Maminka.czRodičovství

Životní příběh single homosexuála, který adoptoval holčičku s Downovým syndromem, inspiroval filmaře

Dita Mrázková 10.  6.  2024
Po bolestném rozchodu se rozhodl, že znovu šťastným ho udělá jen otcovství. Neváhal, a i přes několik výzev, kterým musel čelit, adoptoval postiženou holčičku. Dojemného příběhu se chopili filmaři a natočili příběh o lásce, odhodlání i zdolávání těch nejtěžších překážek.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Není to tak dávno, co holčičku jménem Alba, která se narodila s Downovým syndromem, opustila biologická matka, a dala ji k adopci. Holčičku však odmítla dvacítka rodin, než se objevil její „anděl strážný“.

VIDEO: DÍVKA UKLIDNILA MLADŠÍHO BRATRA S DOWNOVÝM SYNDROMEM DÍKY HŘE NA KYTARU

Luca Trapanese, sympatický Ital, který v té době ukončil vážný vztah s mužem, byl přesvědčený, že prázdnotu v jeho životě může ukončit už jen dítě. Jenže musel čelit hned několika výzvám. Náhradní mateřství je v Itálii nezákonné a partneři stejného pohlaví nemůžou adoptovat děti. Luca byl však single, a tak se rozhodl adoptovat dítě se speciálními potřebami. 

Klepněte pro větší obrázek

Setkání s Albou bylo osudové. V červenci roku 2017, kdy se dozvěděl, že opuštěnou holčičku odmítlo dvacet náhradních rodin, se rozhodl, že ji adoptuje. Od té chvíle se z nich stala nerozlučná dvojka. Však také na Instagramu rád sdílí společné okamžiky se svou dcerkou. „Jsem svobodný otec, zamilovaný do své dcery,“ hlásí hrdě Luca na sítích.

Otcovství považuje za svou nejdůležitější životní roli a v rozhovorech často mluví o tom, že byl stvořen k tomu, aby byl tátou. 

Společné dny s dnes už sedmiletou Albou jsou naplněny aktivitami všeho druhu. Oba milují tanec a zpěv a pyšný tatínek o své dcerce říká, že je Alba budoucí hvězda. Naučila se lyžovat, hraje na klavír a aktivně sportuje. Luca s láskou vzpomíná na den, na první krůčky své dcery nebo na to, kdy mu poprvé řekla „tati“.

Luca dokonce napsal i knihu, která si klade za cíl změnit způsob, jakým lidé vnímají nejrůznější postižení. Těm, kteří uvažují o adopci, doporučuje: „Adopce dítěte je ta nejvděčnější věc, kterou můžete udělat. Tuto volbu musíte učinit s plným vědomím, aniž byste se ohlíželi zpět. Být otcem je poslání…“

Klepněte pro větší obrázek

A protože dobré příběhy táhnou, stalo se nečekané. Film Nata per te (Zrozen pro tebe) byl inspirován právě osudem Luky a Alby. Hlavním tématem je kromě bezpodmínečné lásky i boj o opatrovnictví postižené holčičky. Poukazuje na těžký právní boj uprostřed složité legislativy, která v Itálii upravuje opatrovnictví. 

Diagnóza Downův syndrom tyhle děti nezastavila a vyrostly z nich celebrity
Témata: Příběhy, Rodina, Rodina a vztahy, Rodičovství, Instagram, Zajímavosti, Dcera, tatínek, Nemoc, Otec, Životní příběh, Emoce, Adopce, Itálie, Postižení, Odvaha, Nejen pro tatínky, osud, Handicap, Downův syndrom, homosexualita, Příběh, Láska, Holčička, Filmař