Maminka.czDějepis

Životy slavných: Známý objevitel Benjamin Franklin

Kristýna Juřicová 16.  6.  2021
Přinášíme vám premiéru pořadu o životních osudech významných žen a mužů. Na Mall.tv vzniká pod taktovkou Pavla Zuny a na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? V dnešním díle si připomeneme Benjamina Franklina, světového objevitele a výraznou osobnost dějin.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Benjamin Franklin se narodil v Bostonu, v roce 1706. Ve dvanácti letech už pomáhal svému bratrovi v tiskařské dílně, kde velice rád četl knihy, často o geometrii a filozofii.

V osmnácti letech má možnost se podívat do Londýna a to také uskuteční. Zde se setkává s osvícenstvím, které ho v jeho myšlení velice ovlivnilo. Jeho filozofie by se dala shrnout do hesla: "Lepší život obyčejným lidem". Po návratu z Londýna se usazuje ve Filadelfii a otvírá si vlastní tiskárnu, kde vycházejí také Noviny Pennsylvania Gazette.

Jeho srdeční záležitostí byla studia elektrických jevů. V roce 1752 prolomil ledy ve vědecké sféře a prokázal přítomnost elektrické energie v bouřkových mracích. 

V roce 1775 se stává členem Výboru pěti, který sestavuje dokument Deklarace nezávislosti. Díky tomuto dokumentu se americké kolonie odpojují od Velké Británie. V pozdějších letech stojí u všech důležitých dokumentů, které se týkají americké Ústavy.

V roce 1790 Benjamin Franklin zemřel v požehnaném věku 84 let. Jeho sláva si vysloužila portrét na americkou stodolarovku.

Další příběhy a zajímavosti o životě slavných najdete zde.

Životy slavných: Extravagantní podivín Karel Hynek Mácha a jeho dílo Máj
VIDEO: Životy slavných –⁠ Walt Disney a sláva jeho kreslených dětských filmů
Témata: Video, Životy slavných, Mall.tv, Vzdělání, pořad, Dějepis, Historie, Dokument, Británie, Benjamin, Benjamin Franklin, Slavná dna, Domácí výuka, Filadelfie, Londýn, Velká Británie, Deklarace nezávislosti, Objevitel, Fíla, Penn, BIG, Výuka dějepisu, Premiéra, Franklin, Významná žena
Mohlo by vás zajímat