Maminka.czŽivoty slavných

Životy slavných: Extravagantní podivín Karel Hynek Mácha a jeho dílo Máj

Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall TV pod taktovkou Pavla Zuny. Na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnešní díl přibližuje život Karla Hynka Máchy, ve své době extravagantního podivína.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Karel Hynek Mácha se narodil 16. listopadu v roce 1810 v Praze. Studoval na gymnáziu a později nastoupil na filozofickou fakultu, kterou později doplnil o studium práv.

Mácha si liboval v chmurném a tajuplném prostředí. Navštěvoval často hřbitovy a staré hrádky a kopce – miloval okolí Bezdězu, kterému se dnes říká Máchův kraj. 

Už během studií si psal verše a básně, které mu později byly i otisknuty. Co vás překvapí, je to, že ochotničil ve Stavovském a i Kajetánském divadle a nevedl si vůbec špatně. V roce 1833–35 napsal soubor povídek Obrazy ze života mého, zároveň dokončil román Cikáni a rozpracoval také román Kat a vrcholným dílem se stal Máj. Máj byl úplně jiný než další poezie té doby, recenze na něj byly tedy negativní. Jeho dílo se plně proslavilo až po jeho smrti.

Karel Hynek Mácha zemřel mladý, bylo mu pouze 25 let.

Životy slavných: S Gagarinem až do vesmíru!
Životy slavných: Napoleon Bonaparte a jeho rychlý vzestup i pád!
Témata: Video, Životy slavných, Vzdělání, Historie, pořad, Recenze, Dějepis, Bezděz, Domácí výuka, Karel Hynek Mácha, Karel Hynek, Pavel Zuna, Významná žena, Živo, KARE, Kat, Studium, Slavná dna, Podivín, Praha, Sla, Mall TV, Máj, Máchův kraj