Maminka.czRodina

Život podle feng-šuej, II. díl – ložnice

, Časopis Maminka
27. 5. 2009
Život podle feng-šuej, II. díl – ložnice
Ložnice je podle feng-šuej místností, kde všichni členové domácnosti každodenně načerpávají novou energii. Měla by především navozovat pocit klidu, pohodlí a bezpečí. Pro rodinnou pohodu je zcela zásadní vhodné uspořádání ložnice, ale i barevná harmonie a správně navržené osvětlení.

Postel

Pohodlná, stabilní a čistá postel je pro zdravý a klidný spánek klíčová. Manželské lůžko by v ložnici mělo svým čelem směřovat do šťastného směru alespoň jednoho ze spáčů. Naopak by neměla být umístěna v bezprostřední blízkosti vstupu, kde spáčům podvědomě a trvale hrozí moment překvapení.

Ve stísněných podmínkách je vhodné alespoň částečně intimní zónu vymezit paravánem, žaluzií nebo látkovým či korálkovým závěsem. Pokud z postele není přirozený výhled na vstupní dveře, je vhodné tento pohled zprostředkovat pomocí vhodně umístěného zrcadla.

Postel orientovaná nohama přímo proti dveřím přináší neštěstí, které dobře vystihuje čínský výraz „pohřební poloha“ (v Číně takto ukládají rakve před vynesením z domu). Stejně jako jinde v domě bychom se měli vyhýbat dveřím umístěným přímo proti oknu či jiným dveřím. V těchto místech se totiž nepříznivě zrychluje čchi, kterou je třeba přibrzdit například vhodně umístěným nábytkem. Rozhodně však mezi něj nevkládejme postel, která by v této poloze mohla přinášet zdravotní problémy. Umístění postele přímo pod okno je sice podle aktuálních trendů a stylingových časopisů velmi atraktivní, ale učení feng-šuej před touto pozicí důrazně varuje.

Nejenže mohou být spáči vystaveni průvanu, ale oknem do interiéru trvale proudí energie, která může u spáčů vytvářet pocit nejistoty. Také postel volně „plovoucí“ v prostoru je zcela nevhodná, protože neposkytuje přirozený pocit jistoty a bezpečí. Ten ostatně narušuje i množství dveří ústících do ložnice nebo přílišné prosklení místnosti, jakkoli je výhled ven atraktivní. Ani v té nejmenší ložnici bychom nikdy neměli dopustit, aby jeden ze spáčů musel při uléhání nebo vstávání přelézat přes druhého – v takovém vztahu a domácnosti pravděpodobně nebude panovat harmonie. Optimální a tradiční pozice dvojlůžka přisazuje čelo postele k plné stěně, jejíž jednolitost nenarušují okna ani dveře a která lůžko v rámci prostoru pocitově ukotví.

Nikdy se nevzdávejte nočního stolku a při nedostatku místa zvolte alespoň minimální, mobilní nebo zavěšený na stěnu. Ať už má noční stolek jakoukoli podobu a formu, dodržujte na obou stranách lůžka přísnou symetrii a zajistěte stejný komfort spravedlivě oběma spáčům. Samotná lehací plocha by měla být dostatečně vyvýšena nad podlahou, protože těsně při zemi zrychleně proudí chladný vzduch, který víří prach. Kdo má matrace položené na zemi, zbytečně se vystavuje trvalému působení průvanu a poletujícího prachu, který se časem může stát příčinou zdravotních problémů.

Z lůžka by se vám mělo pohodlně vstávat, a to bez ohledu na věk a momentální zdravotní kondici. Moderní věda doporučuje zachovat pod postelí volný prostor, aby případný průvan mohl volně procházet místností a „neobtékal“ spáče na lůžku. Současně zavrhuje úložné zásuvky pod postelí plné sezonního oblečení, knih anebo hraček jako místo, kde energie stagnuje. Nosná konstrukce – rám postele – by měla být vyrobena z přírodních materiálů, nejlépe ze dřeva, ale přípustný je i méně obvyklý bambus. Konstrukce postele by měla být stabilní a pevná, čela dobře zajištěná, u hlavy spáčů vždy vyšší nežli v jejich nohách.

Úložné prostory

Aby se ložnice nestala nehezkým skladištěm momentálně odložených a neuklizených věcí, je žádoucí v ní správně dimenzovat a vhodně rozmístit všechny potřebné úložné prostory. Samostatná, nejlépe stavebně oddělená šatna v bezprostřední blízkosti ložnice z ní účinně odstraní poházené oblečení, a zajistí tak klidné prostředí pro nerušený spánek. Pokud jste z dispozičních důvodů nuceni instalovat úložný nábytek přímo do ložnice, navrhněte jej velkoryse a prakticky tak, aby se dal pohodlně, snadno, a především nehlučně otevírat a oblečení v něm uložené nebylo namačkané.

Otevřeným policím zavěšeným přímo nad postelí se raději vyhněte – mohou navozovat dojem nestability a ohrožení. Stejně jako pro ostatní místnosti v domě platí i pro ložnici, že bychom se v ní měli vyhnout nepořádku, chaosu a zbytečnostem. Další významné nebezpečí pro zdraví a klidný spánek představují veškeré elektropřístroje v ložnici, ať už je to televize, hi-fi souprava, laptop nebo „jen“ rádio či elektrický budík. Pokud je nemůžeme přemístit do jiné místnosti, dejme je alespoň co nejdále od postele. Také živé rostliny vyzařují velmi silnou energii, takže je vhodné se jich v ložnici raději vzdát.

Textil, barevnost a osvětlení

Měkké koberce s vyšším vlasem, které svou barevností kontrastují s podlahovou krytinou, pomohou opticky zvýraznit a významově posílit přirozený střed ložnice s dvojlůžkem.

Jeho bezprostřední a často frekventované okolí navíc pocitově proteplí a výrazně zpříjemní první kontakt bosé nohy s podlahou. Také záclony, závěsy a bytový textil vůbec hrají v ložnici velmi významnou roli. Jednak částečně tlumí hluk pronikající okny do interiéru, jednak současně tlumí nepříjemný dozvuk kroků a lidské řeči. Díky měkkému textilu je místnost určená ke spánku přirozeně tichá a útulná. Obzvlášť kvalitní látky, jako je např. samet, žinylka nebo hedvábí, umocňují dojem luxusu, přepychu a pohodlí.

Jemná hebká vlákna a kusové kožešiny evokují pocit bezpečného hnízda a útočiště. Pro klidný spánek je rozumné vzdát se výrazných barev a divokých vzorů. Decentní barevná kombinace jemných pastelových tónů především světlých barev spolu s decentním a často pouze reliéfním vzorem navodí klid a harmonii tolik potřebnou pro dokonalou fyzickou i duševní relaxaci.

Vhodně zvolené osvětlení a správně dimenzovaný světelný výkon jsou pro celkový výraz místnosti zcela zásadní. Ostrému světlu a obnaženým světelným zdrojům s rizikem oslnění je nejlepší se v ložnici důsledně vyhýbat. Pokud v ložnici spí s rodiči miminko, zřejmě několikrát denně leží na přebalovacím pultu umístěném často v bezprostřední blízkosti noční postýlky. Snadno mu pak hrozí oslnění nevhodným typem svítidla. Naopak zcela ideální je pro ložnici osvětlení tlumené, decentní, vybavené stmívačem, který umožňuje plynulou regulaci intenzity světla podle konkrétní příležitosti a nálady. Každopádně je vhodné zcela zakrýt světelný zdroj, a to nejlépe dobře udržovatelným hladkým krytem z bílého třívrstvého ručně foukaného skla, které výborně rozptyluje ostré světlo.

Při úvahách o potřebném světelném výkonu nezapomínejte, že kvalitní skleněný kryt pohltí až 40 % výkonu zdroje. V nižších místnostech zvolte nenápadné přisazené stropní svítidlo, které místnost nezahltí, a naopak ho opticky zvýší. Příliš vysoké místnosti účinně sníží a zútulní zavěšený lustr, který může současně sehrát roli atraktivního výtvarného prvku. Vedle postele by rozhodně neměly chybět lampy zajišťující měkké, očím příjemné světlo vhodné pro relaxaci, převlékání apod. Pro čtení jsou vhodnější kvalitní reflektory nenápadného designu s větším výkonem.

Témata: Časopis Maminka, Rodina, Sezónní oblečení, Život, Noční stolek, Bytový textil, Barevná kombinace, Fén, Nosná konstrukce, Moderní věda, Feng, Ostré světlo, Ložnice

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Kozoroh Milí Kozorozi, stále jste v mnoha věcech nejistí a nedokážete se smířit s prohrou. To je pro vás snad…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vavřinec, Lars, Lorenc

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné