Maminka.czŽivoty slavných

Životy slavných: Astrologický génius Tycho Brahe

Kristýna Juřicová 26.  10.  2021
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall.tv pod taktovkou Pavla Zuny. Na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnes si připomeneme nejlepšího pozorovatele hvězdné oblohy, Tycho Braha.

Tycho Brahe se narodil 14. prosince 1546 v Dánsku jako první z 11 dětí. Jeho otec byl královským rádcem a jeho matka byla šlechtična. Už na základní škole Tycho vynikal a ve 13 letech nastoupil na univerzitu v Kodani, kde studoval základy filosofie a rétoriky. Se studiem práv začal až tři roky poté, a to hlavně na přání svého strýce. Jeho budoucnost ale značně ovlivnilo datum 21. 8. 1560, kdy tehdy čtrnáctiletý chlapec viděl na obloze částečné zatmění Slunce. Tento zážitek ho zaujal natolik, že se od té chvíle pozorování oblohy stalo hlavní náplní jeho života.

Po smrti svého strýce zdědil Tycho majetek, který mu umožnil cestovat po různých univerzitách, jako je Wittenberg, Basilej, Augsburg a Rostock. Jeho první úspěšný pozorovatelský úspěch přichází v roce 1566, kdy zjistí při pozorování konjukce Jupiteru a Saturnu, že se učenci doposud řídili špatnou astronomickou tabulkou. Proto se rozhodne konstruovat nové kovové měřící nástroje a vyvine tak nový systém zaměřování.

Další jeho úspěch přichází v roce 1572, kdy nově objevená supernova v souhvězdí Kasiopei ohromila svět svou silnou září. Všichni byli přesvědčeni, že jde o meteor či kometu, jenže Tycho tvrdil, že jde o novou hvězdu. Díky tomuto výroku si ho všimne dánský král Frederik II. a nechá mu na ostrově Hven postavit dvě observatoře, které se později stanou světoznámé.

Slavný astronom a alchymista navštívil při své práci dokonce i Prahu a v roce 1601 si u něho Rudolf II. objedná vypracování astrologických tabulek. K tomu ale bohužel již nedojde. Po necelých 14 dnech v horečkách Tycho Brahe 24. října 1601 umírá.

Na další osudy významných osob se podívejte na Mall.tv v pořadu Životy slavných.

VIDEO: Životy slavných: Marie Antoinetta a Velká francouzská revoluce
VIDEO: Životy slavných: Edith Piaf: Z bídy ke světové slávě
Témata: Školák, Životy slavných, pořad, Škola on line, Vzdělání, Historie, Dějepis, Saturn, Basilej, Dánsko, Slavná dna, Rudolf II, Jupiter, Génius, Pavel Zuna, Kodaň, Univerzita, Praha
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Procházková Simona
Královská rodina
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Modelka Adriana Sklenaříková oslavila padesátiny. Vymodleného dítěte se dočkala až ve 46 letech!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Zamlklé těhotenství mě zaskočilo, čekala jsem na samovolný potrat, říká zpěvačka Klára Vytisková. Čím jí tento moment otevřel oči?
Láchová Michaela
Rozhovor
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova