Maminka.czZdraví

Zika virus děsí těhotné!

28. 1. 2016
Zika virus děsí těhotné!
S přelomem roku se objevilo v médiích nové strašidlo – Zika virus. Je důvod se jej v Česku bát?

Virus Zika se nyní v médiích skloňuje v souvislosti s tisíci dětí narozených s nedovyvinutým mozkem v zemích Latinské Ameriky, ale souvislost nebyla zatím nikým stoprocentně potvrzena. Nicméně situace je natolik závažná, že v pondělí kvůli tomu zasedne i krizový výbor světové zdravotnické organizace (WHO).

Nákaza virem zika se dá snadno zaměnit s obyčejnou chřipkou a zpravidla asi po sedmi dnech sama odezní, ve své podstatě není dětem ani dospělému jedinci nebezpečná.  Jiná situace však nastane, pokud se s virem potká těhotná žena.

Virus zika

Byl poprvé identifikován v roce 1947 a jméno dostal po deštném pralesu v Ugandě. Jeho prvním nositelem byla opice a první člověk se jím nakazil v roce 1954 v Nigérii. Odtud se virus postupně šířil dál. Infikace virem se může projevit jako chřipkovité onemocnění, ale také může infekce probíhat naprosto bezpříznakově. Prozatím na tento virus neexistuje léčba.

Jak bylo již výše řečeno, virus Zika je v podezření, že u plodu způsobuje mikrocefalii, tedy zakrnění nebo nedovyvinutí mozku. V roce 2014 se s touto neurologickou vývojovou poruchou v Brazílii narodilo 147 dětí. V roce 2015 jejich počet rapidně stoupl na 3900.

Podle primářky kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v Nemocnici Na Bulovce Hany Roháčové však rozhodně není panika na místě. „Virus Zika přenáší komáři druhu Aedes aegypti, kteří se v našich zeměpisných podmínkách nevyskytují. Ženy jsou v bezpečí, pokud v době těhotenství necestovaly do rizikových oblastí. Pokud chtějí otěhotnět, doporučuje se s tím počkat alespoň měsíc po příletu. Inkubační doba viru Zika je asi sedm dní,“ informovala primářka s tím, že přenos cestou pohlavního styku nebyl zatím bezpečně prokázán a nebyl ani prokázán přenos z člověka na člověka.

Klepněte pro větší obrázek
komár druhu Aedes Aegypti

Pokud se do rizikových oblastí chystáte až po porodu nebo neplánujete otěhotnět, není důvod se nákazy obávat. Vlády v zemích Latinské Ameriky nyní také ženám doporučují odložit plánované těhotenství na později.

Zatím není léčba

Bohužel proti viru zatím neexistuje žádný účinný lék, ale brazilská vláda již vyhlásila, že investuje prostředky do vývoje vakcíny, která by proti nákaze chránila především těhotné matky. Do boje s nepřítelem nasadila i armádu, která likviduje komáry a vydala doporučení, jak se nákaze vyhnout.

Doporučení jsou podobná těm, která platí v našich zeměpisných šířkách pro setkání se s klíšťaty a v exotických zemích pro prevenci onemocnění malárií, případně horečkou dengue - používat repelent, nevstupovat do stojatých vod a oblékat si dlouhé nohavice a rukávy a spát pod moskytiérou. Všichni doufají, že s příchodem chladnějšího počasí se populace komárů výrazně sníží.

Tedy, pokud všechny poznatky shrneme, tak virus Zika je nebezpečný pouze těhotným ženám, přenáší se komářím píchnutím, avšak tento druh komárů se mírném podnebním pásmu nevyskytuje. Pokud se ženy v těhotenství vyhnou cestám do rizikových oblastí, neměly by se s virem vůbec setkat.

Témata: Zdraví, Inkubační doba, Účinný lék, Plánované těhotenství, Vir, První nos, První člověk, Repelent, Děs, Píchnutí, Chladné počasí

Mohlo by vás zajímat
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
11 signálů, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná
Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze

Horoskopy

Panna Při úterku se cítíte o trochu lépe, ale není to stále trefa do černého. Máte hlavu plnou povinností,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Emil, Emanuela, Emilián

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu