Maminka.czChování a vztahy

Ženy na mateřské trápí nízké sebevědomí. Co s tím?

Barbora Neubergerová 28.  4.  2015
Dlouhé roky s dětmi na mateřské dovolené dokáží psychice ženy hodně ublížit. Ne každé ženě vaření, podstrojování manželovi, úklid domácnosti a návštěvy pískovišť a dětských koutků vyhovují. Výsledkem je ztráta sebevědomí a pocit, že jsou k ničemu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Sebevědomí ovlivňuje výrazně kvalitu života člověka a podílí se na schopnosti dosahování vlastních vytyčených cílů. Sebevědomí je u žen tvořeno atraktivitou, tím, co žena dokázala, jaká je a její mírou sebelásky,“ vysvětluje psycholožka docentka Laura Janáčková z Institutu partnerských vztahů.

Proč maminky ztrácejí sebevědomí

U žen, které jsou dlouhodobě v domácnosti, často dochází k tomu, že najednou nabydou dojmu, že nic neumějí, nic nezvládnou a jsou úplně k ničemu. „Mateřská dovolená klade vysoké nároky na psychiku ženu, která celodenně trpělivě pečuje o své malé dítě. Přestože se mateřská dovolená nazývá právě tímto výrazem, o žádnou dovolenou nejde. Nepřetržitá, obětavá péče o rodinu, mnohdy i odložení či vzdání se vlastní kariéry, nedostatek času jen pro sebe, částečná sociální izolace a vyčerpání vedou ke znejistění schopností i snížení pocitu atraktivity ženy,“ říká Laura Janáčková a pokračuje „S problémy samozřejmě často souvisí i nedostatek uznání ze strany partnera, monotónní režim, odtržení od společenského života a vlastních zájmů, malá možnost seberealizace a téměř nulová možnost relaxace.“

Snížení sebevědomí žen je mnohdy i důsledkem vztahových problémů, nezájmu či dokonce odchodu partnera. „Muž, jeho reakce na ženu, jeho obdiv, či kritika, jeho komunikace směrem k ní, projev uznání, či snižování partnerky, má zásadní vliv na sebepojetí ženy. Pokud muž ženu miluje, hýčká a dovede jí říct, že jí to sluší, že se mu líbí, je s ní rád a váží si toho, co ona pro něj a rodinu dělá, ženino sebevědomí a pocit uspokojení posiluje. Naopak, pokud jí ignoruje či uráží, přichází pochybnosti a sebejistota klesá,“ popisuje psycholožka.

Komplikované partnerské vztahy

A právě v době, kdy je žena vytržená ze společenského života, začne ztrácet půdu pod nohama a je si nejistá sama sebou a svými kvalitami, by měl být muž tím, kdo jí podrží a dodá sebedůvěru. „Bohužel praxe v partnerské poradně ukazuje, že tomu tak vždy není. Muži jsou v dnešní době tak vytíženi, že jsou zaměstnáni hlavně sami sebou a starostmi o finanční zabezpečení rodiny. Hezkou a hodnou ženu, milé děti a servis doma pak berou jako samozřejmost. Mužům lichotí, když mají pocit nenahraditelnosti. Nicméně ženám tento pocit již dát často neumějí. Výsledkem je, že muž posiluje své ego, pracuje na své kariéře a žena tiše sedí doma v koutku a nevěří si,“ říká Laura Janáčková.

Muži programově snižují sebevědomí žen i v době partnerských krizí a rozchodů. „Snížené sebevědomí ženě samozřejmě ztíží hledání nového partnera. Žena s nízkým sebevědomím neumí vyzdvihnout své kvality a neumí k ostatním mužům vysílat signály, které by vzbudily jejich zájem,“ popisuje psycholožka. Stejné mechanismy samozřejmě fungují i při hledání zaměstnání, kdy žena s nízkým sebevědomím po dlouhém vyloučení z pracovního procesu, neumí správně nabídnout potencionálnímu zaměstnavateli to, co umí.

Jak z toho ven?

Zvýšení sebevědomí je věcí poctivého a pravidelného tréninku. Chce-li si žena posílit sebevědomí, měla by začít myslet na sebe, měla by začít na sobě pracovat.

„Najděte, co je na vás fyzicky hezkého, přemýšlejte, v čem jste dobrá, kde jsou vaše silné stránky. Uvědomění si své hodnoty je začátek procesu vašeho znovunabytí sebedůvěry. A pokud vy sama znáte svou hodnotu, budete ji umět bránit i dobře prodat,“ radí všem ženám psycholožka.

Pravidelný trénink sebevědomí spočívá například v tom, že se žena bude pravidelně věnovat jen sama sobě, začne o sebe pečovat, obnoví svůj šatník, bude sportovat, relaxovat a nakonec se naučí pozitivně i myslet.

„Sebevědomá žena dbá o svůj zevnějšek a dovede zvýraznit své ženské přednosti. Této změny si jistě všimne i maximálně vytížený manžel, či jiný muž. Pak následuje umění komunikace, která je velmi důležitou dovedností. Ženy se v ní mohou zdokonalit například na rychlokurzech zaměřených na zvýšení sebevědomí a zlepšení komunikace mezi mužem a ženou,“ uzavírá Janáčková.

Témata: Děti, Láska a vztahy, Kariéra, Mateřská a rodičovská dovolená, Chování a vztahy, Mateřská, Peníze a kariéra, Hledání nového, Sebevědomí, Sociální izolace, Máť, LAURA JANÁČKOVÁ, Zen, Zevnějšek, Mater, Pravidelný trénink, Nízké sebevědomí, Sebevědomá žena, Pracovní proces, Finanční zabezpečení
Mohlo by vás zajímat