Maminka.czŽivoty slavných

Životy slavných: S Gagarinem až do vesmíru!

Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall TV pod taktovkou Pavla Zuny a na jehož tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnešní díl přibližuje osud Jurije Gagarina, muže, který se podíval do vesmíru.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jurij se narodil v roce 1934 v Rusku, ve vesnici Klušino. Na základní škole patřil k nejlepším žákům, proto mu byla nabídnuta možnost studovat průmyslovou školu v Saratově. Během střední školy dost sportoval, navštěvoval místní aeroklub, kde se později zrodil jeho sen, stát se stíhacím letcem. Střední školu  dokončil s vyznamenáním a jeho studijní cesta vedla úspěšným přijímacím řízením na vojenskou leteckou školu v Orenburgu.

Po studiu se společně se svou rodinou odstěhoval za polární kruh, k městu Murmansk. Jako nadporučík ve stíhacím pluku sloužil u sovětského námořního letectva. Zde se v roce 1959 dozvěděl o výběrovém řízení do nově vznikajícího oddílu kosmonautů. Uchazeč měl být letec, mezi 25–30 lety, s výškou maximálně do 170 cm a váhou do 72 kg. Gagarin tyto podmínky splňoval, a dostal se tak mezi 6 nejlepších z 3 500 tisíc kandidátů.

12. dubna 1961 nasedá ve skafandru do autobusu, který míří k raketě Vostok. Usedá do kulaté kabiny, která má 2,5 m. V 9 hodin Vostok vylétá a v 57. minutě dosáhne maximální výšky – 327 kilometrů. Loď řídí automat, avšak bezproblémový průběh se rázem změní v drama. 

Od kabiny se neoddělil přístrojový úsek, kvůli tomu začala loď prudce rotovat a Gagarin upadá do bezvědomí. Když se kabel v atmosféře přepálil, rotace ustane a Vostok sestoupí 7 km nad povrch Země. V tu chvíli se Gagarin katapultuje a na padáku se snese k zemi. Po přistání září štěstím, vyčerpáním a úlevou. Tak se stal nejpopulárnějším člověkem na planetě.

V roce 1968 se Jurij ve skafandru ocitl podruhé, nicméně tato cvičná cesta skončila tragicky. Jurij Gagarin zemřel ve 34 letech.

Životy slavných: Jak si Miloš Forman vyjel z Kroměříže do Los Angeles převzít Oscara
Životy slavných: Bratři Mašínové – příběh živý i po sedmdesáti letech
Témata: Zajímavosti, Příběhy, Životy slavných, pořad, Historie, Střední škola, Vesmír, Pavel Zuna, Slavná dna, Mall TV, Kosmonaut, Vostok, Živo, Země, Významná žena
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Vyroste z toho? Zploštělá hlavička miminka není jen vada na kráse
Láchová Michaela
Psychomotorický vývoj
Rozhovor: Herečka Klára Trojanová o dětství, tajných přáních a Vánocích
Mrázková Dita
Rozhovor
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
„Český Ken” Robert Paulát exkluzivně o synovi, kterého mu odnosila náhradní matka: Andreas se mnou chodí i na záchod!
Mrázková Dita
Slavní tatínci
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender