Maminka.czŽivoty slavných

Životy slavných: Bratři Mašínové – příběh živý i po sedmdesáti letech

4. 10. 2020
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall TV pod taktovkou Pavla Zuny a na jehož tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnešní díl přibližuje osudy bratrů Mašínů.

Co se do dílu nevešlo:

  • Poté, co se tři členové skupiny (Ctirad a Josef Mašínovi + Milan Paumer) dokázali dostat do Západního Berlína, všichni tři vstoupili do americké armády. Měli představu, že co nevidět začne válka Západu proti komunismu a že oni se do ní připojí. Velký šok je čekal o tři roky později, v roce 1956, když Sovětský svaz brutálně potlačil povstání v Maďarsku a Západ se nijak neangažoval. Tehdy pochopili, že třetí světová válka jen tak nezačne, a po vypršení pětiletého kontraktu z americké armády odešli.
Přemysl Otakar I. a Zlatá bula sicilská: Víte, proč byla tato listina pro nás tak důležitá?
  • Po odchodu do civilu bratři podnikali v USA společně s Milanem Paumerem, po roce se jejich cesty rozešly a Josef podnikal v oblasti kovů, slitin, poté letadel a nakonec v oboru počítačových čipů. Ctirad vedl autoservis a po letech společnost nabízející jeho vynálezy. Milan Paumer se usadil na Floridě, kde pracoval jako údržbář, dělník v leteckých opravnách a taxikář. Do důchodu odešel v roce 1998 jako majitel taxislužby. Na rozdíl od bratrů Mašínů se po sametové revoluci vrátil do Česka, kde se aktivně účastnil politického dění. Od roku 2004 byl členem Konzervativní strany, za kterou v roce 2004 kandidoval na poslance do Evropského parlamentu. V krajských volbách v roce 2008 neúspěšně kandidoval ve Středočeském kraji na kandidátní listině Konzervativní koalice.
  • Mašínovi měli ještě mladší sestru Zdenu (narozena 1933), kterou komunisté perzekvovali, ale do vězení ji nezavřeli, protože prokazatelně o akci svých bratrů nevěděla. Ta nedávno po téměř dvacetileté právní bitvě získala zpět statek v Lošanech na Kolínsku, kde rod Mašínů 400 let hospodařil. Zde má být vybudován památník rodiny Mašínů a Třetího odboje.
  • V průzkumu veřejného mínění, který si nechala udělat Česká televize v roce 2011, jestli jsou bratři Mašíni spíš „vrazi“, nebo „hrdinové“, zvítězil názor, že jsou „spíš vrazi“, a to poměrem 70:30.
Ludvík XIV: Fascinující, zhýralý i nenáviděný Král Slunce vládl 72 let
Škola doma: Konkrétní tipy, jak se s dětmi učit on-line kvůli zavření škol
Maminka leden
Témata: Životy slavných, Škola on line, Historie, Dějepis, Maďarsko, Pořad, Mall TV, Středočeský kraj, Florida, Sametová revoluce, Evropský parlament, Dělník, Česká republika, Západ, Komunisté, Slavná dna, Domácí výuka, USA, Česká televize, Pavel Zuna, Výuka dějepisu, Sovětský svaz

Mohlo by vás zajímat
Předčasná puberta: Dcera dostala menstruaci už v šesti letech. Čím to?
Nemůže najít kamarády? Pomozte mu! Co můžete pro své dítě udělat?
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
To je ale bříško! Těhotenství s trojčaty týden po týdnu na mimořádných fotkách
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Věrný pes nespustil oči z rodící ženy, pak s ostatními přivítal miminko
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají

Horoskopy

Beran Středeční maraton bude náročný, ale vše do puntíku zvládnete. Pokud jste doma s dětmi, půjde vám vše od…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Matěj, Matyáš, Jasmína

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné