Maminka.czŽivoty slavných

Životy slavných: Astrologický génius Tycho Brahe

Kristýna Juřicová 26.  10.  2021
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall.tv pod taktovkou Pavla Zuny. Na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnes si připomeneme nejlepšího pozorovatele hvězdné oblohy, Tycho Braha.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tycho Brahe se narodil 14. prosince 1546 v Dánsku jako první z 11 dětí. Jeho otec byl královským rádcem a jeho matka byla šlechtična. Už na základní škole Tycho vynikal a ve 13 letech nastoupil na univerzitu v Kodani, kde studoval základy filosofie a rétoriky. Se studiem práv začal až tři roky poté, a to hlavně na přání svého strýce. Jeho budoucnost ale značně ovlivnilo datum 21. 8. 1560, kdy tehdy čtrnáctiletý chlapec viděl na obloze částečné zatmění Slunce. Tento zážitek ho zaujal natolik, že se od té chvíle pozorování oblohy stalo hlavní náplní jeho života.

Po smrti svého strýce zdědil Tycho majetek, který mu umožnil cestovat po různých univerzitách, jako je Wittenberg, Basilej, Augsburg a Rostock. Jeho první úspěšný pozorovatelský úspěch přichází v roce 1566, kdy zjistí při pozorování konjukce Jupiteru a Saturnu, že se učenci doposud řídili špatnou astronomickou tabulkou. Proto se rozhodne konstruovat nové kovové měřící nástroje a vyvine tak nový systém zaměřování.

Další jeho úspěch přichází v roce 1572, kdy nově objevená supernova v souhvězdí Kasiopei ohromila svět svou silnou září. Všichni byli přesvědčeni, že jde o meteor či kometu, jenže Tycho tvrdil, že jde o novou hvězdu. Díky tomuto výroku si ho všimne dánský král Frederik II. a nechá mu na ostrově Hven postavit dvě observatoře, které se později stanou světoznámé.

Slavný astronom a alchymista navštívil při své práci dokonce i Prahu a v roce 1601 si u něho Rudolf II. objedná vypracování astrologických tabulek. K tomu ale bohužel již nedojde. Po necelých 14 dnech v horečkách Tycho Brahe 24. října 1601 umírá.

Na další osudy významných osob se podívejte na Mall.tv v pořadu Životy slavných.

VIDEO: Životy slavných: Marie Antoinetta a Velká francouzská revoluce
VIDEO: Životy slavných: Edith Piaf: Z bídy ke světové slávě
Témata: Školák, Životy slavných, Vzdělání, pořad, Historie, Škola on line, Dějepis, strýc, ostrov, Saturn, Basilej, Slavná dna, Praha, Dánsko, Univerzita, Frederik, Jupiter, Kodaň, Rudolf II, Živo, Pavel Zuna, Génius
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Upečte si letos tradiční medové perníčky 3x jinak. Zkuste bezlepkové nebo žitné
Procházková Simona
Advent
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty