Maminka.czZdraví

Zika virus děsí těhotné!

Iva Endrychová 28.  1.  2016
Zika virus děsí těhotné!
S přelomem roku se objevilo v médiích nové strašidlo – Zika virus. Je důvod se jej v Česku bát?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Virus Zika se nyní v médiích skloňuje v souvislosti s tisíci dětí narozených s nedovyvinutým mozkem v zemích Latinské Ameriky, ale souvislost nebyla zatím nikým stoprocentně potvrzena. Nicméně situace je natolik závažná, že v pondělí kvůli tomu zasedne i krizový výbor světové zdravotnické organizace (WHO).

Nákaza virem zika se dá snadno zaměnit s obyčejnou chřipkou a zpravidla asi po sedmi dnech sama odezní, ve své podstatě není dětem ani dospělému jedinci nebezpečná.  Jiná situace však nastane, pokud se s virem potká těhotná žena.

Virus zika

Byl poprvé identifikován v roce 1947 a jméno dostal po deštném pralesu v Ugandě. Jeho prvním nositelem byla opice a první člověk se jím nakazil v roce 1954 v Nigérii. Odtud se virus postupně šířil dál. Infikace virem se může projevit jako chřipkovité onemocnění, ale také může infekce probíhat naprosto bezpříznakově. Prozatím na tento virus neexistuje léčba.

Jak bylo již výše řečeno, virus Zika je v podezření, že u plodu způsobuje mikrocefalii, tedy zakrnění nebo nedovyvinutí mozku. V roce 2014 se s touto neurologickou vývojovou poruchou v Brazílii narodilo 147 dětí. V roce 2015 jejich počet rapidně stoupl na 3900.

Podle primářky kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí v Nemocnici Na Bulovce Hany Roháčové však rozhodně není panika na místě. „Virus Zika přenáší komáři druhu Aedes aegypti, kteří se v našich zeměpisných podmínkách nevyskytují. Ženy jsou v bezpečí, pokud v době těhotenství necestovaly do rizikových oblastí. Pokud chtějí otěhotnět, doporučuje se s tím počkat alespoň měsíc po příletu. Inkubační doba viru Zika je asi sedm dní,“ informovala primářka s tím, že přenos cestou pohlavního styku nebyl zatím bezpečně prokázán a nebyl ani prokázán přenos z člověka na člověka.

Klepněte pro větší obrázek
komár druhu Aedes Aegypti

Pokud se do rizikových oblastí chystáte až po porodu nebo neplánujete otěhotnět, není důvod se nákazy obávat. Vlády v zemích Latinské Ameriky nyní také ženám doporučují odložit plánované těhotenství na později.

Zatím není léčba

Bohužel proti viru zatím neexistuje žádný účinný lék, ale brazilská vláda již vyhlásila, že investuje prostředky do vývoje vakcíny, která by proti nákaze chránila především těhotné matky. Do boje s nepřítelem nasadila i armádu, která likviduje komáry a vydala doporučení, jak se nákaze vyhnout.

Doporučení jsou podobná těm, která platí v našich zeměpisných šířkách pro setkání se s klíšťaty a v exotických zemích pro prevenci onemocnění malárií, případně horečkou dengue - používat repelent, nevstupovat do stojatých vod a oblékat si dlouhé nohavice a rukávy a spát pod moskytiérou. Všichni doufají, že s příchodem chladnějšího počasí se populace komárů výrazně sníží.

Tedy, pokud všechny poznatky shrneme, tak virus Zika je nebezpečný pouze těhotným ženám, přenáší se komářím píchnutím, avšak tento druh komárů se mírném podnebním pásmu nevyskytuje. Pokud se ženy v těhotenství vyhnou cestám do rizikových oblastí, neměly by se s virem vůbec setkat.

Témata: Zdraví, Komáři, První člověk, Inkubační doba, Repelent, Primář kliniky, Plánované těhotenství, Píchnutí, Děs, Chladné počasí, Účinný lék, První nos, AEG, Deštné, Vir, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Jak si poradit s jarními alergiemi? Poznáte je nejen podle rýmy a kýchání
Procházková Simona
Alergie