Maminka.czZdraví

Zkřížené alergie: Vadí mu bříza, ale i jablko a mrkev

20. 4. 2015
Zkřížené alergie: Vadí mu bříza, ale i jablko a mrkev
Trápí dítě pyly břízy? Pak velmi pravděpodobně má problém i se syrovými jablky. Lechtají ho v nose pyly pelyňku? Možná jste si již všimla, že mu nedělá dobře ani celer, mrkev a petržel. Vaše dítě trpí takzvanou zkříženou alergií. Není to ojedinělý problém. Zkřížené alergie se vyskytují až u 50% všech pylových alergiků!

Možná vám to váš alergolog neřekl, nebo jste nedávali při vyšetření pozor, ale diagnózou „pylová alergie“ bohužel zdravotní peripetie vaše potomka (nebo vás samotných) možná ještě nekončí! Až 50 % pylových alergiků totiž trpí tzv. zkříženou alergií pyl-potravina. V praxi to znamená jediné; nejenže se příznaky alergie projeví v kontaktu s problematickým pylem, ale navíc vás budou trápit i po kontaktu se „zkříženou“ potravinou.

Kde se zkřížená alergie vzala?

Dalo by se říct, že zkřížená alergie je velmi nepříjemným omylem imunitního systému. Vzniká totiž na základě podobnosti alergenů; protilátky, které naše tělo proti určitému alergenu vytvoří, zareagují na základě podobnosti i na jiný podobný alergen. V praxi to znamená, že bouřlivěji zareagují nejen na daný pyl, ale i na zkříženou potravinu. Nejčastěji bohužel na oblíbená jablka, třešně, meruňky, nektarinky, rajčata, mrkev, oříšky atd. Zkřížené alergie se vyskytují nejen mezi inhalačními alergeny (pyl, roztoči), ale i mezi potravinami a latexem.

Pro váš lepší přehled tu máme tabulku nejčastějších problematických kombinací

Potíže ale nemusí vyvolat pouze požití dané potraviny, ale třeba i pouhá manipulace s ní!
„Mnohdy potíže vyvolá již škrabání mrkve či nových brambor, šlehání vaječných bílků, manipulace s moukou při vaření, kdy se potravinový alergen dostane do organizmu jinou cestou než přímým požitím. To vysvětluje, že téměř polovina alergiků na pyly reaguje alergickými příznaky i v zimě, mimo pylovou sezónu.“ uvedla v článku s příznačným názvem „Potravinové alergie a intolerance“ imunoložka MUDr. Daniela Planerová.

Poznejte problematické potraviny

Velmi podrobně a srozumitelně popisuje celou problematiku prestižní francouzský alergolog É. Bidat a předsedkyně Francouzské asociace pro prevenci alergií Ch. Loigerot, kteří v populárně-naučné publikaci „Alergie u dětí“(nakl. Portál) vysvětlují: „Hlavním projevem zkřížené alergie mezi pyly a potravinami je orálně alergický syndrom. Objevuje se po požití syrového ovoce nebo zeleniny. Pokud pokračujeme v podávání potraviny, objevují se i významnější příznaky: záněty spojivek, rýma, astma, otok hrtanu nebo anafylaxe. V případě zkřížených alergií pyly-potraviny často předcházejí příznakům potravinové alergie respirační příznaky (záněty spojivek, rýmy).“

Jak z toho ven?

Oba odborníci na alergie se dále shodují v tom, že neexistuje vztah mezi závažností pylové rýmy a závažností potravinové alergie. Dále uvádějí, že v některých případech nemohou alergici danou potravinu konzumovat vůbec, jindy pouze v době květu zkříženého alergenu. Tepelně upravené ovoce a zelenina pak obvykle nevyvolává žádnou reakci – stačí tedy prý na chvíli použít mikrovlnnou troubu, nebo z ovoce připravit rychlý kompot.


Užitečné odkazy:

www.pylovasluzba.cz – zde se dozvíte, co právě kvete, který pylový alergen je dominantní

www.potravinova-alergie.info – vše o potravinových alergiích

www.proalergiky.cz – vše o alergiích obecně

Témata: Zdraví, Alergie, Syrové ovoce, Intolerance, Pylová alergie, Zkřížená alergie, Hlavní projev, Mrkev, Potravinová alergie

Mohlo by vás zajímat
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?

Horoskopy

Váhy I v létě může být člověk nachlazený, a proto se opatrujte. Mimo jiné opatřete organismu dostatečné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné