Maminka.czZdraví

ZIKA je v Česku! Co teď?

To, čeho se všichni obávali, je tady. Virus ZIKA doputoval do Česka. Jeho výskyt potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví, které k tomuto tématu pořádá tiskovou konferenci.
25. 2. 2016
ZIKA je v Česku! Co teď?

Podle informací ministerstva zdravotnictví byl v Česku zachycen první případ viru ZIKA. TV Nova uvedla, že se nakazila jedna žena a jeden muž. 

Na společné tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví a infekční kliniky FN na Bulovce to potvrdil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Turisté přicestovali z dovolené v Karibiku, oba byli propuštěni do ambulantního léčení. Virus u nich potvrdil Zdravotní ústav v Ostravě. Oba pacienti byli poučeni, jak se chovat a byli propuštěni do domácího ošetření.

Zika virus děsí těhotné!

Primářka kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v Nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová doporučila lidem, kteří přijíždí z rizikových oblastí, kde byl výskyt přenašeče zaznamenán a u nichž se objevily některé z příznaků onemocnění, aby se nechali raději otestovat. Stačí kontaktovat svého praktického lékaře, který už předá další doporučení.

Příznaky onemocnění se mohou snadno zaměnit s chřipkovými projevy. Navíc byla u lidí, kteří se virem nakazili, zaznamenána vyrážka a případně i zánět spojivek. 

Roháčová dále uvedla, že zatím nebylo zaznamenáno šíření víru kapénkovou infekcí. "Onemocnění přenáší pouze komár typu Aedes aegypti a byl potvrzen přenos infikovaným spermatem," vysvětlila primářka s tím, že mužům, kteří se vrátili z postižených oblastí bylo doporučeno vyhnout se nechráněnému pohlavnímu styku po dobu čtyř týdnů a pokud se u nich onemocnění potvrdí, pak je nutné tuto dobu prodloužit na půl roku. 

Virus ZIKA není běžné populaci nijak nebezpečný, projevy nákazy se dají snadno zaměnit s chřipkou. Jinak je to ovšem u těhotných žen. Virus ZIKA je v podezření, že způsobuje poškození mozku plodu. Avšak tato souvislost zatím nebyla prokázána klinickou studií. 

Odborníci tedy především těhotným nebo ženám, které teprve plánuji početí raději doporučují vyhnout se rizikovým oblastem. Podle ministra Němečka by měli i ostatní zvážit cesty do zasažených oblastí.


Témata: Zdraví, Karibik

Mohlo by vás zajímat
Dílnička: Jak jednoduše vyrobit stojan na oblečení pro Barbie
Míša Tomešová čeká druhé miminko. Tajila to pět měsíců
Dítě po čtyřicítce není tabu. Které slavné maminky rodily v pozdějším věku?
Na třídní schůzky v pracovní době? To již není utopie!

Video

Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý

Horoskopy

Kozoroh I když se budete snažit, co to dá, stejně s vámi celý den nic nebude. Chybí vám prostě elán a je…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leona, Leontýna, LeontinaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu