Maminka.czDěti

Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Barbora Vajsejtlová 18.  7.  2020
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Rodila jste v zimě, nebo máte doma letňátko? Období, ve kterém se vaše dítě narodilo, ovlivňuje jeho zdraví, charakter i temperament. Víte, co čekat od zimních a co od letních dětí?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Určitě víte, v jakém znamení horoskopu se narodily vaše děti, ale nejspíš vás nikdy nenapadlo přemýšlet nad jejich vlastnostmi v souvislosti s tím, jestli se narodily v zimě, nebo v létě. Přitom teorie letních a zimních dětí vychází z vědeckých poznatků, které se týkají specifických vlastností těhotenství.

Pokud jste totiž těhotná na jaře nebo v létě, máte jinou skladbu jídelníčku, jiné množství vitaminu D, který souvisí s intenzitou slunečního svitu, a existuje menší pravděpodobnost, že se budete potýkat s viry typickými pro zimní období. To všechno hraje, podle vědců, velkou roli v tom, jaké bude vaše dítě jak z hlediska zdraví, tak například chování, výsledků ve škole a podobně. Co byste tedy o teorii zimních a letních dětí měla vědět?

Děti narozené v létě jsou celý život pozadu. Proč je lepší narodit se na podzim?  

Letní děti: jsou méně nemocné, ale hodně náladové

Jak se to má tedy s dětmi, které se narodí na jaře nebo v létě? Tak například výzkum provedený na univerzitě v Cambridgi, v jehož rámci vědci sledovali téměř půl milionu dětí, zjistil, že lidé narození na jaře nebo v létě mají méně zdravotních problémů než ostatní. A to nejen v dětství, ale i v dospělosti. Pozor by si však měli dávat na kardiovaskulární onemocnění a diabetes, protože v případě těchto onemocnění je naopak jejich riziko vyšší. Mají také vyšší pravděpodobnost, že se u nich v průběhu času rozvine krátkozrakost.

GALERIE: Nezapomenutelné prázdniny. Těchto 100 věcí by mělo zažít každé dítě, než půjde do školy

Pokud porodíte své dítě v létě, je pravděpodobné, že bude mít vyšší porodní váhu a bude delší než miminka narozená v zimním období. Podle odborníků je tomu tak kvůli zvýšenému množství vitaminu D, kterému jsou miminka vystavená v průběhu léta v matčině děloze. Ze stejného důvodu mají děti narozené uprostřed léta silnější kosti a i v dospělosti dorůstají několik centimetrů nad průměr. Vědci tvrdí, že z tohoto hlediska je nejpodstatnější množství slunečního svitu, kterému je matka (respektive nenarozené dítě) vystavená ve druhém trimestru těhotenství.

Studie provedená na European College of Neuropsychopharmacology zase zjistila, že letní děti jsou náchylnější k prudkému střídání nálad. Takže by vás nemělo překvapit, že pohodové rozpoložení, ve kterém se dítě nachází v jednom okamžiku, je v další minutě vystřídané hysterickým záchvatem. Emoce letňátek zkrátka připomínají horskou dráhu a na vině je údajně hladina jejich serotoninu a dopaminu. Ale na druhou stranu jsou díky těmto neurologickým specifikům také pozitivnější a optimističtější než jejich kamarádi narození na podzim a v zimě.

Jen se připravte na to, že s dětmi narozenými na jaře a v létě budete poněkud „bojovat“, protože mají problémy s posloucháním a respektováním autority. Alespoň to tvrdí výzkum provedený na Queensland University of Technology. Pozitivní zprávou však je to, že miminka narozená na jaře a v létě spí lépe a déle než jejich podzimní a zimní kamarádi.

100 mimořádných fotek z porodu! Úžasný rodinný zážitek hodně zblízka

Zimní děti: častěji trpí alergiemi, jsou lepší ve škole

Co se týká zdravotního stavu dětí, které se narodily na podzim a v zimě, častěji se u nich vyskytují alergie na potraviny a existuje také větší pravděpodobnost, že se u nich objeví astma. Vědci si zatím nejsou jistí, proč tomu tak je. Jedna z teorií ale říká, že příčinou je možná skutečnost, že na podzim a v zimě kvůli zhoršenému počasí zůstávají miminka častěji doma, a v prvních měsících života jsou tak více vystavena alergenům typickým pro domácnost, jako jsou například prachové částice, roztoči a podobně. Každopádně je zřejmé, že u dětí narozených v zimě je větší pravděpodobnost, že budou trpět respiračními i neurologickými onemocněními. Zimní děti se také častěji potýkají s ADHD.

Na druhou stranu ale děti narozené na podzim a v zimě dosahují lepších výsledků ve škole. K tomuto závěru dospěl japonský výzkum z roku 2016, který zkoumal souvislost mezi obdobím, kdy se dítě narodilo, a jeho prospíváním ve škole. Jeho autoři zjistili, že děti narozené na podzim a v zimě mají lepší vyjadřovací i jazykové schopnosti než jejich vrstevníci narození na jaře a v létě. Neznamená to, že by byly inteligentnější než ostatní, ale mají lepší kognitivní, sociální a emocionální schopnosti, které jsou potřeba k akademickému úspěchu.

Tento rozdíl se postupem času stírá, ale evidentní je ještě u středoškoláků. Co se týká temperamentu, vědci tvrdí, že děti narozené na podzim a v zimě jsou klidnější, vyrovnanější a nemají tendence k náladovosti. Zároveň jsou ale také melancholičtější, zádumčivější a mohou vykazovat depresivní rysy.

Děti narozené císařským řezem jsou více ohroženy autismem i cukrovkou, říká lékař

A ještě jedna perlička na závěr: Pokud se váš potomek narodil na podzim nebo v zimě, zvyšuje se tak pravděpodobnost, že se mu podaří prorazit a stát se slavným. Profesor Mark Hamilton z univerzity v Connecticutu si totiž dal tu práci a porovnával data narození nejrůznějších známých osobností ze všech možných oborů – politiky, filmu, hudby, sportu atd. Při svém zkoumání zjistil, že mezi nimi výrazně převažují lidé narození v zimě. Takže možná doma máte budoucí celebritu!

Vědecky podložený horoskop? Měsíc našeho narození ovlivní naše zdraví po celý život!

Kariéra podle data narození

Statistici spočítali, že koncentrace některých profesí je vyšší u lidí narozených v určitém měsíci. Jako co se bude, podle této teorie, živit vaše dítě?

 • LEDEN: účetní
 • ÚNOR: umělec, dopravní policista
 • BŘEZEN: pilot, hudebník
 • DUBEN: vedoucí pozice
 • KVĚTEN: politik
 • ČERVEN: výkonný ředitel, nositel Nobelovy ceny
 • ČERVENEC: zedník, strojvedoucí, umělec
 • SRPEN: zedník
 • ZÁŘÍ: akademik, sportovec
 • ŘÍJEN: politik
 • LISTOPAD: široký rozptyl povolání
 • PROSINEC: zubař

ZDROJ: Daily Mail 

Témata: Zdraví, Rodina, Děti, Láska a vztahy, Miminko, Chování a vztahy, Miminko, sportovec, Pravděpodobnost, Narození, Cambridge, Léto, Podzim, Aka, Queens, Průběh času, Zima, Connecticut, Dopamin, Daily mail, Temperament, Queen, Datum narození, Hami, Stroj, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Otázky a odpovědi: Ptejte se odborníků, jsou tu pro vás
Procházková Simona
Časopis Maminka
Otázky a odpovědi: Ptejte se odborníků, jsou tu pro vás
Procházková Simona
Časopis Maminka
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
redakce
Slavné maminky
Po porodu žila chvíli. Rodiče i starší dcera se s holčičkou loučili několik dní
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky