Maminka.czPrázdniny

Zkraťte dětem letní prázdniny, žádají v petici italské matky. Tři měsíce jsou neúnosné!

Vanda Stöckbauerová 19.  8.  2024
Letní prázdniny se českých dětem pomalu, ale jistě chýlí ke konci. Italské děti mají před sebou ještě skoro měsíc. V Itálii totiž letní školní volno trvá 14 týdnů, letos konkrétně od 7. června do 15. září. Jeho délka ale nevyhovuje rodičům, kteří zahájili kampaň za jeho zkrácení. Cílem petice je otevřít vážnou politickou debatu o úpravě školního roku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Italské letní prázdniny, které patří k nejdelším v Evropě, mají své kořeny v minulosti, kdy děti pomáhaly rodičům na polích při sklizni obilí. Společnost se však od té doby pochopitelně výrazně změnila, ale školní rok zůstal prakticky stejný. A to vytváří problémy především pro pracující maminky.

Přizpůsobení potřebám dnešního světa

Petice, kterou společně iniciovala organizace WeWorld a blog Mammadimerda, získala už více než 60 000 podpisů. Cílem je přimět italské instituce, aby zvážily revizi školního roku.

Zakladatelky blogu, Sarah Malnerich a Francesca Fiore, upozorňují na to, že dlouhá letní pauza má řadu negativních dopadů. Školáci během tří měsíců hodně zapomenou a zvyšují se také sociální nerovnosti. Děti z bohatších rodin, kterým rodiče mohou zaplatit různé letní tábory nebo kurzy, jsou na tom lépe než děti z chudších poměrů. A kvůli nárůstu nerovností se zvyšuje riziko předčasného ukončení školní docházky, zejména u dětí ze sociálně slabších rodin.

„Na jedno dítě, které bude chodit na kurz plachtění nebo kódování, připadnou další, která budou trávit prázdniny na gauči. Kalendář prázdnin se musí změnit, školy musí zůstat otevřené pro ty, kteří si nemohou dovolit dlouhé prázdniny,“ vyzývá blogerka v příspěvku na Instagramu.

Nemáte hlídací babičky? Máte smůlu

Kromě toho přináší tento systém značné obtíže rodinám, které se musí vypořádávat s péčí o děti, prací a vysokými náklady na letní tábory. A pokud rodiče nemají hlídání v podobě babiček nebo příbuzných, je pro ně vytvoření programu na celých 14 týdnů opravdu náročné. I obyčejný příměstský letní tábor stojí v průměru 200 eur na týden (v přepočtu okolo 5 tisíc korun). A když máte doma potomky dva nebo tři? Často to dopadá tak, že děti jsou po většinu dne přilepené k obrazovkám, zatímco rodiče pracují z domova (samozřejmě pokud to povaha jejich práce umožňuje). 

Jak zabavit děti o prázdninách? Tipy pro rodiče, kteří už nevědí co a jak

Více kratších prázdnin

Francesca Fiore ironicky podotkla, že současný školní rok a letní prázdniny stále následují zemědělský cyklus, což podle ní v dnešní době nedává smysl. Navíc ve srovnání s minulostí, kdy matky a babičky zůstávaly doma a staraly se o děti, zatímco jejich muži vydělálavali, dnes italské ženy pracují. A zaměstnavatele moc nezajímá, jestli mají jejich děti dlouhé letní prázdniny.

Podle Fiore by mělo dojít ke zkrácení letních prázdnin a k lepší harmonizaci školního roku a prázdnin s pracovní dobou rodičů. To by zahrnovalo například rozdělení školního roku na více kratších prázdnin, což by snížilo stres dětí a zároveň ulehčilo situaci rodinám, které si nemohou dovolit financovat drahé letní aktivity.

Vzdělávací aktivity ve školách

Jedním z dalších návrhů je, aby školy zůstaly v létě otevřené pro různé vzdělávací aktivity, které by organizovaly neziskové organizace.

Aby však bylo možné prodloužit školní rok do července, bude nezbytné vybavit školy klimatizacemi. "V současnosti má jen velmi málo škol klimatizaci," upozornila Fiore. Vzhledem k rostoucím teplotám způsobeným změnou klimatu to bude dřív nebo později stejně potřeba řešit. 

Tyto změny by podle iniciátorů petice pomohly vytvořit školní systém, který by lépe odpovídal potřebám moderních rodin a zároveň by přispěl k vyrovnání genderových rozdílů, které se projevují tím, že péče o děti během dlouhých letních prázdnin nejčastěji padá právě na matky.

ANKETA: Jsou podle vás české dvouměsíční letní prázdniny optimální?  

Letní prázdniny v Evropě 2024

V některých zemích, například Německu, se termíny letních prázdnin se liší podle regionu. V některých spolkových zemích mají děti volno už na konci června, v jiných až koncem července. 

Belgie      6. 7. - 25. 8.

Bulharsko       10. 6. - 15. 9.

Česká republika  29. 6. - 1. 9.

Dánsko       29. 6. - 7. 8.

Estonsko      13. 6. - 31. 8.

Finsko       2. 6. - 9. 8.

Francie       6. 7. - 1. 9.

Chorvatsko   22. 6. - 1. 9.

Irsko       1. 7. - 31. 8.

Itálie       7. 6. - 15. 9.

Kypr       20. 6. - 6. 9.

Litva       8. 6. - 31. 8.

Lotyšsko       1. 6. - 31. 8.

Lucembursko       16. 7. - 15. 9.

Maďarsko       22. 6. - 31. 8.

Malta       6. 7. - 22. 9.

Norsko       22. 6. - 18. 8.

Polsko       22. 6. - 31. 8.

Portugalsko       29. 6. - 10. 9.

Rumunsko       22. 6. - 8. 9.

Rusko       27. 5. - 31. 8.

Řecko       20. 6. - 6. 9.

Slovensko       29. 6. - 30. 8.

Slovinsko       26. 6. - 31. 8.

Srbsko       20. 6. - 31. 8.

Španělsko       21.6. - 4.9.

Švédsko       13.6. - 18.8.

Ukrajina       25.5. - 1.9.

Zdroj: motoinfo.cz

VIDEO: Tipy na srpnové výlety

Témata: Školství, Rodina, Měsíc, Matka, Školák, Rodiče, Instagram, Prázdniny, Dánsko, Chorvatsko, Itálie, Student, Španělsko, Ukrajina, Portugalsko, Německo, Belgie, Řecko, Irsko, Lotyšsko, Kypr, Polsko, Slovinsko, Děti, Finsko