Maminka.czTěhotenství

Živé, intenzivní a někdy až bizarní. Jaké sny se zdají nastávajícím maminkám?

Michaela Láchová 10.  1.  2022
Sny jsou prý královskou cestou do nevědomí. Proč jsou během těhotenství divočejší než kdykoli jindy? Co nám říkají? A co můžeme udělat pro to, abychom se i jim navzdory klidu vyspaly?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Právě o snech jako o královské cestě do nevědomí mluvil slavný psycholog Sigmund Freud. A ještě jedna jeho věta krásně vystihuje jejich funkci, a to, že sen je divadlo, v němž je snící osoba scénou, hercem, nápovědou, režisérem, autorem, publikem i kritikem. Sny k nám jednoduše řečeno nepřicházejí jen tak, pro nic za nic. A jak je to konkrétně se sny během těhotenství, v období, kdy často nabírají na intenzitě a jsou až neuvěřitelně bizarní a živé?

VIDEO: Zdají se kojencům sny? A proč se ve spánku smějí?

Noční očista mysli

„Sny obecně podle mnohých teorií slouží k tomu, aby skrze ně mozek nějakým způsobem zpracovával vjemy, které se dějí přes den. Ať už přicházejí zevnitř, nebo zvenku, z okolí,“ vysvětluje porodní asistentka a psycholožka Kristina Zemánková (strom-zivota. net) s tím, že právě těhotenství je obdobím velkých změn. „Kromě toho, že v těle začíná růst miminko, mění se významně mimo jiné hormonální systém a tělo se tomu postupně přizpůsobuje. Mění se ale i okolí, žena začíná řešit, jak si uzpůsobí práci, kdy odejít na mateřskou, jak a co zařídit, protože ne vždy je miminko plánované. Může se s tím pojit spousta rozhodnutí, která nastávající máma musí udělat. Zároveň s tím přichází i spousta signálů, které mozek zpracovává. Je tedy naprosto přirozené, že pracuje na plné obrátky i v noci,“ vysvětluje.

Jsem těhotná, nejsem těhotná?

Od nejedné maminky uslyšíte, že sny o tom, že čekají miminko, se jim zdály opakovaně předtím, než skutečně otěhotněly. Někdy se nám do snů jednoduše promítají naše touhy, což není nic ojedinělého. Právě naše skrytá přání, ale i obavy a strachy se mohou schovávat za všemožné, na první pohled nelogické sny, které se nám v noci zdají. A jejich obsah se samozřejmě může následně v těhotenství měnit i podle jednotlivých trimestrů a podle toho, co v sobě zrovna „řešíme“. Maminky se pak nejenom v internetových diskusích předhánějí, který těhotenský sen by mohl být dokonalejší předlohou k bizarní komedii nebo i k hororu. Některé symboly se každopádně nastávajícím maminkám ve snech opakují. Bývá to symbol vody nebo zvířat. Výklad konkrétních snů ale nelze zobecnit a hodně záleží na kontextu. 

Carl Gustav Jung, Freudův následník, pokládal sen za velmi složitý fenomén. „Varoval před vyvozováním jednoznačných závěrů a snažil se zdůraznit, že sen musí být vždy pojímám v kontextu snící osoby, včetně zkoumání pocitů, které sen v dotyčném vzbuzuje při vědomí. Symboly, které se tedy v našich snech objevují, nelze zevšeobecnit snáři nebo jinými lexikony,“ píše Mgr. Veronika Mišáková (aliviocentrum.cz). A proč jsou už v těhotenství sny živější? Zvýšená hladina progesteronu způsobuje mimo jiné častější buzení, nastávající mámy tak bývají častěji v REM fázi spánku a sny takzvaně ‚nezaspí‘, zapamatují si je.

Třetí trimestr: Čas na erotiku i noční můry?

Nastávající mámy mívají také často erotické sny, a to obzvlášť v pokročilejší fázi těhotenství. Důvody jsou velmi individuální. Jednou z teorií je ta o sexuální nepřitažlivosti. Změny své postavy žena prý vidí jako překážku v sexuálním životě, připadá si těžká, nemotorná. Právě tento pocit se kompenzuje ve snech, které jí říkají, že je stále krásná a sexy. I proto se vám může v noci najednou zjevit v posteli třeba George Clooney nebo Bradley Cooper… Třetí trimestr a blížící se porod bývá obdobím strachu z neznáma, především tedy u prvorodiček. I proto mívají těhotné ženy také noční můry. Třeba o tom, že je partner podvádí. To je jen logické zpracování pocitu zranitelnosti, který v těhotenství žena má. Právě v tomto období je totiž více než jindy závislá na svém partnerovi a lidech kolem ní.

Jak snadněji usnout?

Takzvaná spánková hygiena může klidnějším nocím hodně pomoci. Obzvlášť ve třetím trimestru, kdy miminko tlačí na močový měchýř a nejenom kvůli častějšímu nucení na močení také častěji vstáváte, je fajn dbát na to, abyste se pokud možno vyspala co nejlépe. „Snadnějšímu usnutí napomůže sprcha v teplé vodě, teplý mléčný nápoj, uvolňující masáž, lze doporučit i čtení před usnutím,“ píše ve své Knize o těhotenství, porodu a dítěti prof. MUDr. Antonín Pařízek s tím, že další možností je takzvané samouvolňování, běžněji nazývané autogenní trénink. „Jedná se o současné uvolňování svalového i psychického napětí.

Provádí se v poloze vleže s mírně podloženými koleny a hlavou, s dolními končetinami trochu roznoženými, horními poněkud oddálenými od osy těla. Při proceduře se má klidně a pravidelně dýchat nosem. Nejprve se přitiskne na 10 sekund dolní končetina k podložce, pak se zcela uvolní, aby v ní povolilo všechno napětí. Cvik se několikrát zopakuje. Další den se provádí cvik se stejnou končetinou. Až je zvládnuto uvolňování jedné končetiny, přistoupí se k nácviku uvolňování druhé dolní končetiny, pak po 2 až 3 dnech se začne s nácvikem uvolňování horních končetin.

Spánek v těhotenství? Jak se vyspat aspoň o něco lépe

Po zvládnutí uvolňování končetin se začíná s uvolňováním celkovým, které se provádí opět vleže. Se zavřenýma očima za pravidelného dýchání se uvolňuje asi po 10 sekundách pravá paže, pak pravá noha, levá noha a nakonec levá paže. Nakonec se uvolní svaly zádové a krční. V celkovém uvolnění za pravidelného a hlubokého dýchání se setrvá 2 až 3 minuty. Uvolněny musejí být ovšem i myšlenky. Podaří-li se zvládnout uvolnění celého těla i myšlenek, velmi pravděpodobně cvičící usne,“ vysvětluje profesor Pařízek. 

Sny v těhotenství jsou prostě jiné

„Přemýšlet nad významem snů je jako nechat si vyložit karty… Cokoli potlačíme, to se nám vrátí v nějaké nehezké podobě. Negativní emoce a děsivé stavy mysli prostě potřebují někudy ven a sen je jeden z mírumilovnějších způsobů, jak se to může stát. Jinou možností je třeba migréna nebo nějaká nepříjemná duševní porucha,“ podotýká Mgr. Veronika Mišáková. Je tedy dobré vzít vždycky na vědomí, že význam snových obrazů je určován vždy celým kontextem snu a že stejný symbol či jev může znamenat různé věci ve snech různých lidí, a dokonce i ve snech jednoho a téhož člověka. 

Když budeme chtít, můžeme naše sny využívat k lepšímu porozumění sobě, k zorientování se v situacích, jimiž zrovna procházíme, k získání nových pohledů na naše reakce a prožívání. Ne nadarmo se říká, že mají léčivou moc. Sice nevznikají záměrně k tomu, aby byly vykládány a pochopeny, ale právě skrze ně se můžeme dopátrat, proč k nám naše nevědomí promlouvá, co se nám snaží o našem životě sdělit. A to obzvlášť v případě, že se opakují. 

 

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Tipy a rady v těhotenství, Spánek, duševní porucha, Antonín, očista, Sny, Kristina Zemánková, Cooper, Maminka, Uvolňování, Kristin Zemánková, Zadov, Bradley, Končetina, Freud, Nevědomí, Antonín Pařízek, Sen, Zkoumání, Sigmund Freud, Rema