarádí a nekamarádí). Navíc se časem stále více předhánějí v tom, jak jsou „in“, aby zaujaly, ohromily a získaly pozornost a náklonnost opačné pohlaví, které na ně občas mrkne, a pak jde radši hrát fotbal. Jenže čím víc jsou dívenky životem protřelejší, vdávají se, usazují, mají vlastní drobotinu a získávají životní nadhled, tím víc ona rivalita vyprchává a solidarita začíná převažovat (tedy až na chvíle, kdy se v okolí přechodně vyskytne nějaký „úžasný objekt“ opačného pohlaví).

Solidaritu obou pohlaví ničí osobní ambice

Zatímco v „civilním“ životě není mužská a ženská solidarita zas až takovou vzácností, svět kostýmků, sak a rozlehlých kanceláří ji dokáže jako mávnutím kouzelného proutku rázně umlčet. Džungle, kde „kope“ každý sám za sebe, bývá neúprosná. Nicméně je fakt, že i zde je bohužel cítit silný odér mužské solidarity, kdy se do některých pozic ženy velmi těžko dostávají (a když už v nich jsou, nemívají to lehké).

Témata: Chování a vztahy, Klučík
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Odhalte tajemství dřív než ultrazvuk: Holčička, nebo chlapeček?
Skřítek, víla nebo myš? Inspirace na podzimní masky není nikdy dost
Kam s dětmi o víkendu: Festival Evolution, LUSTR nebo Struny dětem
Víme, jaká jména budou nejpopulárnější v roce 2018. Inspirujete se?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu