Maminka.czŽivoty slavných

Životy slavných: Bratři Mašínové – příběh živý i po sedmdesáti letech

redakce 4.  10.  2020
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall TV pod taktovkou Pavla Zuny a na jehož tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnešní díl přibližuje osudy bratrů Mašínů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co se do dílu nevešlo:

  • Poté, co se tři členové skupiny (Ctirad a Josef Mašínovi + Milan Paumer) dokázali dostat do Západního Berlína, všichni tři vstoupili do americké armády. Měli představu, že co nevidět začne válka Západu proti komunismu a že oni se do ní připojí. Velký šok je čekal o tři roky později, v roce 1956, když Sovětský svaz brutálně potlačil povstání v Maďarsku a Západ se nijak neangažoval. Tehdy pochopili, že třetí světová válka jen tak nezačne, a po vypršení pětiletého kontraktu z americké armády odešli.
Přemysl Otakar I. a Zlatá bula sicilská: Víte, proč byla tato listina pro nás tak důležitá?
  • Po odchodu do civilu bratři podnikali v USA společně s Milanem Paumerem, po roce se jejich cesty rozešly a Josef podnikal v oblasti kovů, slitin, poté letadel a nakonec v oboru počítačových čipů. Ctirad vedl autoservis a po letech společnost nabízející jeho vynálezy. Milan Paumer se usadil na Floridě, kde pracoval jako údržbář, dělník v leteckých opravnách a taxikář. Do důchodu odešel v roce 1998 jako majitel taxislužby. Na rozdíl od bratrů Mašínů se po sametové revoluci vrátil do Česka, kde se aktivně účastnil politického dění. Od roku 2004 byl členem Konzervativní strany, za kterou v roce 2004 kandidoval na poslance do Evropského parlamentu. V krajských volbách v roce 2008 neúspěšně kandidoval ve Středočeském kraji na kandidátní listině Konzervativní koalice.
  • Mašínovi měli ještě mladší sestru Zdenu (narozena 1933), kterou komunisté perzekvovali, ale do vězení ji nezavřeli, protože prokazatelně o akci svých bratrů nevěděla. Ta nedávno po téměř dvacetileté právní bitvě získala zpět statek v Lošanech na Kolínsku, kde rod Mašínů 400 let hospodařil. Zde má být vybudován památník rodiny Mašínů a Třetího odboje.
  • V průzkumu veřejného mínění, který si nechala udělat Česká televize v roce 2011, jestli jsou bratři Mašíni spíš „vrazi“, nebo „hrdinové“, zvítězil názor, že jsou „spíš vrazi“, a to poměrem 70:30.
Ludvík XIV: Fascinující, zhýralý i nenáviděný Král Slunce vládl 72 let
Škola doma: Konkrétní tipy, jak se s dětmi učit on-line kvůli zavření škol
Témata: Životy slavných, Historie, Dějepis, letec, Škola on line, údržba, bratr, Florida, Maďarsko, Mall TV, Dělník, Statek, Významná žena, Středočeský kraj, Česká republika, Komunisté, Pořad, Sametová revoluce, Sovětský svaz, Evropský parlament, Vězení, Pavel Zuna, Česká televize, Živo, Výuka dějepisu
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
GALERIE: Dvojčata jsou to nejlepší, co nás potkalo! 16 celebrit a jejich dvojnásobná radost i starost
Mrázková Dita
Galerie
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty