Maminka.czZdraví

Zimní úrazy dětí: jaké hrozí a jak si s nimi poradit?

21. 12. 2018
Zimní úrazy dětí: jaké hrozí a jak si s nimi poradit?
Radovánky na sněhu naši nejmenší zbožňují, bohužel se ale právě s nimi pojí podle statistik nejvíc úrazů a zranění. Umíte poskytnout první pomoc?

Při bruslení, lyžování, sáňkování i bobování se děti dokáží pěkně rozdivočit a zábava se někdy rychle změní v problém. Nehodám a zraněním se nedá stoprocentně zabránit, určitá preventivní opatření bychom se ale měli snažit dodržovat. Která to jsou? Vždy dbejte na to, aby ratolesti používali ochranné pomůcky (helmu, rukavice, reflexní vestičku, chránič páteře nebo chrániče zápěstí a kolen při bruslení), nikdy je nepouštějte na zasněžený svah, led nebo sjezdovku bez dozoru a v žádném případě je nenechte, aby se pohybovali mimo označený bezpečný prostor (mimo sjezdovku, na zamrzlé řece nebo rybníku, kde neznáte tloušťku ledu, trasy při běžkařských nebo pěších túrách volte přiměřeně schopnostem všech členů „výpravy“, příčinou úrazů bývá totiž často únava a vyčerpání).

Pozornost věnujte také technickému stavu vybavení – základem jsou správně seřízené lyže, dobře nabroušené brusle, nepoškozené sáňky nebo boby bez ostrých výčnělků a hran a s funkčními brzdami. Jenže děti jsou zvědavé, neposedné a milují dobrodružství, takže nějaké té nehodě se zřejmě nevyhnete. Víte, co dělat v případě, že se stane průšvih? Poradíme, jak postupovat při těch nejběžnějších a nejčastějších potížích.

Pohmožděniny 

Vznikají nejčastěji při pádu nebo úderu tupým předmětem, případně při podvrtnutí nohy. Projevují se velkou bolestivostí, otokem a tmavě rudým až modrým zabavením pohmožděného místa, které se objeví několik hodin po zranění.

Co dělat: Přiložte chladivý obklad a končetinu (potažmo dítko) uložte do pohodlné polohy a nechte odpočívat. S lékařem je třeba řešit jen těžké případy pohmožděnin většího rozsahu.

Příčiny zimních úrazů dětí? Přepínání sil, nepozornost a nevhodná výstroj!

Zlomeniny končetin

Že došlo pravděpodobně ke zlomenině, poznáte většinou rychle, dítě si stěžuje na obrovskou bolest, obvykle pláče a postiženou končetinou nemůže pohybovat (nebo ano, ale jen s velkou bolestivostí). Brání se proto jakémukoli pokusu o zkontrolování „stavu poškození“, nenechá na sebe sáhnout. Končetina může vykazovat známky deformace už na první pohled, je oteklá a dítko se může rychle dostat do šokového stavu a začít kolabovat.

Co dělat: Snažte se uložit zraněného do co nejpohodlnější polohy, například ho obložte polštáři a podobně a udržujte v teple. Zlomenou horní končetinu můžete zavěsit do šátku, dolní končetinu je možné zkusit zafixovat ke druhé, zdravé. Pokud to jde, postižené místo ledujte (třeba sáčkem mražené zeleniny) nebo přiložte studený obklad, dítěti můžete případně podat analgetika proti bolesti. Nikdy se nesnažte nic napravovat a rovnat! Podle závažnosti poranění a celkového stavu malého pacienta transportujte na nejbližší chirurgii nebo rovnou volejte rychlou záchrannou službu. Pozor! Pokud jde o otevřenou zlomeninu, ránu zajistěte sterilním krytím (polštářky z gázy, které najdete například v autolékárničce. Pokud je zrovna nemáte v dosahu, použijte čistý suchý kapesník nebo jiný kus látky, šátek, plenu a elastické obinadlo).

Úraz hlavy

Poranění hlavy (mozkolebeční) patří k těm nejtěžším a nejobávanějším. Nejčastějšími příčinami bývají pády na hlavu, údery do hlavy ostrým nebo tupým předmětem nebo sportovní nehody působící stlačení lebky. Mezi hlavní příznaky patří úporná bolest, závratě, nevolnost, zvracení, dezorientovanost nebo ztráta vědomí. Velmi závažným příznakem, který naznačuje prasklinu spodiny lebeční, je málo intenzivní ale dlouhodobé krvácení z ucha nebo nosu, které může být doprovázeno výtokem nažloutlé tekutiny – mozkomíšního moku. Samostatné poranění lebky bývá méně závažné než současné poranění mozkové tkáně. Nejlehčí variantou poranění hlavy je otřes mozku. Jde o „jen“ dočasnou poruchu funkce činnosti mozku bez jeho poškození.

Co dělat: Dítě uklidněte, položte do vodorovné polohy na záda s mírně podloženou hlavou. Ošetřete případná povrchová zranění, uklidňujte ho a mluvte s ním. Dbejte, aby bylo v teple a nic mu nepodávejte ústy. Pravidlo číslo jedna zní – ať už dojde k jakémukoliv poranění hlavy, vyhledejte pro jistotu lékaře. I na první pohled lehký otřes mozku může mít později nepříznivý vývoj, kterého si nemusíte okamžitě všimnout, například když dítě usne. Je nutné nepřetržitě sledovat stav poraněného, pozorovat jeho chování a myslet na možnost vzniku komplikací. Pokud se u dítěte objeví sebenepatrnější porucha chování, okamžitě volat lékařskou pomoc.

Podvrtnutý kotník

Vymknutý kotník neboli výron je jedním z nejčastějších zranění, se kterým se setkávají ortopedové ve svých ordinacích. Vznikne rychle a snadno, většinou chybným došlápnutím, také ale jako důsledek úrazu při sportu. Vazy se natáhnou nad své možnosti, případně dokonce natrhnou, proto jsou nepřehlédnutelným příznakem veliká bolest a výrazný otok, většinou též poměrně rychlé promodrání nohy.

Co dělat: Pokud nejsou potrhané vazy, kotník lehce oteče a k léčbě většinou stačí zpevnit ho na pár dní náplasťovou fixací. V případě, že došlo k natržení vazů (kotník velmi bolí, má omezenou hybnost, nejde na něj došlápnout, je výrazně oteklý a otok neustupuje), je potřeba pevná fixace (sádra). V každém případě je dobré navštívit se zraněným dítětem lékaře. Jako okamžitá první pomoc je nutný klid na lůžku s nohou zvednutou nad úroveň těla a její ledování a zafixování nohy stahujícím obvazem.

Zranění zad (páteře)

Největší nebezpečí, které provází poranění páteře, je současné poranění míchy, které může mít trvalé následky. Kdy je na místě pojmout podezření, že došlo k poranění páteře? Pro zranění svědčí bolesti, někdy také zduření a krevní výron na páteři v místě zranění, dítě může ležet v nepřirozené poloze. Při současném poranění míchy sledujeme obvykle také neurologické příznaky – poruchy hybnosti nebo citlivosti končetin a brnění. Tyto příznaky se mohou projevovat jen na jedné straně těla.

Co dělat: V případě, že se nedá jednoznačně vyloučit, že nedošlo k úrazu páteře, jednejte s poraněným dítětem tak, jako by páteř poraněnou mělo. To znamená: žádná nešetrná manipulace, snahy o změnu polohy (jen v nejnutnějších případech), žádné přenášení. Pokud je skutečně nutné zraněného přemístit, položte ho na pevnou podložku v poloze, ve které se nachází, a jeho tělo zajistěte proti pádu (toto konejte minimálně ve třech lidech). Udržujte dítě v teple, pokud je v bezvědomí, co nejšetrněji ho otočte na záda, uvolněte dýchací cesty a proveďte umělé dýchání. Urychleně volejte rychlou lékařskou pomoc.

Pozor na úrazy! Nejčastěji se zraní děti do pěti let doma nebo v okolí domova

Tržné rány

Mívají nerovné (rozšklebené) okraje a výrazně krvácejí, jsou vysoce bolestivé, takže rychle zhoršují psychický stav dítěte. Dlouho a špatně se hojí.

Co dělat: Pokud jde o drobnější poranění, ránu a její okolí dobře vydezinfikujte (nejlépe peroxidem vodíku) a sterilně překryjte. V případě rozsáhlejší a krvácející rány je postup takový, že okraje šetrně, ale pevně přibližte k sobě, sterilně kryjte a stáhněte obvazem. Následně vždy vyhledejte chirurgické ošetření. Už při prvním ošetření myslete na to, že jde o otevřenou ránu, kterou může ještě zkomplikovat následná infekce zvenku. Do rány nikdy nic nenalévejte a nesypejte (ani žádný dezinfekční prostředek, vyjma právě peroxidu vodíku). Při silnějším znečištění rány je potřeba šetrně ale důkladně mechanicky odstranit hrubší nečistoty – kartáčkem nebo pinzetou a ránu znovu vydezinfikovat.

 

 

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Končetina, Dezinfekční prostředek, Schopnost, Zraněné dítě, Ochranná pomůcka, Zimní úraz, Těžký případ, Nepřirozená poloha, Úporná bolest, Nejčastější příčina, Studený obklad, Pohodlná poloha, Dítě uklidnit, Celkový stav, Úraz dětí, Výrazný otok, Páteř, Nažloutlá tekutina, Poranění hlavy, Postižené místo, Příznaky

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se

Horoskopy

Ryby Poslední pracovní den tohoto týdne zakončíte jako praví profesionálové. Neusínejte však na vavřínech a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu