Maminka.czŽivoty slavných

Životy slavných: S Gagarinem až do vesmíru!

Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall TV pod taktovkou Pavla Zuny a na jehož tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnešní díl přibližuje osud Jurije Gagarina, muže, který se podíval do vesmíru.

Jurij se narodil v roce 1934 v Rusku, ve vesnici Klušino. Na základní škole patřil k nejlepším žákům, proto mu byla nabídnuta možnost studovat průmyslovou školu v Saratově. Během střední školy dost sportoval, navštěvoval místní aeroklub, kde se později zrodil jeho sen, stát se stíhacím letcem. Střední školu  dokončil s vyznamenáním a jeho studijní cesta vedla úspěšným přijímacím řízením na vojenskou leteckou školu v Orenburgu.

Po studiu se společně se svou rodinou odstěhoval za polární kruh, k městu Murmansk. Jako nadporučík ve stíhacím pluku sloužil u sovětského námořního letectva. Zde se v roce 1959 dozvěděl o výběrovém řízení do nově vznikajícího oddílu kosmonautů. Uchazeč měl být letec, mezi 25–30 lety, s výškou maximálně do 170 cm a váhou do 72 kg. Gagarin tyto podmínky splňoval, a dostal se tak mezi 6 nejlepších z 3 500 tisíc kandidátů.

12. dubna 1961 nasedá ve skafandru do autobusu, který míří k raketě Vostok. Usedá do kulaté kabiny, která má 2,5 m. V 9 hodin Vostok vylétá a v 57. minutě dosáhne maximální výšky – 327 kilometrů. Loď řídí automat, avšak bezproblémový průběh se rázem změní v drama. 

Od kabiny se neoddělil přístrojový úsek, kvůli tomu začala loď prudce rotovat a Gagarin upadá do bezvědomí. Když se kabel v atmosféře přepálil, rotace ustane a Vostok sestoupí 7 km nad povrch Země. V tu chvíli se Gagarin katapultuje a na padáku se snese k zemi. Po přistání září štěstím, vyčerpáním a úlevou. Tak se stal nejpopulárnějším člověkem na planetě.

V roce 1968 se Jurij ve skafandru ocitl podruhé, nicméně tato cvičná cesta skončila tragicky. Jurij Gagarin zemřel ve 34 letech.

Životy slavných: Jak si Miloš Forman vyjel z Kroměříže do Los Angeles převzít Oscara
Životy slavných: Bratři Mašínové – příběh živý i po sedmdesáti letech
Témata: Příběhy, pořad, Životy slavných, Střední škola, Zajímavosti, Historie, Významná žena, Pavel Zuna, Vesmír, Vostok, Země, Mall TV, Slavná dna

Mohlo by vás zajímat
Návrat do škol přišel pozdě a bude těžký. Jak ho vnímají samy děti a jejich maminky?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra

Horoskopy

Beran Neztrácejte pozitivní pohled na život, nehádejte se s partnerem a pracujte na sobě. Sebevzdělání vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sofie, Žofie, Sophie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné