Maminka.czKojenec

Zkuste hned školu hrou

, Časopis Maminka
2. 7. 2010
Zkuste hned školu hrou
Víte, co se říká… dítě, které si hraje, nezlobí. Nevím, zda to platí u všech, ale v každém případě jsou hračky pro děti důležité, a to od raného věku. Vybírejte ty, které jsou nejen pro zábavu, ale zároveň učí...

Kupujete hračky, nebo se k tomu chystáte? Pak mějte na paměti, že v prvním roce života znamená méně často více. Čím víc složitých a okatě se nabízejících hraček dítěti pořídíte, tím méně užitku mu totiž přinesou.

„Naše Kačenka dostala v prvních měsících života tolik hraček, že jsme si říkali, že to přece nikdy nemůže využít. A taky ne. Když začala sedět a plazit se, ze všeho nejraději měla naplněnou PET láhev s korálky a dřevěné kuchyňské náčiní. S tím si vyhrála snad nejvíce,“ vzpomíná pětatřicetiletá maminka Jana z Uherského Hradiště.

Je to tak, podle psychologů děti pro svou zábavu nepotřebují desítky drahých hraček z obchodu. Je jasné, že vám to asi nedá a nějakou tu věcičku pro zábavu koupit půjdete, ale zkuste při výběru zapojit zdravý selský rozum.

Nevybírejte překombinovaná zařízení, o kterých ani nevíte, co by měla dělat. Položte si raději otázku: Bude se to dítěti líbit? Vydrží mu? Neublíží mu? Nerozbije to? Vybrat správnou hračku je mnohdy tvrdý oříšek.

Co děti potřebují?

Hračky pro kojence musí být samozřejmě zdravotně nezávadné. Při výběru zkontrolujte atest, že jsou určené pro ty nejmenší prcky. Neměly by mít žádné malé oddělitelné částečky, které by dítě mohlo při svých cestách za poznáním spolknout. A taky, což je zejména v kojeneckém věku důležité, by měly být dobře omyvatelné a pratelné v pračce (především ty plyšové a látkové).

A jaké hračky nejlépe podporují zdravý vývoj a rozvoj inteligence vašeho potomka? „Miminkovské období bývá označováno jako období senzomotorické inteligence. Dítě se učí tím, že se na věci dívá a snaží se jich zmocnit. Poznává svět svými smysly. Je pro něj důležité, co vnímá, na co si může sáhnout a s čím může manipulovat. Nejvhodnější jsou tedy hračky, které jsou pro něj přitažlivé - barevné, hmatově zajímavé, vydávající zvuky...

Hračka by měla probouzet fantazii, podporovat dětskou tvořivost a hru,“ vysvětluje psycholožka Tereza Beníšková. A protože v prvních týdnech a měsících jste pro potomka nejzajímavější vy, budete pro něj tou nejlepší hračkou. Všechno je pro dítě nové, proto bude mít radost v podstatě ze všeho, co mu dáte na hraní. Vše bude cucat, se vším bude tlouct.

Co potřebuje miminko při hře rozvíjet nejvíce?

* zrak (hračka by měla být barevná, podněcující, přitažlivá)

* sluch (může být z materiálu, který šustí, může chrastit, pískat -ale pozor, některá miminka jsou citlivější a bojí se hlasitějších zvuků)

* hmat, jemná motorika (vhodné jsou věci z různých materiálů, kde se dá s některými částmi hýbat. Výborné jsou hračky, které se při pohybu mění. Pro větší kojence pak takové, kde se dá něco někam vkládat, otevírat a zavírat apod.)

Miminka si často hrají s věcmi, o kterých si rodiče původně ani nepomysleli, že by to mohla být hračka (kuchyňské náčiní a podobně). „Někdy si je děti tak oblíbí, že je nechtějí vyměnit ani za ty propracované a multifunkční,“ dodává psycholožka.

Nabízejte, ale nepřežeňte to

Přemíra podnětů k ničemu nevede. Pokud jich má ale dítě nedostatek, nerozvíjí se tak, jak by mělo. Hry podporují schopnost poznání a mezilidské vztahy. „Na druhé straně miminko, které je přehlcené podněty, tedy přemírou hraček kolem sebe, vlastně nedostane možnost si s předmětem pohrát,“ říká Mgr. Beníšková.

Každé dítě má optimální práh podnětů nastavený jinde - proto je dobré, když vyzkoušíte, jaká míra stimulace je pro vašeho potomka odpovídající. Klid je také zapotřebí. Při něm může dítě hračku zkoumat, objevovat ze všech stran a přicházet na to, co by se s ní dalo dělat. A jaké jsou vhodné hračky pro kojence?

  • Do půl roku: hrazdičky, závěsná zařízení nad postýlku, chrastítka, pískátka, kousátka, měkké hračky z netoxických materiálů, které může dítě žužlat, hračky, na které se dá sahat (podložka na hraní, plyšáci…)
  • Od půl roku do jednoho roku: vhodné jsou předměty, které rozvíjejí pohybové dovednosti, sluch a hmat. Tedy hračky, se kterými se dá pohybovat - míčky, věci na kolečkách, kostky, knížky s barevnými obrázky, nafukovací zvířátka, plastové knížky, bubínek, kroužky, hračky do vody, vozítka a nejrůznější předměty, které najde každá máma ve své kuchyni - lžičky, pokličky, vařečky, kastroly…

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Uherské Hradiště, Nejrůznější předmět\, Tvrdý oříšek, Nejrůznější předměty

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Fejeton Marie Doležalové: Tady můžu s klidem říkat MY, kašlík a prdíky
Tři tipy, aby vás děti poslouchaly. Mluvte pozitivně a použijte humor
Upečte si měkké a voňavé perníčky. Dají se jíst hned po vyndání z trouby
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak

Horoskopy

Střelec Jako praví milovníci života si neberete posměvačné připomínky kolegů osobně. Zatím to zvládáte skvěle,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu