Maminka.czDějepis

Životy slavných: Známý objevitel Benjamin Franklin

Kristýna Juřicová 16.  6.  2021
Přinášíme vám premiéru pořadu o životních osudech významných žen a mužů. Na Mall.tv vzniká pod taktovkou Pavla Zuny a na jeho tvorbě se podílejí autoři populárního pořadu Slavné dny. Skvělá pomůcka k domácí výuce dějepisu, co říkáte? V dnešním díle si připomeneme Benjamina Franklina, světového objevitele a výraznou osobnost dějin.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Benjamin Franklin se narodil v Bostonu, v roce 1706. Ve dvanácti letech už pomáhal svému bratrovi v tiskařské dílně, kde velice rád četl knihy, často o geometrii a filozofii.

V osmnácti letech má možnost se podívat do Londýna a to také uskuteční. Zde se setkává s osvícenstvím, které ho v jeho myšlení velice ovlivnilo. Jeho filozofie by se dala shrnout do hesla: "Lepší život obyčejným lidem". Po návratu z Londýna se usazuje ve Filadelfii a otvírá si vlastní tiskárnu, kde vycházejí také Noviny Pennsylvania Gazette.

Jeho srdeční záležitostí byla studia elektrických jevů. V roce 1752 prolomil ledy ve vědecké sféře a prokázal přítomnost elektrické energie v bouřkových mracích. 

V roce 1775 se stává členem Výboru pěti, který sestavuje dokument Deklarace nezávislosti. Díky tomuto dokumentu se americké kolonie odpojují od Velké Británie. V pozdějších letech stojí u všech důležitých dokumentů, které se týkají americké Ústavy.

V roce 1790 Benjamin Franklin zemřel v požehnaném věku 84 let. Jeho sláva si vysloužila portrét na americkou stodolarovku.

Další příběhy a zajímavosti o životě slavných najdete zde.

Životy slavných: Extravagantní podivín Karel Hynek Mácha a jeho dílo Máj
VIDEO: Životy slavných –⁠ Walt Disney a sláva jeho kreslených dětských filmů
Témata: Video, Životy slavných, Vzdělání, Historie, pořad, Dokument, Benjamin, Mall.tv, Dějepis, Británie, Filadelfie, Benjamín, Velká Británie, Slavná dna, Penn, Objevitel, BIG, Londýn, Premiéra, Fíla, Boston, Pavel Zuna, Sla, Benjamin Franklin, Karel Hynek