Maminka.czŽivoty slavných

Životy slavných: Zakladatel mormonské církve Joseph Smith

Kristýna Juřicová 29.  6.  2021
Premiéra pořadu o životních osudech významných žen a mužů, který vzniká na Mall.tv pod taktovkou Pavla Zuny. Na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? Dnešní díl přibližuje založení mormonské církve.

Nedávno založené Spojené státy prožívají kolem roku 1805 období vášnivých náboženských turbulencí. Vystupují proti sobě metodisti, baptisti, presbyteriáni a další jiní z protestanských církví.

Joseph Smith ve 14 letech spatří zjevení Boha a jeho syna Ježíše. Údajně se Boha zeptal, ke které církvi se má připojit a dostalo se mu odpovědi, že k žádné, má si ještě počkat na znamení. O tři roky později má další zjevení, tentokrát anděla, který se mu představí jako Moroni a že jeho životní úkol je zvěstovat lidem novou pravdu Boží. Knihu svatého evangelia, kterou musí přeložit, najde v kamenné truhle ve státě New York.

Joseph prý desky opravdu najde a ve svých 25 letech vydává s pomocí rodiny překlad knihy pod názvem Book of Mormon – kniha Mormonova. Vydání knihy však rozbouřilo emoce ve společnosti. A tak se stane, že on a přívrženci jeho víry jsou pronásledováni a nuceni cestovat – z New Yorku do obce Kirtland ve státě Ohio.

Nakonec prorok Joseph, který byl uvězněn, po propuštění začíná stavět chrám u bažinaté oblasti u řeky Mississippi ve státě Illinois. Smith časem prohlásí, že mu Bůh svolil k polygamii – tedy soužití s několika ženami. Tím obrátil mormonskou komunitu definitivně vzhůru nohama a v roce 1844 se začne vláda zajímat o jejich obydlenou oblast. Zemřel v provizorním vězení, utlučen rozlíceným davem, který se dozvěděl, že se vydává vládě.

Joseph Smith se tak stává prorokem a zakladatelem mormonské církve, ale také jejím mučedníkem.

Životy slavných: Známý objevitel Benjamin Franklin
Životy slavných: Extravagantní podivín Karel Hynek Mácha a jeho dílo Máj
Témata: Video, Domácí škola, Životy slavných, Historie, Dějepis, Student, Škola on line, Vzdělání, USA, Domácí výuka, Církev, Zakladatel, Franklin, Ohio, Vězení, Výuka dějepisu, Významná žena, Ježíš, Dnešní díl, Karel Hynek, Slavná dna, Mississippi, New York, Pavel Zuna
Mohlo by vás zajímat
Očkování proti Covidu se nejspíš nevyhnou ani děti. Kdy to bude a za jakých podmínek?
Procházková Simona
Koronavirus
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Máma pěti dětí ukázala svoje nedokonalé břicho. Co jí lidé napsali?
redakce
Příběhy
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Wallerová Radka
Rodičovství
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy