Maminka.czNeplodnost a IVF

Zkus umělé, nestresuj se a nemysli na to: Tohle jsou věty, které nikdy neříkejte ženě, která nemůže otěhotnět!

Andrea Machajdíková 19.  11.  2023
Žen, které mají problém s otěhotněním, přibývá. A tak dost možná, pokud se to netýká právě vás, máte ve svém okolí kamarádku, kolegyni nebo i někoho z rodiny, kdo se už dlouho a zatím bez úspěchu snaží o miminko.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možných příčin neplodnosti je celá řada. K jejich odhalení je zapotřebí provést potřebná vyšetření tak, aby byl správně určen následný postup léčby. Mezi nejčastější příčiny ženské neplodnosti patří nesprávná funkce vaječníků, neprůchodnost vejcovodů, endometrióza, ale velkou roli hrají také genetika a imunologický faktor. Ať už je příčina jakákoliv, žádná z žen, které se aktuálně marně snaží o početí, nechce slyšet tyto věty:

VIDEO: Kdy mají páry začít řešit problémy s početím?

"Tak zkus umělé"

Pokud žena dlouhodobě řeší problém s početím, určitě vše konzultuje se svým gynekologem, který jí podrobně vysvětlil všechny možnosti a postupy. Od vás takovou radu rozhodně slyšet nepotřebuje. Stačí povzbudit, že to určitě vyjde. 

"Možná to tak má být"

I takové věty slýchají ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Říct ženě, která si zoufale přeje stát se matkou, že se jí to nedaří, protože vlastně asi matkou být nemá, je kruté a naprosto nevhodné. 

"Odpočívej a nestresuj se"

Ano, to je sice dobře míněná rada, ale dost pravděpodobně to žena už dávno ví. Navíc když něco takového uslyší několikrát týdně, může si pak dávat za vinu, že nemůže otěhotnět jen kvůli tomu, že málo odpočívala. 

Strašák jménem endometrióza. Jak poznáte, že se tato autoimunitní choroba týká i vás? A kdy může způsobit neplodnost?

"Ti dám klidně to moje"

Prosím, nikdy ze srandy nenabízejte své dítě někomu, kdo se zoufale snaží založit rodinu. Taková poznámka není vtipná, vhodná a ani dané osobě nijak nepomůže. Spíše naopak může hodně ublížit. 

"Jeď na dovolenou"

Říkat někomu, že jeho velký problém vyřeší jedna dovolená u moře, může být velmi frustrující. Ano, někdy opravdu pomůže dát si pauzu a změnit prostředí, ale k takovému kroku se má rozhodnout jen a jen dotyčná žena. 

Proč zrovna já nemůžu otěhotnět... S neplodností bojuje stále více žen. Jak to psychicky zvládnout?

"Tak na to pořád nemysli"

Naznačovat někomu, že si svou neplodnost způsobil tím, že si příliš přál otěhotnět, je krajně nezdvořilé, i když to není myšleno nijak zle. Navíc to může ženu odradit od řešení problému s lékařem a dost možná i protáhnout už tak nekonečné čekání. 

"Chápu tě, my se snažili dva měsíce"

Srovnávat dvouměsíční snažení se o dítě, navíc bez zdravotních problémů, s dvouletým čekáním a neustálým řešením problémů s lékaři je úplně mimo mísu. Raději přijměte fakt, že zkrátka netušíte, čím si daná žena musí procházet. 

"Tak prostě adoptujte"

Věřte, že když se někomu dlouhé roky nedaří otěhotnět, určitě už ho tato myšlenka napadla. Nepodávejte ji ale stylem, že je to jednoduché jako dojít na nákup. Adopce je velmi složitý proces, který může trvat další dlouhé měsíce i roky. Nechte si tuto myšlenku jen pro sebe. 

Herečka Bára Mudrová o resumé lékařů, kteří jí diagnostikovali neplodnost: Nezlobím se na ně, na Kristiánka se vyplatilo počkat
Témata: Rodina, Miminko, Neplodnost a IVF, Plodnost, Početí, žena, Umělé oplodnění, Ovulace, Endometrióza, Hormonální léčba, Zmrazení vajíček, umělé, Kamarádka, Věta, Kolegyně, Otěhotnění, Příčina, Ovulační testy na Heureka.cz